Stockholm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, yüzyıllardır ülkenin kültür sanat, medya, siyaset ve ekonomi merkezidir. Mälaren Gölü'nün şehri güzelleştiren kanalları, renkli binaları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Stockholm, her daim turistlerin ilgi gösterdiği bir güzergah olmuştur.

Ülke nüfusunun %20'den fazlasına sahip olan 925,934 kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir. Şehrin isminde yer alan "Holm" kelimesi İsveççe'de "adalar" demektir. Çünkü şehre bağlı olan ve bir kısmının da üzerinde yer aldığı 14 büyük ada mevcuttur.

Bilinen ilk Viking şehri Birka ile başlayan İsveç yerleşimi, 10. yüzyılda Olaf isimli ilk İsveç kralı ile monarşik hayata başlamıştır. Aradan geçen yüzyıllar boyunca kraliyet sarayına yapılan eklemeler, genişleyen şehir sınırları ve adalara yerleşimle beraber bugünlere gelinmiştir.

Stockholm’de görülmesi gereken pek çok bölge mevcuttur: Gamla Stan (Eski Şehir), Skeppholmens, Djurgarden, Södermalm, Östermalm, Norrmalm, Kungsholmen, Vasasgaten. Bunlar arasında özellikle Gamla Stan, dar ve eğri olan sempatik sokaklarıyla ve Orta Çağ'ı yaşatan atmosferiyle pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Burada modern mimari örneklerini görmeniz mümkün değildir. Bu bölgeleri yaygın metro, tren ve otobüs hatlarıyla gezmek mümkündür. Eğer yürümeyi seviyorsanız vasıta olmadan da şehirde dolaşabilirsiniz. Ayrıca Stockholm’ün adalarına gitmek için tekne turlarına katılabilir ya da ana bölgeleri toplam 1 saatte görmenizi sağlayacak Hop On Hop Off açık hava otobüslerine binebilirsiniz.

Son yıllarda Stockholm, turizm alanında birçok gelişme kaydetmiştir. 13. yüzyıldan kalma su kanalları üzerinde gerçekleştirilen birçok aktivite ile şehir, ziyaretçiler için keyifli bir ortam sunmaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, hava sıcaklıklarının 20-25 derece arasında seyrettiği yaz mevsimidir.

 

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı