New York, pek çok ünlü noktası ile her yıl milyonlarca turistin ziyaret akınına uğrayan bir yerdir. Bunda pek çok önemli yerin etkisi bulunuyor. 11 Eylül Anıtı, Central Park, Metropolitan Sanat Müzesi ve daha pek çok seçenek turistlerin bu denli ilgi duymasının sebeplerindendir. Yine bir diğer önemli yer de Manhattan bölgesinde bulunan ünlü Broadway caddesidir. Broadway, ABD'de müzikal tiyatronun zirve noktasına ulaşmış olduğu yerdir.

Çok sayıda tiyatro ve konser salonlarında düzenlenen müzikal tiyatro etkinlikleri ile birlikte Broadway yıllar geçtikçe ülke ve dünya gündeminde çok önemli bir yer edinmiştir. Müzikal sanatın zirve noktası sayılan bu bölge aynı zamanda 250 km uzunluğu ile dünyanın en uzun caddesi olma özelliğine de sahiptir. Battery Park ile Ossinig arasında kalan bölgeyi kapsayan Broadway caddesi üzerinde 40'a yakın tiyatro, sinema ve restoran bulunur. Bu yoğunluk daha çok caddenin 30 km'lik asıl bölümünde yer alır.

Müzikal tiyatronun mihenk taşı olan Broadway, Amerikan sinemasında da çok önemli bir yere sahiptir. Yıllar boyunca pek çok farklı yerden insanlar ünlü olmak hayaliyle Broadway'e gelmiştir. Geçmişten günümüze ünlü olma hayaliyle yaşayan pek çok insan, bir müzikal tiyatroda ufak da olsa bir rol almak için ellerinden geleni yapmışlardır. Amerikan sinemasında Broadway'in tartışılmaz etkisi her zaman sürmüştür. Zaman içerisinde değişimler de yaşayan Broadway, tüm ihtişamını geçen zamana rağmen sürdürmektedir. Zamanın yıpratıcılığına direnen Broadway, her yıl milyonlarca turisti bekliyor. Amerika'nın Yeşilçam'ı olarak da nitelendirebilecek Broadway, ABD'nin en ışıltılı yerlerinden birisidir. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Broadway'de dünyanın her yerinden insanlar bu ışıltıya şahit olmaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Theatre District Turu: Tur süresi 2 saat. Tur boyunca İngilizce bilen rehber eşlik ediyor. Tur ücreti 204,02 TL. New York: Perili Broadway Tiyatroları Yürüyüş Turu: Tur süresi 90 dakikadır. Tur rehberi İngilizce konuşan rehberdir. Tur ücreti 233,16 TL.

Adres: 599 Broadway, New York City, NY 10012-3235.

Yol Tarifi: Otobüs: M104, M5, M79-SBS; Tren: NC, RONKONKOMA; Metro: 1, 7X, FX. Otobüsle gitmek isteyenler başlangıç durağı olarak Doughnut Plant'ten yola çıkmalısınız. Sırasıyla M15-SBS ve M79-SBS otobüslerine binin. 61 Local/Brooklyn'den yola çıkanlar sırasıyla B61, X37 ve M5 otobüslerini tercih etmeliler. Trenle gitmek isteyenler 24 Hours Fitness'tan yola çıkıp 5 dakika yürüyerek Teterboro-Williams Avenue'ye gelin. Pvl treni ile Secaucus durağına gidin. Ardından MEL veya NC veya ML veya NJCL treni ile Penn Station'a gelin ve son olarak Broadway'e doğru yürüyün.

Yakın Yerler: Times Square, Modern Sanat Müzesi, Madame Tussasuds New York, Longacre Tiyatrosu, Majesctic Tiyatrosu, New Amsterdam Tiyatrosu.