Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi

Doğa tarihinin, evrimin bugüne kadar insanoğlu tarafından keşfedilebildiği kadarıyla sergilendiği ve milyonlarca yıl önceden günümüze kalan hayvan iskeletlerinin görülebileceği müzeye giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 20 Ley iken öğrencilere 5 Leydir. Yaz tatillerinde 18 yaş altı ziyaretçiler için ücretsiz olan müzeye yıl boyu engelli ziyaretçiler dışında tıp, biyoloji, güzel sanatlar öğrencileri de bedava girebilmektedir. Müzede hem kalıcı hem geçici sergiler bulunur.

Dünyanın her yerindeki denizlerde ve kutup noktalarında milyonlarca yıl önce yaşadığı keşfedilen denizaltı canlılarının replikleri ve karada yaşamış olduğu düşünülen canlıların iskeletleri ve çok daha fazlası müzede görülebilecektir. Özellikle okul çağındaki çocukların götürülmesi gereken bir müze olduğunu söyleyebiliriz.

Bükreş’te her türden müze bulmak mümkün. Bunlar arasında en geniş koleksiyonlara sahip olanların başında da Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi geliyor. Açıldığı 1834 yılından bu yana sahip olduğu koleksiyonları daima geliştiren bu müzede 2 milyona yakın ögenin sergisi yapılıyor. Ziyaretçilerine tarih boyunca devam eden biyolojik çeşitliliği keşfetme fırsatı sunan Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi’nde çok sayıda etkileşimli sergi ve eğitici oyun da bulunuyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde etkileyici bir dinozor iskeletlerinin yanı sıra hemen her türdeki hayvanlara ait arkeolojik bulguları görebilirsiniz.

1834 yılında Kral’ın kardeşi Kont Mihalache Ghica’nın girişimleriyle kurulan müzede ilk olarak Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarına ait sikkeler, çeşitli mineraller, fosillerin yanı sıra farklı sanat eserleri sergilenmiştir. Adını 1893 ve 1944 yılları arasında müzenin müdürlüğünü yapan Grigore Antipa’dan alan bu bina aynı zamanda bir eğitim kurumu. Romanya’nın en ünlü biyoloğu olan Grigore Antipa aynı zamanda Kuzey Kutbu’na ulaşan ilk Romen unvanına sahip. Müzenin en popüler sergisini ise günümüzdeki fillerin tarih öncesi akrabası olan Deinotherium Gigantissimum’un iskeleti oluşturuyor.

Özellikle çocuklar açısından eğitici ve bir o kadar da eğlenceli bir müze arıyorsanız Grigore Antipa’dan daha iyisini bulmanız biraz zor olabilir. Burada çocuklar için hem eğlenceli oyunlar bulabilir hem de çevre ve tarih bilincinin oluşmasına yardımcı olacak eğitici ve interaktif programlara katılabilirsiniz. Ülkenin en büyük bu doğa tarihi müzesini ziyaret ederek birbirinden ilginç dinozor fosillerini ve sıra dışı kelebek koleksiyonlarını görebilirsiniz.

Adres: Şoseaua Pavel D. Kiseleff 1, Bükreş, Romanya

Ziyaret Saatleri: Nisan – Ekim: Salı’dan Pazar’a 10:00 – 20.00

Kasım – Mart: Salı’dan Cuma’ya 10:00 – 18.00 ve Cumartesi – Pazar günleri 10:00 – 19:00

Giriş Ücreti: Tam Bilet 20 Ley, Çocuklar ve Öğrenciler 5 Ley