Google+

Arama formu

Bükreş

Romanya’nın başkenti olan Bükreş, ülkenin güneydoğusunda bulunur....
Devamı oku
Romanya, Türkiye gibi Doğu Avrupa ülkeleri saat diliminde yer alır....
Devamı oku
İtfaiye: 081 Polis: 055 Ambulans: 061
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 24 Ocak: Milli Bayram 17 Nisan: Ortodoks Mezhebi’ne...
Devamı oku
Bükreş’teki toplu taşıma ağı ve altyapısı Romanya’daki en iyi toplu...
Devamı oku
Farklı damat tatlarını deneyimlemeyi sevmiyorsanız Bükreş’te...
Devamı oku
Karasal iklim özelliklerine sahip olan Bükreş’te yazları oldukça...
Devamı oku
Bükreş’e gelmişken gece hayatını da deneyimlemek isterseniz hayal...
Devamı oku
Bükreş, başkenti olduğu Romanya’nın güney doğusunda yer alır. ...
Devamı oku
İstanbul’dan Bükreş’e 1 saat 10 dakikalık direkt uçuş vardır....
Devamı oku
Bükreş, ziyaretçilerine görsel şölen sunan ve sokakları sizi adeta açık...
Devamı oku
Bükreş, turistlerin mutlaka görmesi gereken alışveriş merkezlerine,...
Devamı oku
Romanya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bükreş,...
Devamı oku
Bükreş Karadeniz’e kıyısı olan Doğu Balkan ülkesi Romanya’nın...
Devamı oku
Bükreş’te Romanya’nın resmi para birimi olan Roman Leyi kullanılır....
Devamı oku
Romanya’da tek resmi dil Rumencedir. Dolayısıyla Bükreş’te Rumence...
Devamı oku
ofertemancare.ro Romanya ve Avustralya mutfağı özellikleriyle bezenmiş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RON = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 0℃
Mar 5℃
Nis 11℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 21℃
Eyl 17℃
Eki 11℃
Kas 4℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.931.838 / Dil: Rumence / Para Birimi: Rumen Leyi / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Bükreş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bükreş Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Bükreş, başkenti olduğu Romanya’nın güney doğusunda yer alır. Bulgaristan’a sadece 80 km uzaklıktadır. Tuna Nehri şehrin güneyinden geçer. Ülkenin en kalabalık şehri olan Bükreş’te 2 milyona yakın insan yaşar. Çevre yerleşim birimlerinde yaşayanlar ile sayı 2 buçuk milyonu bulur. “Roman” sözcüğünden ötürü Rumenlerin çingene olduğu sanılsa da Romanya’da sadece 620 bin çingene yaşar. Romanya 2007’den beri Avrupa Birliği üyesidir; 2017 yılı itibarıyla Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapılabilmektedir. Bükreş ismi ilk kez 1459 tarihli belgelerde geçmiştir. Bükreş’in adının “zevk, mutluluk” anlamına gelen “bucur” sözcüğünden türediği düşünülür.

Şehir 1862’den beri bağımsız Romanya’nın başkentidir. Rumen sanat ve mimarisinin, ticaret ve medya sektörünün de merkezi Bükreş’tir. İki büyük dünya savaşı arasındaki dönemde yaşanmaz hale gelen Avrupa’da Bükreş için Doğu’nun Paris’i yakıştırması yapılmıştır. Bükreş, göz alıcı mimarisi ve sanata verdiği değerle bu yakıştırmayı fazlasıyla hak eder. Bükreş, ekonomik açıdan Romanya’nın refah seviyesi en yüksek şehridir. Sahip olduğu altyapı, kaliteli eğitim veren yükseköğretim kurumları, ev sahipliği yaptığı kültürel etkinlikler ile Doğu Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliğini taşır. Bükreş’in dünyadaki kardeş şehirlerinden bazıları Atlanta, Ankara ve Pekin’dir. Bükreş'teki en önemli yükseköğretim kurumları Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi'dir. Ayrıca, şehirde çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksekokullar vardır.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş, ziyaretçilerine görsel şölen sunan ve sokakları sizi adeta açık hava müzesinde hissettirecek kadar güzel olan bir şehirdir. Güne ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi değerlendirirsiniz. Zira Bükreş’te görecek çok şey var ve bir sarayı hakkını vererek ziyaret etmek için saatlerce kalmak gerekebilmektedir. Bükreş’te mutlaka görmeniz gereken en önemli 10 adresi sizin için derledik.

Bükreş Nerededir?

Bükreş Karadeniz’e kıyısı olan Doğu Balkan ülkesi Romanya’nın başkentidir. Bükreş’in denize kıyısı yoktur ve Bulgaristan sınırında yer alır. Romanya’nın güneyinde Bulgaristan, kuzeyinde Ukrayna, doğusunda Moldova ve batısında Macaristan ve Sırbistan bulunur.

Bükreş’e Ne Zaman Gidilir?

bucharest-1.jpg


Karasal iklim özelliklerine sahip olan Bükreş’te yazları oldukça sıcak ve az yağışlı, kışları ise sert soğuk ve kar yağışlı geçer. Yazları 27 ila 30 derece arasında seyreden sıcaklık kışın en iyi ihtimalle 1-4 derece arasına düşer. Sonbaharın büyük kısmı yağmurlu geçer. En rahat şartlar altında şehri gezmek isteyen turistlere önerimiz Bükreş’e ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmeleridir. Bu yüzden şehri en verimli şekilde gezmek için mayıs-ekim ayları arası uygundur. Sıcaktan bunalmadan ve Bükreş’in soğuğundan etkilenmeden nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında şehri gönlünüzce keşfedebilir, gece-gündüz gezebilirsiniz. Zira Bükreş’e kışın giderseniz çok sert, kuru soğuklarda turistik yerleri gezmek mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde yazın giderseniz gün boyu 30 dereceyi aşan sıcaklarda turistik yerleri gezmek imkânsız değilse de zor olabilir. Bükreş’e popüler sezonunda uygun fiyata gitmek için en az 3-4 ay öncesinden uçak biletinizi almanızı öneririz. Zira çok sayıda turist güzel havada Bükreş’i keşfetmek istemekte; bu da hem uçak biletlerinin hem de konaklama tesislerinin fiyatlarını artırmaktadır.

Bükreş’e Nasıl Gidilir?

airline-services.jpg

İstanbul’dan Bükreş’e 1 saat 10 dakikalık direkt uçuş vardır. Haftanın her günü İstanbul’dan Bükreş’e ortalama üç sefer yapılmaktadır. Henri Coanda Uluslararası Havaalanı’ndan Bükreş şehir merkezine 40-45 dakikada varabilirsiniz. Ayrıca Bükreş’e gitmek için gençlerin çoğunlukla tercih ettiği tren yolculuğu da mümkündür. 2017 yazı itibariyle 3 Haziran-2 Ekim arasında İstanbul Halkalı’dan Bükreş’e trenle gidebilirsiniz. 22.40’da kalkması planlanan tren ertesi gün 19.00 civarında Bükreş’e varacaktır. Bükreş’ten 12.45’te kalkan tren ertesi sabah 06.50’de İstanbul’da olacaktır. 940 km’lik yolculuk için yataklı veya kuşetli vagon seçenekleri vardır. Demiryoluyla yolculuk yapmak isteyenlerin en az 2 ay önceden biletini alması gerekmektedir. Bükreş’in Kuzey Garı isimli tren istasyonundan otobüse binerek 17 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Özel arabalarıyla gitmek isteyenler 15-16 saatte İstanbul’dan, yaklaşık 20 saatte Ankara’dan Bükreş’e varabilir.

Bükreş'te Nerede Kalınır?

Romanya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bükreş, dünyanın en önemli şehirlerindendir. Hem doğası hem de tarihiyle dikkat çeken Bükreş’te; görkemli kiliseler, manastırlar, müzeler ve sarayları gezebilir; güzel parklarda yürüyüş yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz. Bükreş çok büyük ve ilgi çekici bir şehirdir ve büyük olması otel çeşitliliğini de beraberinde getirmiştir. Bükreş’te 1.500’den fazla tesis bulunur. Bu tesisler lüks otellerden hostellere, butik otellerden dairelere kadar çok geniş yelpazede hizmet verir.

 Bükreş'te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bükreş otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Bükreş pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bükreş Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bükreş Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bükreş Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bükreş Otelleri
Bükreş Ev Kiralama

Bükreş Otelleri

Romanya’nın başkenti olan Bükreş, ülkenin güneydoğusunda bulunur. Romanya’nın en önemli şehirlerinden olan Bükreş, aynı zamanda ekonomik ve kültürel merkezdir. Tarih boyunca farklı mimari akımlardan etkilenmiş, farklı kültürlerin izlerini taşıyan ve zengin bir kültüre sahip olan Bükreş; sarayları, kiliseleri, heykelleri, müzeleri, tiyatroları, galerileri ve festivalleriyle dolu dolu bir şehirdir.

 Bükreş Otelleri

Her yıl milyonlarca turist ağırlayan Bükreş’te 1.700 civarında konaklama tesisi bulunur. Bu tesisler hem çeşitlilik açısından hem de fiyat açısından farklılık gösterir. Her bölgede farklı kriterlerde otel bulabileceğiniz için tercih yapmanız kolay olacaktır. Erken rezervasyon yaptırarak çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Bükreş Şehir İçi Ulaşım

tramvaiele-bucur.jpg


Bükreş’teki toplu taşıma ağı ve altyapısı Romanya’daki en iyi toplu ulaşım ağıdır ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında en iyiler arasında yer alır. Metrorex ulaştırma şirketi tarafından işletilen Bükreş metrosu ve belediye otobüsleri şehirde neredeyse hiçbir sorun yaşamadan uygun fiyata gezmenize olanak verir. Bunların dışında tramvaylar, troleybüsler ve minibüsler şehirde kısa mesafe yolculukları mümkün kılar. Ayrıca metroyla varabileceğiniz ana tren garından Moskova’ya, İstanbul’a, Belgrad, Viyana ve çok daha fazla şehre giden trenler kalkar. Bükreş aynı zamanda Avrupa’nın en iyi karayollarından birine sahiptir. Özel aracınızla Bükreş’e gitmeyi tercih ederseniz Bükreş yerel yönetiminin yolları en yüksek kalitede yaptığını göreceksiniz. Bükreş’te en çok trafik hafta içi işten çıkış saatlerinde yaşanmaktadır. 2 kullanımlık metro bileti 5 Rumen Leyi iken, 10 bilet 20 Rumen Leyi tutarındadır. 24 saatlik metro bileti kişi başına 8 Ley, 1 haftalık kişi başı bilet ise 25 Ley olarak ücrelendirilir. Pratikliği sayesinde Bükreşlilerin sıkça kullandığı otobüs, troleybüs ve tramvaylara binmek için gişelerden önce “Activ” veya “Multiplu” isminde kartlar almanız ve yükleme yapmanız gerekmektedir. 24 saatlik sınırsız kullanım ücreti 8 Ruman Leyi’dir. 7 yaş altındaki minik yolcular şehri bedava gezebilir. Taksiyle Bükreş’te rahat seyahat etmek de mümkündür. Taksimetrenin kilometre başına 1,60 Rumen Leyi yazdığı Bükreş’te şoföre gitmek istediğiniz yeri önceden söylemenizi ve Rumence konuşmuyorsanız şoförün İngilizce anladığından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Bükreş Mutfağı

Farklı damat tatlarını deneyimlemeyi sevmiyorsanız Bükreş’te yiyeceklerinizin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Zira Rumen mutfağı Türkiye-Osmanlı mutfağına çok benzer. Bükreş’te karnınız acıktığında kolaylıkla bulabileceğiniz lokantalarda işkembe çorbasından (ciorba de burtă) turşuya (muraturi), pilav (mamaliga) ve börek çeşitlerinden Rumen simidine, lahana sarması (sarmale), fasulye çorbası (ciorba de fasole cu ciolan) ve sebze çorbasından (ciorba Radauteana) şehriye çorbasına kadar türlü lezzetleri tadabilirsiniz. Ayrıca “mici” diye bilinen köfteyi, kızarmış hamurun üzerine krem peynirine benzer bir inek peyniri ve yaban mersini reçeli sürülerek servis edilen “papanaşi” isimli tatlıyı, “carnati” olarak anılan sucuğu, gulaşı ve alkol oranı yüzde 40 ila yüzde 60 olan “tuica” isimli erikli Rumen içkisini mutlaka deneyin. Bükreş’teki restoranlarda porsiyonların büyük ve uygun fiyatlı olduğunu unutmayınız.

Bükreş’te Gece Hayatı

Bükreş’te Gece Hayatı

Bükreş’e gelmişken gece hayatını da deneyimlemek isterseniz hayal kırıklığı yaşamayacağınızı size garanti ediyoruz. Çünkü Avrupa başkentleri arasında Bükreş en kaliteli gece hayatını sunanlardan biridir. Son yıllarda gece hayatına dair yatırımlar karşılığını bulmuş görünmektedir. Nitekim Bükreş’te yüzlerce bar, restoran ve gece kulübü bulunur. Bunlardan en önemlileri olarak Kristal, Studio Martin ve Bamboo’yu sayabiliriz. Efsaneye göre Doğu Avrupa’da geceleri Dracula ortaya çıkarmış. Bu doğru mudur bilemeyiz ancak emin olduğumuz şey Bükreş’te hava karardığında DJ’lerin ortaya çıktığıdır. Çünkü neredeyse her gece kulübünde şehrin en iyi DJ’leri sahne alır ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder. Bükreş’te her zevke hitap eden mekanlar mevcuttur: Dilerseniz kolaylıkla bir caz kulübü veya İrlanda tarzı mekanlar da bulabilirsiniz. Smardan Caddesi’nde St. Patrick Bar ve Freddo Bar&Lounge; Kiseleff Caddesi’ndeki Hard Rock Cafe ve Beraria; Zafer Bulvarı’ndaki NOA RestoClub; Ion Brezoianu’daki şarap evi Apollo; Selari Caddesi’nde Oldcity, Nicolae Selari’de The Drunken Lords, şehrin en zenginlerinin tercihi olan ve Glodeni Caddesi üzerinde bulunan Fratelli’yi size şiddetle öneriyoruz. Bunların dışında, Piata Amzei üzerindeki Ryan’s Bar, Gabroveni Caddesi’ndeki Mojo şehrin en iyi gece kulübü ve barları arasında yer almaktadır.

Bükreş’te Alışveriş

mbtdssizouxprmjxzxe9.jpg

Bükreş, turistlerin mutlaka görmesi gereken alışveriş merkezlerine, anı dükkânlarına, butiklere, antika dükkânlarına ve açık hava pazar yerlerine ev sahipliği yapmaktadır. Her bütçeye ve her zevke hitap eden bu mağazalardan Rumen kültürüne ait olan eşya, biblo ve kıyafetleri satın alabileceğiniz gibi dünyaca ünlü markalardan da alışveriş yapabileceksiniz. Bir alışveriş merkezi cenneti olan Bükreş’teki Zafer Bulvarı’nda (Calea Victoriei) birçok mağaza da göreceksiniz. Haftanın her günü akşam geç saatlere kadar açık olan bazı alışveriş merkezleri olarak Unirea Shopping Center, Băneasa Shopping City, Bucureşti Mall, Liberty Center, Afi Palace Cotroceni, Grand Arena Mall, Mario Plaza, Bükreş Dünya Ticaret Merkezi, City Mall ve Sun Plaza’yı sayabiliriz. Ayrıca Carrefour, Kaufland, Billa ve Cora gibi perakende toptan satış yapan süpermarketlerden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bükreş gibi sokakları sanat kokan bir şehirde mutlaka antika dükkanlarına gitmenizi de tavsiye ediyoruz. Seyahatinizi ve yolculuğunuzu zorlaştıracağı için bir eser almayacaksanız bile Hanul cu Tei ve Stef Art gibi antika dükkanlarını mutlaka görmelisiniz.

Bükreş’te alışveriş deyince mutlaka akla gelen yerlerden biri Bükreş pazarlarıdır. Türkiye’deki pazar yerlerine oldukça benzetebileceğiniz bu pazarlar haftanın belirli günlerinde Obor Market (Piaţa Obor)’da, Amzei Market (Piaţa Amzei)’de, South Market (Piaţa Sudului)’da ve Floreasca Market (Piaţa Floreasca)’da kurulmaktadır.

Bükreş Saat Farkı

Romanya, Türkiye gibi Doğu Avrupa ülkeleri saat diliminde yer alır. Greenwich’e göre 2 saat ileridedir yani Türkiye arasında saat farkı yoktur.

Bükreş Para Birimi

Bükreş’te Romanya’nın resmi para birimi olan Roman Leyi kullanılır. Uluslararası para birimi RON’dur. 1 Roman Leyi yaklaşık olarak 0,90 TL’dir.

Bükreş’te Resmi Dil

Romanya’da tek resmi dil Rumencedir. Dolayısıyla Bükreş’te Rumence konuşulur.

Bükreş’te Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

24 Ocak: Milli Bayram

17 Nisan: Ortodoks Mezhebi’ne göre Paskalya Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

2 Haziran: Kamu Bayramı (Kamuda çalışanların tatil günü)

14 Ağustos: Kamu Bayramı (Kamuda çalışanların tatil günü)

30 Kasım: Aziz Andrew Günü (Romanya için en önemli aziz)

1 Aralık: Milli Bayram

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

Bükreş İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 081

Polis: 055

Ambulans: 061