Google+

Bükreş

Bükreş - : - / -
--℃
1 RON=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 1.931.838 / Dil: Rumence / Para Birimi: Rumen Leyi / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Bükreş Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Bükreş, başkenti olduğu Romanya’nın güney doğusunda yer alır. Bulgaristan’a sadece 80 km uzaklıktadır. Tuna Nehri şehrin güneyinden geçer. Ülkenin en kalabalık şehri olan Bükreş’te 2 milyona yakın insan yaşar. Çevre yerleşim birimlerinde yaşayanlar ile sayı 2 buçuk milyonu bulur. “Roman” sözcüğünden ötürü Rumenlerin çingene olduğu sanılsa da Romanya’da sadece 620 bin çingene yaşar. Romanya 2007’den beri Avrupa Birliği üyesidir; 2017 yılı itibarıyla Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapılabilmektedir. Bükreş ismi ilk kez 1459 tarihli belgelerde geçmiştir. Bükreş’in adının “zevk, mutluluk” anlamına gelen “bucur” sözcüğünden türediği düşünülür.

Şehir 1862’den beri bağımsız Romanya’nın başkentidir. Rumen sanat ve mimarisinin, ticaret ve medya sektörünün de merkezi Bükreş’tir. İki büyük dünya savaşı arasındaki dönemde yaşanmaz hale gelen Avrupa’da Bükreş için Doğu’nun Paris’i yakıştırması yapılmıştır. Bükreş, göz alıcı mimarisi ve sanata verdiği değerle bu yakıştırmayı fazlasıyla hak eder. Bükreş, ekonomik açıdan Romanya’nın refah seviyesi en yüksek şehridir. Sahip olduğu altyapı, kaliteli eğitim veren yükseköğretim kurumları, ev sahipliği yaptığı kültürel etkinlikler ile Doğu Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliğini taşır. Bükreş’in dünyadaki kardeş şehirlerinden bazıları Atlanta, Ankara ve Pekin’dir. Bükreş'teki en önemli yükseköğretim kurumları Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi'dir. Ayrıca, şehirde çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksekokullar vardır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş, ziyaretçilerine görsel şölen sunan ve sokakları sizi adeta açık hava müzesinde hissettirecek kadar güzel olan bir şehirdir. Güne ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi değerlendirirsiniz. Zira Bükreş’te görecek çok şey var ve bir sarayı hakkını vererek ziyaret etmek için saatlerce kalmak gerekebilmektedir. Bükreş’te mutlaka görmeniz gereken en önemli 10 adresi sizin için derledik.

Bükreş Karadeniz’e kıyısı olan Doğu Balkan ülkesi Romanya’nın başkentidir. Bükreş’in denize kıyısı yoktur ve Bulgaristan sınırında yer alır. Romanya’nın güneyinde Bulgaristan, kuzeyinde Ukrayna, doğusunda Moldova ve batısında Macaristan ve Sırbistan bulunur.

Geolocation

bucharest-1.jpg


Karasal iklim özelliklerine sahip olan Bükreş’te yazları oldukça sıcak ve az yağışlı, kışları ise sert soğuk ve kar yağışlı geçer. Yazları 27 ila 30 derece arasında seyreden sıcaklık kışın en iyi ihtimalle 1-4 derece arasına düşer. Sonbaharın büyük kısmı yağmurlu geçer. En rahat şartlar altında şehri gezmek isteyen turistlere önerimiz Bükreş’e ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmeleridir. Bu yüzden şehri en verimli şekilde gezmek için mayıs-ekim ayları arası uygundur. Sıcaktan bunalmadan ve Bükreş’in soğuğundan etkilenmeden nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında şehri gönlünüzce keşfedebilir, gece-gündüz gezebilirsiniz. Zira Bükreş’e kışın giderseniz çok sert, kuru soğuklarda turistik yerleri gezmek mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde yazın giderseniz gün boyu 30 dereceyi aşan sıcaklarda turistik yerleri gezmek imkânsız değilse de zor olabilir. Bükreş’e popüler sezonunda uygun fiyata gitmek için en az 3-4 ay öncesinden uçak biletinizi almanızı öneririz. Zira çok sayıda turist güzel havada Bükreş’i keşfetmek istemekte; bu da hem uçak biletlerinin hem de konaklama tesislerinin fiyatlarını artırmaktadır.

airline-services.jpg

İstanbul’dan Bükreş’e 1 saat 10 dakikalık direkt uçuş vardır. Haftanın her günü İstanbul’dan Bükreş’e ortalama üç sefer yapılmaktadır. Henri Coanda Uluslararası Havaalanı’ndan Bükreş şehir merkezine 40-45 dakikada varabilirsiniz. Ayrıca Bükreş’e gitmek için gençlerin çoğunlukla tercih ettiği tren yolculuğu da mümkündür. 2017 yazı itibariyle 3 Haziran-2 Ekim arasında İstanbul Halkalı’dan Bükreş’e trenle gidebilirsiniz. 22.40’da kalkması planlanan tren ertesi gün 19.00 civarında Bükreş’e varacaktır. Bükreş’ten 12.45’te kalkan tren ertesi sabah 06.50’de İstanbul’da olacaktır. 940 km’lik yolculuk için yataklı veya kuşetli vagon seçenekleri vardır. Demiryoluyla yolculuk yapmak isteyenlerin en az 2 ay önceden biletini alması gerekmektedir. Bükreş’in Kuzey Garı isimli tren istasyonundan otobüse binerek 17 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Özel arabalarıyla gitmek isteyenler 15-16 saatte İstanbul’dan, yaklaşık 20 saatte Ankara’dan Bükreş’e varabilir.

Bükreş’te hem orta bütçeli hem lüks arayan turistlere hitap eden her türlü otel mevcuttur. 4 veya 5 yıldızlı otel ve rezidanslarda konaklayabileceğiniz gibi uygun fiyatlı 2 veya 3 yıldızlı otelleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Öğrenci grubuyla Bükreş’i gezmek isteyen genç turistlerin bütçeyi aşmadan kalabilecek otel ve pansiyon bulması da hiç zor değildir. Ev kiralama sitelerinden eşyalı ev veya oda tutmak isteyenler ise Bükreş’in şehir merkezinde uygun fiyata ev bulabileceklerdir. Bükreş seyahatini lüks standartlarda geçirmek ve seyahatini en özel anlarla hatırlamak isteyen turistler tarihi binaların ev sahipliği yaptığı 5 yıldızlı otellerin konforunu tercih edebilmektedir. Bu otellerdeki sauna, fitness salonu ve masaj hizmetlerinden gönlünüzce yararlanabilirsiniz. Bir saray binasında kaldığınız için kendinizi krallara layık hizmet alırken bulabilirsiniz. Bükreş’in merkezindeki ‘Centrul Vechi’de bulunan oteller size geniş yelpazede seçenekler sunar. Calea Victoriei yani Zafer Bulvarı veya Devrim Meydanı, Piata Unirii ve Nicolae Balcescu Bulvarı üzerinde çok sayıda konaklama tesisini kahvaltı dahil fiyat, ücretsiz iptal ve/veya kredi kartsız rezervasyon seçenekleriyle bulabileceksiniz. Bunların dışında Bükreş’in Strada Franceza, Strada Episcopiei, Bulevardul Magheru caddeleri üzerinde de en uygun konaklama adreslerini göreceksiniz. Bükreş’te gecelik ücreti 150 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar olan geniş yelpazedeki konaklama adreslerinden sizin için ve aileniz veya arkadaşlarınız için en uygun oteli bulabilirsiniz. Sizin için en önemli tavsiyemiz her zaman olduğu gibi adı çok duyulmamış veya şehir merkezinin dışında kalan ilçelerde (diğer adıyla sektörlerde) konaklamamanızdır. Ayrıca her ne kadar Balkanların Paris’i olarak bilinen Bükreş’te kalıyor olsanız da özel ve kıymetli eşyanıza sokaklarda olduğu kadar otelde de dikkat etmelisiniz. Üçüncü uyarımız ise otel rezervasyonlarınızı seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapmanız yönündedir. Özellikle yaz aylarında Bükreş’e gidecekseniz bu en popüler sezonda otel dolum oranlarının çok yüksek olacağını unutmamalısınız. Otel ayırtmak için erken davranmanız dilediğiniz oteli seçme imkanı sunduğu gibi çok uygun fiyata oda bulmanıza da yarayacaktır. Çeşit çeşit lezzetlerle sunulan kahvaltıyı otelinde alıp ondan sonra şehri gezmeyi tercih eden turist sayısı çok fazladır. Zira böylece akşama kadar acıkmadan gezebilirsiniz. Erken rezervasyon yapmanız kahvaltı dahil ücretlerin uygun olmasına da yarayacaktır. Son olarak otel rezervasyonu yapmadan önce, internette bulduğunuz otelleri karşılaştırmayı, mevkilerine dikkat etmeyi ve avantaj ve hizmetlerine bakmayı, daha önce Bükreş’e gitmiş yakınlarınız varsa fikirlerini almayı unutmayınız.

Bükreş onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bükreş Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bükreş Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bükreş Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bükreş Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bükreş Otelleri

tramvaiele-bucur.jpg


Bükreş’teki toplu taşıma ağı ve altyapısı Romanya’daki en iyi toplu ulaşım ağıdır ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında en iyiler arasında yer alır. Metrorex ulaştırma şirketi tarafından işletilen Bükreş metrosu ve belediye otobüsleri şehirde neredeyse hiçbir sorun yaşamadan uygun fiyata gezmenize olanak verir. Bunların dışında tramvaylar, troleybüsler ve minibüsler şehirde kısa mesafe yolculukları mümkün kılar. Ayrıca metroyla varabileceğiniz ana tren garından Moskova’ya, İstanbul’a, Belgrad, Viyana ve çok daha fazla şehre giden trenler kalkar. Bükreş aynı zamanda Avrupa’nın en iyi karayollarından birine sahiptir. Özel aracınızla Bükreş’e gitmeyi tercih ederseniz Bükreş yerel yönetiminin yolları en yüksek kalitede yaptığını göreceksiniz. Bükreş’te en çok trafik hafta içi işten çıkış saatlerinde yaşanmaktadır. 2 kullanımlık metro bileti 5 Rumen Leyi iken, 10 bilet 20 Rumen Leyi tutarındadır. 24 saatlik metro bileti kişi başına 8 Ley, 1 haftalık kişi başı bilet ise 25 Ley olarak ücrelendirilir. Pratikliği sayesinde Bükreşlilerin sıkça kullandığı otobüs, troleybüs ve tramvaylara binmek için gişelerden önce “Activ” veya “Multiplu” isminde kartlar almanız ve yükleme yapmanız gerekmektedir. 24 saatlik sınırsız kullanım ücreti 8 Ruman Leyi’dir. 7 yaş altındaki minik yolcular şehri bedava gezebilir. Taksiyle Bükreş’te rahat seyahat etmek de mümkündür. Taksimetrenin kilometre başına 1,60 Rumen Leyi yazdığı Bükreş’te şoföre gitmek istediğiniz yeri önceden söylemenizi ve Rumence konuşmuyorsanız şoförün İngilizce anladığından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Farklı damat tatlarını deneyimlemeyi sevmiyorsanız Bükreş’te yiyeceklerinizin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Zira Rumen mutfağı Türkiye-Osmanlı mutfağına çok benzer. Bükreş’te karnınız acıktığında kolaylıkla bulabileceğiniz lokantalarda işkembe çorbasından (ciorba de burtă) turşuya (muraturi), pilav (mamaliga) ve börek çeşitlerinden Rumen simidine, lahana sarması (sarmale), fasulye çorbası (ciorba de fasole cu ciolan) ve sebze çorbasından (ciorba Radauteana) şehriye çorbasına kadar türlü lezzetleri tadabilirsiniz. Ayrıca “mici” diye bilinen köfteyi, kızarmış hamurun üzerine krem peynirine benzer bir inek peyniri ve yaban mersini reçeli sürülerek servis edilen “papanaşi” isimli tatlıyı, “carnati” olarak anılan sucuğu, gulaşı ve alkol oranı yüzde 40 ila yüzde 60 olan “tuica” isimli erikli Rumen içkisini mutlaka deneyin. Bükreş’teki restoranlarda porsiyonların büyük ve uygun fiyatlı olduğunu unutmayınız.

Bükreş’te Gece Hayatı

Bükreş’e gelmişken gece hayatını da deneyimlemek isterseniz hayal kırıklığı yaşamayacağınızı size garanti ediyoruz. Çünkü Avrupa başkentleri arasında Bükreş en kaliteli gece hayatını sunanlardan biridir. Son yıllarda gece hayatına dair yatırımlar karşılığını bulmuş görünmektedir. Nitekim Bükreş’te yüzlerce bar, restoran ve gece kulübü bulunur. Bunlardan en önemlileri olarak Kristal, Studio Martin ve Bamboo’yu sayabiliriz. Efsaneye göre Doğu Avrupa’da geceleri Dracula ortaya çıkarmış. Bu doğru mudur bilemeyiz ancak emin olduğumuz şey Bükreş’te hava karardığında DJ’lerin ortaya çıktığıdır. Çünkü neredeyse her gece kulübünde şehrin en iyi DJ’leri sahne alır ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder. Bükreş’te her zevke hitap eden mekanlar mevcuttur: Dilerseniz kolaylıkla bir caz kulübü veya İrlanda tarzı mekanlar da bulabilirsiniz. Smardan Caddesi’nde St. Patrick Bar ve Freddo Bar&Lounge; Kiseleff Caddesi’ndeki Hard Rock Cafe ve Beraria; Zafer Bulvarı’ndaki NOA RestoClub; Ion Brezoianu’daki şarap evi Apollo; Selari Caddesi’nde Oldcity, Nicolae Selari’de The Drunken Lords, şehrin en zenginlerinin tercihi olan ve Glodeni Caddesi üzerinde bulunan Fratelli’yi size şiddetle öneriyoruz. Bunların dışında, Piata Amzei üzerindeki Ryan’s Bar, Gabroveni Caddesi’ndeki Mojo şehrin en iyi gece kulübü ve barları arasında yer almaktadır.

mbtdssizouxprmjxzxe9.jpg

Bükreş, turistlerin mutlaka görmesi gereken alışveriş merkezlerine, anı dükkânlarına, butiklere, antika dükkânlarına ve açık hava pazar yerlerine ev sahipliği yapmaktadır. Her bütçeye ve her zevke hitap eden bu mağazalardan Rumen kültürüne ait olan eşya, biblo ve kıyafetleri satın alabileceğiniz gibi dünyaca ünlü markalardan da alışveriş yapabileceksiniz. Bir alışveriş merkezi cenneti olan Bükreş’teki Zafer Bulvarı’nda (Calea Victoriei) birçok mağaza da göreceksiniz. Haftanın her günü akşam geç saatlere kadar açık olan bazı alışveriş merkezleri olarak Unirea Shopping Center, Băneasa Shopping City, Bucureşti Mall, Liberty Center, Afi Palace Cotroceni, Grand Arena Mall, Mario Plaza, Bükreş Dünya Ticaret Merkezi, City Mall ve Sun Plaza’yı sayabiliriz. Ayrıca Carrefour, Kaufland, Billa ve Cora gibi perakende toptan satış yapan süpermarketlerden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bükreş gibi sokakları sanat kokan bir şehirde mutlaka antika dükkanlarına gitmenizi de tavsiye ediyoruz. Seyahatinizi ve yolculuğunuzu zorlaştıracağı için bir eser almayacaksanız bile Hanul cu Tei ve Stef Art gibi antika dükkanlarını mutlaka görmelisiniz.

Bükreş’te alışveriş deyince mutlaka akla gelen yerlerden biri Bükreş pazarlarıdır. Türkiye’deki pazar yerlerine oldukça benzetebileceğiniz bu pazarlar haftanın belirli günlerinde Obor Market (Piaţa Obor)’da, Amzei Market (Piaţa Amzei)’de, South Market (Piaţa Sudului)’da ve Floreasca Market (Piaţa Floreasca)’da kurulmaktadır.

Romanya, Türkiye gibi Doğu Avrupa ülkeleri saat diliminde yer alır. Greenwich’e göre 2 saat ileridedir yani Türkiye arasında saat farkı yoktur.

Bükreş’te Romanya’nın resmi para birimi olan Roman Leyi kullanılır. Uluslararası para birimi RON’dur. 1 Roman Leyi yaklaşık olarak 0,90 TL’dir.

Romanya’da tek resmi dil Rumencedir. Dolayısıyla Bükreş’te Rumence konuşulur.

1 Ocak: Yeni yıl

24 Ocak: Milli Bayram

17 Nisan: Ortodoks Mezhebi’ne göre Paskalya Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

2 Haziran: Kamu Bayramı (Kamuda çalışanların tatil günü)

14 Ağustos: Kamu Bayramı (Kamuda çalışanların tatil günü)

30 Kasım: Aziz Andrew Günü (Romanya için en önemli aziz)

1 Aralık: Milli Bayram

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

İtfaiye: 081

Polis: 055

Ambulans: 061