Bükreş Ulusal Tarih Müzesi

national-museum-of-romanian-history.jpg

Bükreş’in en ünlü caddesi Calea Victorieri (Zafer Bulvarı) üzerinde bulunan Romanya Ulusal Tarih Müzesi binası 1894-1900 yılları arasında Alexandru Săvulescu tarafından Neo-klasik mimariyle inşa edilmiştir. 70 yıl boyunca postane olarak kullanılan bina 1970 yılı itibarıyla Ulusal Tarih Müzesi olmuştur. Pazartesi ve salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın geri kalan her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bir zamanlar Rumen kraliyet ailesine ait olan değerli eşya ve ulusal hazinenin bir kısmı bu müzede sergilenir.

Kişi başı giriş ücreti 25 Rumen Leyi olan müzeyi öğrenciler ve çocuklar 7 Rumen Leyi ödeyerek gezebilir. Müzenin girişindeki merdivenlerde ziyaretçileri MS 98-117 yılları arasında Roma İmparatoru olan Trajan’ın kucağında bir kurt taşıdığı heykeli karşılar.

Güzel mimariye sahip Neo-Klasik bir binada yer alan Ulusal Tarih Müzesi, Romanya halkının tarihi hakkında daha detaylı bilgi arayanlar için bulunmaz bir fırsat. 1894-1900 yılları arasında yerel bir mimar olan Alexandru Savulescu’nun tasarımları sonrasında inşa edilen bu tarihi yapı başlangıçta Romanya Posta Servisi olan Poşta Romana adına hizmet verdi. 1970 yılında postane başka bir alana taşındıktan sonra müzeye çevrildi.

Ulusal Tarih Müzesi’nde Orta Çağ ve modern zamanlar dahil olmak üzere tarih öncesinden günümüze kadar birçok döneme ait eserler sergileniyor. Müzenin çoğu bölümü halka kapalı olsa da 8.000 metrekarelik bir alanı dolduran 60 sergi salonunda Romanya tarihine ışık tutan birbirinden ilginç sergileri gezmek mümkün. Müzenin belki de en ilgi çekici parçalarını hazineler oluşturuyor. Binlerce yıl önce bu bölgede yaşamış farklı uygarlıklara ait hazinelerin yer aldığı bu koleksiyonlar ulusal hazineler olarak kabul ediliyor.

Dikkat çeken eserlerden bir diğeri de Trajan Sütunu olarak gösterilebilir. Rumenlerin ataları sayılan Daçyalıların M.S. 2. yüzyıldaki savaşlarını tasvir eden rölyeflerin bulunduğu Trajan Sütunu’nun bir kopyasını burada inceleyebilirsiniz. Trajan Sütunu’nda 2662 figür ve 255 tarihsel sahne yer alıyor. Daçya Savaşlarının tarihsel kanıtları arasında en güvenilir olanı olan bu sütünü hayranlıkla izleyeceksiniz. 

Ziyaret Bilgileri: Müze pazartesi ve salı günleri kapalı. Çarşamba - Pazar arası ise 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açık. 

Adres: Calea Victoriei 12 | Sector 3, Bükreş 

Yakın Yerler: Stavropoleos Monastery, CEC Palace