Cotroceni Sarayı

cotro.png

Başta manastır olarak yapılan sonrasında 1888-1893 yılları arasında saray olarak yeniden inşa edilen bu güzeller güzeli yapıyı, Rumen Kralı I. Carol kullanıyordu. 1947’ yılına kadar hanedanı ağırlayana Cotroceni Sarayı, 1991’de komünist rejimin yıkılmasının ardından başbakanlık merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Ünlü Fransız mimar Paul Gottereau tarafından inşa edilen ve içi gibi dışı da adeta masallardan çıkmış gibi süslü olan bu saray büyük 1977 depreminin ardından büyük hasar aldı ve Rumen mimar Nicolae Vladescu tarafından restore edildi.

Sadece bir kısmı turistik ziyaretlere açık olan sarayda I. Carol’un varisi olan yeğeni Prens Ferdinand’ın ve eşi İngiliz Marie’nin odalarını ve Marie’nin eşsiz sanat koleksiyonunu görebileceksiniz.

Başkentin en eski ve en güzel mahallelerinden birinde bulunan Cotroceni Sarayı, Romanya tarihinin birkaç yüzyıllık koruyucusu konumundadır. Sarayın tarihi daha eskilere dayansa da genellikle Büyük Romanya’nın kuran kraliyet figürleriyle birlikte anılır. Kraliyet ailesinin malikanesi olarak hizmet veren saray, aslında ilk olarak Cotroceni tepesinde mütevazi bir manastır olarak yapılmış. Rumen Kralı 1. Carol, 1888 yılında aldığı kararla buraya dev bir saray yaptırıyor. Kralın erkek çocuğu olmayınca tahti ve dolayısıyla sarayı yeğeni Ferdinand'a bırakıyor. Kral Ferdinand, hüküm sürdüğü 1915-1926 yılları arasında saraya birçok ekleme yaptırıyor. Saray, günümüzdeki görkemli halini bu dönemde almıştır diyebiliriz. 

Cotroceni Sarayı'nda kralların saltanatı, 1947 yılına dek sürüyor, komünist rejimin başlamasıyla birlikte ise kraliyet mülküklerine el konuluyor. Sonrasında müzeye dönüştürülen sarayda bugün kraliyete ait çok sayıda değerli eşyayı ve sanat eserlerini görmek mümkün. Müzede 20 binden fazla parça olduğu söyleniyor.

Ziyaret Bilgileri:  Saray müze, her pazartesi kapalı olup haftanın diğer günler 09.30-17.30 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 40, öğrenciler için 30 Leydir. Sadece rehber eşliğinde ve grup halinde ziyaret edilebildiği için en az iki gün önceden kayıt yaptırmalısınız.

Adres: Bulevard Geniului 1, Bükreş 060116, Romanya

Yakın Yerler: Museum of Senses Bucharest, The Bothanical Garden