Bükreş Parlamento Binası

Bükreş gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan ve dünyanın en ihtişamlı parlamento binalarından biri olan Romanya Parlamentosu 84 metre yüksekliktedir. Parlamentonun içinde biri Çağdaş Sanat Müzesi, biri Komünist Totalitarizm Müzesi olmak üzere toplam üç müze ve bir uluslararası konferans salonu yer alır. Gündüz içini gezeceğiniz binanın gece ışıklandırmasını da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Büyük 1977 depreminden sonra Bükreş yeniden inşa edilirken devasa bir parlamento binası yapmak odak noktasıydı. 

Parlamentonun içinde toplam 3500 ton kristal, 480 avize ve demir ve bronz yapılmış büyük kapılar bulunmaktadır. 365 bin metrekarelik alana inşa edilen bina, geniş çim bahçeleriyle çevrilidir.

Bükreş’in en turistik noktalarından biri olan Parlamento Binası hiçbir turistin kaçırmak istemeyeceği türden bir destinasyon. Şehir merkezine gelen turistleri karşılayan ilk yapılardan biri olan bu ihtişamlı yapı birçok özelliğiyle öne çıkıyor. ABD’deki Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci idari binası olan Parlamento Binası, 365 dönümlük alana konumlanmış ve 84 metre yüksekliğe sahiptir. Bu özelliğiyle dünyadaki en ağır bina olma özelliğini de elinde bulunduran yapı, yaklaşık 700 mimardan oluşan bir ekip tarafından 1983 ve 1989 yılları arasında inşa edildi. Klasik kaynaklardan beslenen bir mimari anlayışla tasarlanan Parlamento Binası’nda hem gelenekselin hem de modernin mükemmel uyumunu görmek mümkün.

Bu devasa yapının görünümü kadar hikayesi de oldukça ilgi çekici. Parlamento Binası insanlık tarihinde inşasına en abartılı paraların harcandığı binalardan biri olarak gösteriliyor. Komünist lider Çavuşesku’nun kentsel gelişim planlarını kapsayan ve Civic Centre olarak bilinen projelerin başında geliyor. Kimilerine göre Çavuşesku’nun otoriterliğini kimilerine göre de kendini beğenmişliğini temsil eden bina yapılırken arkasında çok sayıda yıkım bıraktı.

İnşaatına Sosyalizmin Zaferi mottosuyla başlanan yapı için Bükreş şehir merkezinin beşte birini oluşturan 19 Ortodoks Kilisesi, 6 Sinagog, 3 Protestan Kilisesi ve 30 bin konuta sahip iki mahalle yıkıldı. Komünist rejimde Halk Evi anlamına gelen ‘Casa Poporului’ adıyla anılan bina komünizmin Romanya’daki hezimetinden sonra Parlamento Sarayı olarak kullanılmaya başlandı. Bükreş’in en turistik noktalarından biri olan Parlamento Binası mermer merdivenleri, oymalı ahşap balkonları, kristal avizeleri ve mükemmel işçiliğe sahip diğer detaylarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Adres: Strada Izvor 2-4, Bükreş, Romanya

Ziyaret Saatleri:

Mart-Ekim ayları arasında her gün 09:00 – 17:00 arasında                         

Kasım-Şubat ayları arasında her gün 10:00 – 16:00 arasında

Giriş Ücreti: Yetişkin: 40 Ley, Öğrenci: 20 Ley Çocuk: 10 Ley

Yakınındaki Yapılar: Antim Manastırı, Radu Voda Manastırı, Bükreş Temyiz Mahkemesi, CEC Sarayı, Izvor Park, Cotroceni Ulusal Müzesi