Atlanta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

atlanta-skyline-wide-edited.jpg

Atlanta, 2015 yılında 463.878 nüfusa sahip olan Georgia eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Atlanta, Atlanta metropol alanının kültürel ve ekonomik merkezi olup, Amerika Birleşik Devletleri'nin dokuzuncu en büyük metropol alanıdır. Atlanta, Fulton County'nin ilçe merkezidir ve şehrin küçük bir kısmı doğuya doğru DeCalb County'ye kadar uzanır.

Atlanta 1837'de iki demiryolu hattının kesiştiği yerde kuruldu ve şehir Amerikan İç Savaşı'nın küllerinden yükselip ticaret ulusal bir merkezi haline geldi. Sivil Haklar Hareketi'nden sonraki on yıllar boyunca şehir, vatandaşlarının ve liderlerinin şehirlere kıyasla nispeten ilerici görüşleri için "nefret etmekle meşgul" ününü kazandı. Atlanta ulaşım ağlarıyla birlikte uluslararası önem kazandı ve 1998 yılından beri dünyanın en yoğun havalimanı olan Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı ile otoyol, demiryolu ve havadan Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nin birincil ulaşım merkezi haline geldi.

Atlantaticaret, finans, araştırma, teknoloji, eğitim, medya, sanat ve eğlence üzerinde önemli bir etki yaratan bir dünya kentidir. 270 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasıla ile, dünya kentleri arasında 40. sırada ve ülke genelinde 8. sırada yer alır. Atlanta ekonomisi, lojistik, mesleki ve ticari hizmetler, medya operasyonları ve bilgi teknolojisi de dahil olmak üzere egemen sektörlerle birlikte çok çeşitli bir şehirdir. Topografik olarak Atlanta, tepeleri ve yoğun ağaç örtücülüğü ile dikkat çekmektedir. Başlangıçta Atlanta'daki 1996 Olimpiyatları'nın oynadığı Atlanta mahallelerinin canlanması, 21. yüzyılda kentin demografik, siyaset ve kültürünü değiştirerek pozitif bir etki yaratmıştır.

Atlanta tarihi; Georgia, ABD Midwest'e bir demiryolu inşa etmeye karar verdiği 1836 yılına kadar uzanır. "Terminus" un kuruluşunu işaret eden bahis, 1837'de zemine sürüldü (Zero Mile Post). 1839'da evleri ve bir dükkan inşa edildi ve yerleşim büyüdü. 1845 ile 1854 yılları arasında demiryolu hatları dört farklı yönden geldi ve hızla büyüyen şehir hızla tüm Güney Amerika Birleşik Devletleri için demiryolu merkezi haline geldi. Amerikan İç Savaşı sırasında Atlanta, dağıtım merkezi olarak büyük bir birlik kampanyasının hedefi haline geldi ve 1864'te William Sherman birlikleri ateşe verdi ve kiliseleri ve hastaneleri kurtarmak için kentin varlıklarını ve binalarını yok etti. Savaştan sonra nüfus hızla büyürken, şehir demiryolu merkezi olarak rolünü sürdürdü. Coca-Cola burada 1886 yılında lanse edildi ve Atlanta merkezli bir dünya imparatorluğu haline geldi.
 

Devamını Oku

Atlanta (Georgia) ile İlgili

Atlanta Nerededir?

Georgia eyaletinin başkenti olan Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır. Apalaş Dağları’nın yamacında kurulan şehir, ABD’nin güneydoğusunda yer alır.

Atlanta’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye üzerinden Atlanta’ya uçak seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir.

Atlanta'nın başlıca havaalanı, şehir merkezinin yaklaşık 8 mil güneyinde yer alan Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı’dır. Hartsfield-Jackson, 1999 yılından beri dünyanın en yoğun havalimanıdır.

Trenle, bir başka eyaletten Atlanta’ya gelmek isterseniz, ABD’nin yoğun demiryolu ağı sayesinde Amtrak’ın servisiyle şehre ulaşabilirsiniz.. Amtrak'ın Crescent trenleri her gün New York, Philadelphia, Baltimore, Washington, Charlotte, Gainesville, Birmingham ve New Orleans'da hizmet veriyor. Atlanta Amtrak istasyonu, şehir merkezinin ve havaalanının birkaç kilometre kuzeyinde 1688 Peachtree St. N.W'de bulunur. MARTA'dan bağlanmak için #23 veya #110 numaralı otobüse binebilir ve Buckhead İstasyonu ve Sanat Merkezi İstasyonu’na transfer edilebilir.

Otobüsle gelmek isteyenler içinse Greyhound Bus Lines, Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok yerinden Atlanta'ya otobüs hizmeti sağlamaktadır. Otobüsler, şehir alanının güney kenarında ve MARTA'nın Garnett İstasyonunun hemen altındaki daha az varlıklı bir mahallede bulunan 232 Forsyth Caddesi'ndeki Greyhound terminaline varır ve oradan ayrılır.

Farklı seçenekler ya da talep edilen ücretsiz gerçek zamanlı trafik bilgileri, Georgia eyaletinin herhangi bir yerindeki 511 numaralı hattı arayarak öğrenilebilir.

Atlanta’ya Ne Zaman Gidilir?

atlanta-cca246f58defcdd4f869dc19aef77dba9255ae86eef309a72a2cab706d8f5047.jpg

Atlanta’ya gitmek için en uygun zamanlar Nisan sonu ve Ağustos ayları arasıdır. Bu aralıkta kentte çok sayıda konser ve açık hava etkinliğine katılabilirsiniz. Kış aylarında şehre gelmek isterseniz, Stone Mountain Park’ta kayak yapabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında oteller de oldukça ucuzdur.

Atlanta’da yazlar çok sıcak ve nemli, kışlar ise ılık geçer. Ocak ayı ortalama 6 derecede seyrederken Temmuz sıcaklık ortalaması 32 derece civarındadır.

Atlanta’da Nerede Kalınır?

Amerika’nın önemli ticaret şehirlerinden birisi olan, çoğu dünyaca bilinen markalara ev sahipliği yapan Atlanta şehri Georgia eyaletinin başkentidir. Bu metropol kent önemli bir ekonomi merkezidir ve böylece yıl içerisinde turistik seyahatlerin dışında çoğunlukla iş seyahatleri için gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Atlanta, diğer şehirlere göre pahalı ve lüks bir şehirdir; bu sebeple konaklama ücretleri diğer şehirlere göre daha yüksektir. Şehir içerisinde de ticari merkez bölgelerde konaklama ücretleri yüksek ve lüks olanaklar daha fazlayken şehir merkezinden uzaklaştıkça daha çok uygun fiyatlarda konaklama imkânları bulunabilmektedir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Atlanta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Atlanta Otelleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta, gökdelenlerle büyüleyici doğal güzelliklerin bir arada yaşadığı bir şehir. Ekonomik olarak güçlü olan bu şehir birçok dünya markasına ev sahipliği yapmaktadır ve Amerika için önemli ticari merkezlerinden birisidir. 

Gelişmiş bir şehir olmasının getirdiği avantajlardan birisi de hem Atlanta’ya ulaşımın hem de şehir içerisindeki ulaşımın kolay ve rahat olmasıdır. Bahar ve yaz aylarında bir seyahat planlıyorsanız, Atlanta’nın en renkli ve eğlenceli zamanlarına eşlik etmiş olursunuz. Festivalleri ile dünyanın dört bir yanından insanları ağırlayan şehirde sıcak yaz aylarında keyifli bir tatilin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kış mevsimlerinde ise soğuk geçen günlerde kayak yapmaya gidebilir ve şehri gezerek dolu dolu günler geçirebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Atlanta otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Atlanta (Georgia) Şehir İçi Ulaşım

marta_and_highway.jpg

Yerli halk, günlük ulaşım araçları için arabalarına güveniyor olmasına rağmen, yürüyüş ve toplu taşıma seçeneği ziyaretçiler için çok uygundur. Büyük şehir mahalleleri ve birçok konuma toplu taşıma ile kolayca erişilebilir.

Yürümeyi tercih eden ziyaretçiler, bugünün Atlanta'sını çok rahat geçirebilecek durumda bulacak ve son on yılda yapılan pek çok yenilikle karşılaşacak. Kasabadaki mahallelerin çoğu, yoğun barları, restoranları ve mağazaları ayrı ayrı dolaşmak yürüyüşle daha kolaydır. Özellikle Midtown, Downtown, Decatur, Buckhead veya East Atlanta'daki North Highland Avenue koridorunun çevresinde dolaşmak genellikle oldukça kolaydır; yürüyüş süresi nadiren 10-20 dakikayı aşar ve otobüsler veya trenler uzun yolculuklar için alternatif sağlar. Örneğin, Midtown ve Virginia-Highland arasında 30-45 dakika yürümeniz gerekeceğinden bazı bölgeler arası ulaşım otomobil veya toplu taşıma yöntemiyle sağlanmalıdır.

Atlanta kentinde hem Fulton ve Dekalb ilçelerinde hem hızlı demiryolu hem de otobüs ağlarını işleten MARTA (Büyükşehir Atlanta Hızlı Transit Kurumu) tarafından sunulmaktadır. Toplu taşımayı tercih edecekseniz kendinize elektronik bir bilet olan BreezeCard’tan edinmelisiniz. Bir kartın ücreti 2,00 dolardır ancak yeniden yüklenebilir ve 10 yıl geçerlidir. Kartı her kişi için ayrı olarak almalısınız. MARTA'da tek bir yolculuk 2.50 dolardır ve bu ücret transferleri de içerir. BreezeCardlar tüm tren istasyonlarında veya havaalanı, Lindbergh Centre ve Five Points Stations'daki RideStores'da otomatlarda satılır.

Otobüsler nakit para da kabul eder, ancak nakit olarak ödenen ücretlerde transfer yapamazsınız. Sınırsız günlük geçiş kartları da alternatif olarak mevcuttur. 1 gün için 9 ABD doları, 4 gün için 19 ABD Doları, 7 gün boyunca 23,75 ABD Doları ödeme yapabilir ve seyahatinizi bu kartlarla tamamlayabilirsiniz.

Demiryolu ağı dört hattan oluşur. Bunlar; kırmızı, altın, mavi ve yeşil hatlardır. Kırmızı ve Altın hatları kuzey-güney yönünde, Mavi ve Yeşil hatlar doğu-batı yönünde hareket ederek merkezde Beş Noktalı İstasyon ile bir haç oluşturuyor.

Kırmızı ve altın hatlar, Hartsfield-Jackson havaalanında Downtown ve Midtown Atlanta'dan iki uca ayrılmadan güney ucundan aynı raylarda bulunur. Kırmızı hat North Springs İstasyonu'ndaki Atlanta metro hattına ve altın hat kuzeydoğuya doğru ilerleyerek Doraville istasyonunda son buluyor. Mavi hat, Hamilton E. Holmes'daki batı terminalinden Indian Creek'teki doğu terminaline kadar uzanıyor. Yeşil hat, mavi hat boyunca doğu-batıda çalışır; ancak Bankhead istasyonuna geldiğinde yalnızca Edgewood / Candler Park istasyonu kadar doğuya gider. Downtown Atlanta'daki Five Points istasyonu, yolcuların kırmızı-altın ve mavi-yeşil hatları arasındaki trenleri değiştirebileceği tek istasyondur. Trenler sabah 05.00-19.00 arasında, hafta sonları ve tatil günleri ise sabah 05.00-12.00 arası çalışır. Trenler en yoğun dönemlerde her 12 dakikada bir, gece ve hafta sonları her 20 dakikada bir tüm hatlarda çalışır.

Otobüs ağı, yüzlerce farklı otobüs güzergahından oluşur ve birçok güzergah yaklaşık her 20 dakikada bir çalışır. Bazı hatlarda (genellikle en popüler turistik bölgeler dahil) otobüs servisi, 05.00-13.30, hafta sonları ve tatil günleri 05.00-13.00 arasında çalışır.

Taksi ile seyahat de bir alternatiftir. Taxtown, Midtown ve Downtown'daki turistik mekanlara ve mekanlara taksiyle gitmek mümkündür. Ancak öncelikle taksi çağırmanız gerekir.

24 Saatlik Taxicab Hizmetleri için; Checker Cap: +1 404-351-1111, Easy Rider Taxi, +1 404-391-2798 hatlarını arayabilirsiniz. Yüksek talebin olduğu dönemlerde taksi ücretleri artabilmektedir.

Atlanta Mutfağı

001.jpg

Atlanta mutfağının temelini elbette Amerikan mutfağı oluşturmaktadır. Amerikan mutfağı, popüler kültür sayesinde birçok kesime ulaşmış bir haldedir. Amerika; hamburger, sosisli sandviç, patates cipsi, turta, sokaklarda satılan dondurmalar gibi lezzetlerle anılsa da Atlanta gibi hem turistik hem de çalışma yoğunluğu bulunan bir şehirde damak zevkinize hitap edecek çok çeşitli yemek seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Bu yemekler oldukça cazip fiyatlı menülerden, pahalı menülere kadar tercih edeceğiniz mekanlara göre değişiklik gösterecektir.

Ekonomiklik, çeşitli restoranlar, mutfak çeşitliliği ve ödüllü şefler, Atlanta'yı diğer popüler mutfak şehirleriyle aynı seviyeye getiren önemli bileşenlerdir. Mahallelerden oluşan ürün yelpazesinde, her zevke uygun bir şeyler servis eden, dünya çapında mutfaklar sunan bir dizi restoran bulunmaktadır.

Atlanta'nın restoran sahnesinin sunduğu şeylerin derinliklerine göz atmak isterseniz yerli halkın yaptığı işleri yapın ve şehrin yerel dergisi Creative Loafing'i elden geçirin. Bu dergide yazarlar şehrin her yanındaki restoranları inceliyorlar ve hatta güncellenen haliyle dergide "Ölmeden Önce Atlanta'da Yemek için 100 Yemek" listesi bile var.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birkaç ünlü şef Atlanta'ya çağrıldı. Hızla büyüyen mutfak sahnesine çekilmiş olan bu şeflerden Jean-Georges Vongerichten, Anne Quatrano ve Richard Blais sadece birkaçı.

Atlanta'nın kalbinde, klasik ve çağdaş güney mutfağını en iyi şekilde yaşamaktan daha iyi bir yer olamaz. Mary Mac's Tea Room, Canoe, JCT, Restaurant Eugene ve South City Kitchen gibi yenilikçiler 21. yüzyıl için güney mutfağını güncellemektedir.

Atlanta, neredeyse her stilde pizza ve burgerde de kendisi için bir isim yapıyor. Gurme pizzası için, Antico Pizza Napoletana, Ammazza, Double Zero, Fritti, Blue Moon Pizza, Cameli's, Fellini's veya Rocky Mountain Pizza'yı konumunuza göre tercih edebilirsiniz.

Tabii ki unutulmaz bir yemek için şehrin 360 derecelik görünümüne sahip olup dönen Westin Hotel'in üstünde bulunan The Sun Dial ziyaret listenizde olabilir. Pittypat's Porch da şehrin cazibesi ve Rüzgar Gibi Geçti filminin esin kaynağı olan yer de özel kutlamalarınız için tercih edilebilir. R. Thomas’ta ise sadece vejetaryen, vegan ve glutensiz gibi sağlıklı yemekler bulabilirsiniz.

Hizmet aldığınız yer yerde hesabın yüzde onu ya da yirmisi kadar bahşiş bırakmamanız hoş karşılanmaz.

Atlanta’da Alışveriş

perimeter-mall-11.jpg

Atlanta, ABD'nin ilk 10 perakende pazarından birine sahip bir şehirdir. Kentin mahalleleri; antikalar, sanat galerileri, sanat ve el sanatları mağazaları, popüler mağazalar ve butikler bulmak için harika birer mekandır. Kentin eklektik alışveriş semtleri arasında Atlanta şehir merkezi, Little Five Points, Virginia-Highland, Buckhead ve Midtown bulunur.

Antikalar ve sanatsal ürünler arıyorsanız, Miami Circle, Bennett Caddesi ve Peachtree Hills Galerileri Atlanta'daki en iyi ürünlerinin sergilendiği yerler arasındadır.

Buckhead, 1.400'den fazla mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Lenox Meydanı ve Phipps Plaza, Barneys CO-OP, Neiman Marcus, Tiffany & Co., Jil Sander, Gucci, Cartier, Burberry, Jimmy Choo ve Louis Vuitton dahil olmak üzere şehrin her yerinde bulunan lüks mağazaların en yoğun koleksiyonu bu bölge sunar. Midtown Mile, sokak düzeyinde alışveriş imkanı sunarken Midtown'daki Peachtree Caddesi'ne de yakın oluşuyla ürünleri almadan önce düşünme ve karşılaştırma imkanı sunar.

İlginizi çeken ürünler küçük, özel, butik veya eski mağazalarındaysa, Little Five Points, Virginia-Highland ve East Atlanta Village'ı ziyaret edebilirsiniz. Bill Hallman Butikleri, Atlanta modasında en önde gelen ürünlerin olduğu ve en şık giyinilen yerlerdendir.

Sokak satıcıları Downtown'da, özellikle Five Points semtinde yaygındır. Ayrıca, Americas Mart'da geniş ürün yelpazesine rastlayabilir ve tarihi yerlerden sevdiklerinize küçük hediyelikler alabilirsiniz.

Atlanta’da Gece Hayatı

Eğlenceli ve benzersiz cazibe merkezleri, ünlü restoranları ve en üst düzey otel deneyimiyle Atlanta, partiyi gece gündüz devam ettiriyor. Buckhead'deki şık stile, Little Five Points'te alternatif bir sahneye, Virginia-Highland'de rahat bir atmosfere ve Midtown'da gözde mekanlara sahip olan Atlanta gece hayatı, rahatlayabilmeniz için her tarzı size sunar. Her ilçenin çok fazla seçeneği olduğundan, her bir ilçenin web sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı bir listeye sahip olabilirsiniz.

Buckhead hala hem yerliler hem de şehir dışı insanlar için en popüler gece hayatı bölgesidir. Buckhead'de 20 ve 30'lu yılların en popüler dans kulüpleri arasında Andrews Cafe ve Aiko Lounge bulunurken, Beluga Martini Bar'da daha büyük bir kalabalık görülebilir. Buckhead müşterisi çoğunlukla lüks bir kalabalıktan oluştuğundan, ortama uyacak şık bir elbise giydiğinizden emin olun.

Midtown, 20'lerin ve 30'ların arasında farklı bir kalabalık olan kentsel bir yerdir. Çoğu üniversite öğrencisi, yerli halk, eyalet dışından gelen ve dış ülkelerden gelen insanlarla dolup taşan bu bölge aynı zamanda bir eşcinsel ve lezbiyen dostu bir bölgedir.

Downtown, gece hayatında da bir kaç seçeneğe sahiptirtir. Downtown eğlence merkezlerinin Kenny's Alley in Underground'da bulabilirsiniz. Fairlie-Poplar semtinde de birkaç mahalle bar bulunmaktadır. İstatistikler, Centennial Olimpiyat Parkı yakınlarında gerçekleşen bir spor oyununu izlemek için ideal bir spor barları bu merkezde işaret etmektedir.

Şehrin diğer popüler kulüplerini The Masquerade ve MJQ Concourse içerir. Şehrin tüm alanlarında ayrıca Buckhead'de Fado Irish Pub, Midtown'da Shakespeare Lokali ve Virginia-Highland'da Highland Tap gibi birçok bar ve taverna bulabilirsiniz.

Ülke danslarını seviyorsanız, şehir merkezi dışına çıkıp kenar mahallelere gidip Duluth'daki Wild Bills'i ziyaret edebilirsiniz. Ancak güvenlik konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Barlarda saat 5'e geldiğinde, Atlanta canlı müzik eğlencesi ve atıştırmalık atıştırmalıklar eşliğinde egzotik martini ve el yapımı kokteyller servisi başlar. Gündelik bir semt barında rahatlayıp arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için buluşabilirsiniz. Atlanta barları ve gece restoranları, özlem duyduğunuz gece hayatını size sunacaktır.

Devamını Oku

Atlanta Festivalleri

Atlanta, festival bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Hangi mevsimde şehre giderseniz gidin, muhtemelen bir festivale denk gelerek eğlenceli anılar biriktireceksinizdir.

Mart ayı festivalleri: Atlanta Film Festivali ve St. Patrick Günü Geçit Töreni’nden oluşur.

Nisan ayı festivalleri: Atlanta Dogwood Festivali, Georgia Rönesans Festivali, Inman Park Festivali ve Sweetwater 420 Festivali’nden oluşur.

Mayıs ayı festivalleri: Atlanta Caribbean Karnavalı, Bira ve Barbekü Festivali, Shaky Knees Müzik Festivali, Atlanta Yemek ve Şarap Festivali, Chastain Park Sanat Festivali, Decatur Sanatları Festivali ve Bahar Festivali’nden oluşur.

Haziran ayı festivalleri: Atlanta Yazı Bira Festivali, Uçan Renkli Kelebekler Festivali, Tarihi Oakland Müzik Festivali ve Virginia Yaz Festivali’nden oluşur.

Temmuz ayı festivalleri: Atlanta Dondurma Festivali, Atlanta Cadde Yemeği ve Müziği Festivali ve Ulusal Siyahi Sanatları Festivali’nden oluşur.

Ağustos ayı festivalleri: Bronz Lens Film Festivali, Barbekü ve Blues Festivali, Latin Festivali, Grant Park Gölge Festivali ve Piedmont Park Sanat Festivali’nden oluşur.

Eylül ayı festivalleri: Atlanta Yunan Festivali, Sonbahar Folklor Festivali, Japon Festivali, Midtown Müzik Festivali, One Müzik Festivali ve Sarı Papatya Festivali’nden oluşur.

Ekim ayı festivalleri: A3 Hip-Hop Festivali, Atlanta Sanat Festivali, Siyahi Tiyatro Festivali, Atlanta Pride Festivali, Atlanta Yeraltı Film Festivali, Hint Festivali, Cadılar Bayramı Şenliği ve Kabak Toplama Festivali’nden oluşur.

Kasım ayı festivalleri: Chastain Park Sanat Festivali ve Cabbagetown Şımarıklık Festivali’nden oluşur.

Aralık ayı festivalleri: Çocuklar İçin Yılbaşı Geçidi Festivali ve Chick-Fil-A-Bowl Festivali’nden oluşur.

Ocak ayı festivalleri: Martin Luther King, Jr. Kutlaması ve Callanwolde Sanat Festivali’nden oluşur.

Şubat ayı festivalleri: Atlanta Yahudi Film Festivali ve Atlanta Kış Birası Festivali’nden oluşur.

Atlanta Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Martin Luther King Jr. Günü(6 Ocak)

Inauguration Günü( Başkanın Törenle Göreve Başlama Günü) (20 Ocak)

Başkan Günü (20 Şubat)

Anma Günü (29 Mayıs)

ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (4 Eylül)

Columbus Günü (9 Ekim)

Gaziler Günü (10 Kasım)

Şükran Günü (23 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişebilmektedir.

Atlanta İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Atlanta Türkiye Dış Temsilcilikleri

Atlanta, T.C. Atlanta Fahri Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. ATLANTA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +1 (404) 848-9600

E-posta: [email protected]

Adres: Chairperson, The American Turkish Friendship Council 1266 West Paces Ferry Rd. NW Suite 257 Atlanta, GA 30327

Atlanta Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan Atlanta’da para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 Dolar yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

Atlanta’nın Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur. Resmi dil, eyaletler bazında uygulanmaktadır. 50 eyaletten 28’i İngilizce’yi resmi dil olarak kabul etmiştir. Atlanta’da da İngilizce konuşulmaktadır.

Atlanta Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Atlanta (GMT -5) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Boston saati Türkiye’ye göre sekiz saat geridedir.

Atlanta (Georgia) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.3oC
  • Şub 8.4oC
  • Mar 12.4oC
  • Nis 16.7oC
  • May 21.2oC
  • Haz 25.2oC
  • Tem 26.8oC
  • Agu 26.3oC
  • Eyl 23.1oC
  • Eki 17.4oC
  • Kas 12.2oC
  • Ara 7.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 447,841/ Dil: İngilizce / Para Birimi: Dolar (USD) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün