Georgia eyaletinin başkenti Atlanta, gezilip görülecek yerleriyle turistleri büyüsü altına almaktadır. Çok fazla turistik mekan barındıran şehirde, bazı yapılar dünyada tek olma unvanına sahiptir. Bu nedenle de şehir her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Georgia Akvaryumu

1200px-Georgia_Aquarium_Jan_2006.jpg

Georgia Akvaryumu, ABD'nin halka açık akvaryumdur. Akvaryum, dünyadaki büyük kapalı akvaryumdur. Georgia akvaryumu bünyesinde binlerce hayvan barındır ve binlerce türü temsil eder. Tüm bu canlılar, 38.000 metreküplük su içerisinde bulunur. Akvaryum, 2005 yılındaki açılışıyla Singapur'daki Marine Life Park'ı aşarak dünyanın en büyük akvaryumu olmayı başarmıştır.

İşadamı Bernard Marcus, Monterey Körfezi Akvaryumunda düzenlenen 60. doğum günü akşam yemeğini, Atlanta için mükemmel bir akvaryum inşa etmeye teşvik ederek vermiştir. Sonraki 250 milyon dolarlık bağış, yeni tesisi kurmak ve stoklamak için gereken paranın büyük kısmını sağlamıştır.

Akvaryumun dikkat çeken örnekleri arasında köpekbalıkları, beluga balinaları ve boğaz yunusları sayılabilir. Kasım 2001'de Bernard Marcus, Atlanta'yı eğitim ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek bir akvaryumla sunma vizyonunu açıkladı. 13 ülkedeki 56 akvaryumunu eşi Billi ile ziyaret ettikten sonra Georgia Akvaryumu için 250 milyon dolar bağışladı. Toplam 40 milyon dolarlık katkı, akvaryumun borçsuz açılmasına izin verdi.

Akvaryumun kuruluş öncesi başkanı ve 2008 yılına kadar yürütme direktörü Jeff Swanagan, yapının tasarımından hayvanların sergilere verilmesine kadar olan akvaryumun yaratılması ile büyük oranda ilgilenmiştir.

Akvaryum Atlanta'da, Centennial Olimpiyat Parkı'nın hemen kuzeyinde ve Georgia Dome yakınında, Georgia Dünya Kongre Merkezi, Philips Arena'da ve CNN Merkezi'nde Coca-Cola Şirketi tarafından bağışlanan arazide bulunur. Mavi metal-cam dış yüzeyi, bir dalgayı kıran dev bir sanrısı uyandırmak içindir.

Orijinal Coca-Cola Dünyası

World-Of-Coca-Cola-27287.jpg

Coca-Cola Dünyası, The Coca-Cola Company'nin tarihini sergileyen Atlanta, Georgia'da bulunan bir müzedir. 20 dönümlük kompleks, 24 Mayıs 2007'de halka açılarak 1990 yılında Underground Atlanta'da kurulan orijinal serginin yerini almıştır.

Orijinal Coca-Cola Dünyası Atlanta Müzesi, 1990 yılında açıldı ve 2007 yılına kadar açık kaldı. Orijinal Coca-Cola Dünyası, faaliyet yıllarında yaklaşık dokuz milyon ziyaretçiyi gördü ve Atlanta'nın en çok ziyaret edilen kapalı cazibe merkezi haline geldi.

Müze üç katlı bir köşkte bulunuyordu ve girişinde büyük bir neon Coca-Cola işareti vardı. Tur, en üst katta başlayıp aşağı doğru inerek; yaklaşık 1.000 Coca-Cola eserleri kronolojik sırayla sunardı. 1930'ların çoğaltılmış soda çeşidi gibi interaktif sergiler, yıllar boyunca Coca-Cola reklamının video sunumları ve 10 dakikalık bir film sonunda ziyaretçilerin ürün almasına izin verilirdi ve tadımlar gerçekleşirdi. Bu yer 2007'de kapandı.

Atlanta’daki müze daha sonra John Pemberton'un orijinal Coca-Cola forumunu yarattığı yerden sadece birkaç blok ötedeki Atlanta'daki 121 Baker Caddesi'ne taşındı. 92.000 metrekarelik bina, 97 milyon dolarlık bir maliyetle inşa edildi ve 2007'de açıldı. Pemberton Place'de bulunan Coca-Cola'nın mucidi olan John Pemberton'un adına onurlandırıldı. 81.000 metrekarelik kompleks, günümüzde Georgia Akvaryumu ve Medeni ve İnsan Hakları Merkezi'ne ev sahipliği yapan Centennial Olimpiyat Parkı'ndaki Baker Caddesi üzerinde yer almaktadır. 24 Mayıs 2007'de halka açılan müzeye yeni sergi alanları da eklenmiştir. Müze, Coca-Cola'nın gizli formülüyle ilgili sergileri kapsamaktadır. Ayrıca müzede dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin 60 farklı lezzeti tadabilmelerini sağlanır.

Fox Tiyatrosu

theater-1238227_960_720.jpg

Eski bir film sarayı olan Fox Tiyatrosu ya da yaygın kullanımıyla Fabulous Fox, Midtown Atlanta, Georgia'daki 660 Peachtree Street NE'de bulunan bir sahne sanatları merkezidir.

Tiyatro, 4.665 koltuğuyla Fox Tiyatroları zincirinde lüks bir sinema salonu olarak geliştirildi ve 1929'da açıldı. Salon, bir yaz filmi dizisi olan Atlanta Balesi ve Broadway şovlarının ulusal tur şirketleri tarafından gerçekleştirilen performansları gibi çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Mekan ayrıca popüler sanatçıları belli zamanlarda konser salonu özelliğiyle ağırlamaktadır.

Fox Tiyatrosu ilk kez açıldığında, yerel gazete bunu "hayal gücünün ötesinde pitoresk ve neredeyse rahatsız edici bir ihtişam" olarak nitelendirdi. Tiyatro, geçmişten bugüne kadar da denildiği gibi tiyatrocuları etkileyen bir gösteri yeri olmaya devam etmektedir. Projenin baş mimarı Marye, Alger ve Vinour firmalarının sahibi Olivier Vinour'du.

Bina; dış, oditoryum, asma kat, asma beyefendi salonu ve alt bayanlar salonu ile İslami mimariden, Mısır Balo salonu, asma katlı bayanlar salonu ve alt baylar bölümü ile de Mısır mimarisinden esinlenmiştir. Fox Tiyatrosunun ihtişamlı görüntüsü, bu iki tarzdan beslenerek oluşturulmuştur.

Mısır Balo Salonu içerisinde, Karnak'ta II. Ramses’e ait bir tapınaktan sonra, asma katta Ladies Lounge'da King Tut'un tahta koltuğunun bir kopyası ve minik Sfenks bulunan makyaj masaları bulunuyor. İslami bölümlerde şu an kurumuş olan bir dizi abdest çeşmesi bulunmaktadır. Fox Tiyatrosu, ahşap kirişler, altın görünümlü boya ve süslü şöminelerin yanı sıra lüks görünümlü koltuk ve sahne düzenlemesiyle ziyaretçileri kendine çekmektedir.

CNN Ana Merkezi

4708349686_f0ff220774_b.jpg

Atlanta CNN Merkezi, CNN kanalının dünya genel merkezidir. CNN haber kanalının ana haber bültenleri ve stüdyolarının çoğu bu binada bulunur. CNN Merkezi, Centennial Olimpiyat Parkının bitişiğindeki Downtown Atlanta, Georgia'da yer almaktadır.

Tesis başlangıçta çeşitli iş kiracılarına ve yıllar boyunca konsolosluklara ofis alanı olarak önerilmişti. Ana zemin kapalı buz pateni pistinin yanı sıra az sayıda restoran ve video çarşı özelliklidir. Daha da önemlisi, Sid ve Marty Krofft, popüler çocuk televizyon yapımcılarının eserlerinden esinlenerek, The World of Sid ve Marty Krofft adlı kapalı bir eğlence parkı inşa ettiler. Park, ilk kapalı okul temalı parktı ve 1976'da açıldı, ancak altı ay içinde kapandı. Kompleks ayrıca çok ekranlı bir sinema salonunu da içeriyordu. Yıllarca tiyatro, Ted Turner'ın en sevdiği film olan Rüzgar Gibi Geçti gösterileri sundu. CNN web sitesi operasyonları için yeni bir haber odasına koymak için yenileme çalışmaları sırasında tiyatro değiştirildi. Buz pateni pisti dolduruldu ve yerini dünyanın mozaik haritası aldı. Bu haritada ayrıca dünyanın dört bir yanındaki CNN bürolarının yerlerini gösteren pirinç işaretler bulunmaktadır. CNN ve Headline News, aktarmadan önce Midtown Atlanta'daki Techwood Drive'daki eski bir kırsal kulüpte bulundu ve şu anda diğer tüm Turner ağları ve Turner Studios için kampüs olarak hizmet veren WTBS ile bu mekanı paylaşmaktadır.

CNN Merkezi, tarihinde pek çok kötü anı yaşamıştır. 4 Nisan 2007'de Omni Hotel'de çalışan Arthur Mann, eski kız arkadaşı Clara Riddles'ı merkezde vurdu ve öldürdü. İlk çekimden kısa bir süre sonra yapı boşaltıldı. Katil Mann, polis tarafından vuruldu ve her ikisi de yakınlardaki bir hastaneye kaldırıldı. Riddles daha sonra yaralanmalar sonucu öldü. 14 Mart 2008'de ise kasırga, Atlanta şehir merkezinden geçerek CNN Merkezi'ne zarar verdi ve üst katlara su ve toz bıraktı. Üst katların yanı sıra CNN'in kütüphanesi hasar aldı, ancak şu anda ne kadarının arşivinin hasar gördüğü bilinmemektedir. 13 Haziran 2014'te CNN merkezine düşen yapısal bir hasara neden olan bir otomobil çarptı. Aracın sürücüsü direksiyonda uykuya dalmıştı ve esrar etkisinde olmakla suçlanıyordu.

Bu talihsizliklerin ötesinde, dünyanın nabzını tutan merkez, yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret edilmekte ve şehrin en popüler mekanları arasında yer almaya devam etmektedir.

Stone Mountain Parkı

259655_32bc731af6d0a618067195e5199d91e4_large.jpg

Atlanta’nın en çok ziyaret edilen yeri, doğal bir oluşum olan Stone Mountain’dır. Dağ, 514 metrelik bir zirveye sahiptir ve bir kuvars monzonit kubbeden oluşmaktadır. Türkçe ismiyle Taş Dağı, yalnızca jeolojisi için değil, aynı zamanda dünyanın en büyük kabartması olan kuzey yüzündeki muazzam kaya uzantıları içinde de de ünlüdür. Oyma, İç Savaş sırasında üç müttefik figürünü tasvir ediyor; Stonewall Jackson, Robert E. Lee ve Jefferson Davis.

Batı yakasındaki yürüyüş yolundan veya Skyride hava tramvayından ulaşılabilen dağın ve çevresinin insan yerleşimi tarih öncesi dönemlere dayanır. Dağ, Avrupa kâşifleri tarafından ilk kez karşılaşıldığında, zirvesi Gürcistan'ın Fort Dağında bulunana benzer bir kaya duvarı ile çevrelendi. Duvarın amacının belirsizliğini koruduğu halde, duvarın bölgedeki yerli Amerikalı yerel sakinleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde duvar kayboldu, kayalar hatıra taşı olarak ziyaretçilere açıldı ve bölgedeki taş ocakları kaldırıldı. Çünkü ne yazık ki Devil's Crossroads gibi Stone Mountain'daki bazı muhteşem jeolojik özellikler, taş cakları tarafından yok edilmişti.

Keşfedilene kadar burası Cherokeehalklarının yaşadığı bir bölgeydi. Öyle ki, 19. yüzyılın başlarında alan Stone Mountain, Rock Dağı olarak biliniyordu. DeCalb County'nin ve Decatur'ın 1822'deki ilçesinde kurulan Stone Mountain, doğal rekreasyon alanıydı ve genç erkeklerin Decatur'den dağa at sırtında çıkması çok yaygındı.

1887 yılında Stone Mountain, Atlanta'daki Venable Brothers tarafından 45.000 dolar karşılığında satın alındı ve Venable ailesinin torunları, 1950'lerde Gürcistan Devleti tarafından satın alınana kadar dağın mülkiyetini elinde tuttu.

Tarihsel bağlamda da dağın önemi oldukça büyüktür. Martin Luther King, 1963 yılında Washington' D.C.’de yaptığı "I Have a Dream" konuşmasında bu anıttan bahsetmiştir. 1996 Yaz Olimpiyatları sırasında Stone Mountain Park, tenis, okçuluk ve bisiklet etkinliklerine yer vermiştir. Netflix'in Stranger Things için açık sahnelerden bazılarının da 2015 yılının sonlarında ve 2016 yılının başında parkta çekilmesiyle bölgenin turist sayısı iyice artmıştır.