Bükreş gezilecek yerler arasında gelen Zafer Takı, kendinizi Paris’te geziyormuş gibi hissetmenize sebep olacak yapılardan biri. Bizde “93 Harbi” diye de bilinen 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı’nda Rusların yardımıyla Romanya’nın Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanması anısına zafer takı inşa edilir. 27 metre yükseklikte olan zafer takı, başkent Bükreş’te 1 Aralık Milli Bağımsızlık Bayramı’ndaki kutlamaların ana adresidir.

1878’de tahtadan yapılan takın inşası, muzaffer askeri birliklerin geçişine sahne olması için aceleye getirilmiştir. 1922 yılında yerine başka bir tak yapılır ama onun da ömrü uzun sürmez. Nihayetinde 1935 yılında bugünkü zafer takı inşa edilir ve açılışı 1936’da gerçekleşir. Gündüz olduğu kadar gece de ışıklandırmalarla oldukça ilgi çeken zafer takı, Bükreş’in kuzeyinde Kiseleff Caddesi üzerinde yer alır.

Zafer Takı, Paris'te bulunan Şanzelize'den ilham alınarak tasarlanmıştır. Zaten Bükreş'te gezerken bariz bir Fransız etkisini hissetmemeniz mümkün değil. Şehirdeki birçok yapıda, caddede ve pasajda parizyen bir hava var. Zaten Bükreş'e de Doğu'nun Paris'i ya da Küçük Paris diyorlar. Şehrin Fransız mimarisi etkisi altına girmesinin tarihi biraz bize, daha doğrusu Osmanlılara dayanıyor. Romanya Osmanlı İmparatorluğu'ndna ayrılıp bağımsızlığını ilan edince Fransa'dan getirilen mimarlarla başkent yeni bir yapılanmaya girmiş.

Batılılaşma çabasının ilk yansımaları da mimari eserlerde ortaya çıkmış. Fransız etkisi altındaki yapılar arasında Ulusal Tarih Müzesi'ni, Merkez Bankası'nı, Villacrosse Pasajı'nı ve elbette Zafer Takı'nı sayabiliriz. 

Adres: Piata Arcul de Triumf, Bükreş, Romanya

Yakın Yerler: Tineretului Park, Herastrau Park