Herastrau Park

Bükreş’in en güzel tabiat parklarından biri olan Herastrau Park; Londra’nın ünlü parkı Hyde ile kıyaslanabilecek güzelliktedir ve yerli yabancı turistlerin şehri gezerken mutlaka gidip huzur doldukları bir alandır.  400 dönümlük alanıyla Bükreş’in en büyük parkı olan  yemyeşil ve sakin dokusuyla gelenlerin güzel zamanlar geçirdiği, fotoğraf çekildiği, piknik yaptığı, bisikletle ya da yürüyerek tura çıktığı, dışarıdan getirdiklerini ya da restoranda oturup yemeklerini yiyebildiği bir alandır. 

Herastrau Park'ın tam ortasında konumlanmış Herastrau Gölü'nde, göl turuna çıkmak isterseniz bir sandal kiralayabiliyor ve böylece manzaranız zenginleşiyor. Yani gölden yeşil alanı tüm güzelliğiyle seyredebiliyorsunuz. Parkın kuruluşu Bükreş'teki bir diğer önemli park olan Cismigiu Parkı'nı hatırlatıyor. Burası da 1930'lara dek bataklı sorunuyla boğuşan bir yerken 1936 yılında düzenlenerek park haline getirilmiş. 

Parkın en dikkate değer yeri oldukça otantik manzaralar sunan Romen Evleri Müzesi'dir. Bu açık hava müzesinde tam 272 köy evi bulunuyor. Bu müzeyi gezerek yüzyıllar boyunca Romanya'da evler nasılmış, ev içlerinde yaşamm nasıl sürdürülüyormuş gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilecek, evleri gezebilecek ve o dönemde yaşayan insanlara ait maketlerle giyim kuşam, davranışlar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. 

Geniş bir alana yayılmış olan parkın içerisinde bir de Michael Jackson anısına yapılmış bir yer bulunmaktadır. Yine buranın haricinde park içerisinde heykeller, tenis oynama alanı ve bir göl ile ortasında bir baraka yer almaktadır. Park özellikle hafta sonları şehir halkının kaçış, dinlenme ve huzur bulma adresidir. Planınızı o gün için yaptıysanız çocuğundan yaşlısına her yaşta Rumen ile burada karşılaşabilirsiniz.

Ulaşım bilgileri: Parka ulaşım metro ile sağlanmaktadır. İnmeniz gereken durak ise Avator’dur.

Adres: B-dul Aviatorilor, Bükreş, Romanya

Yakın Yerler: K. H. Zambaccian Museum, Ceausescu Mansion