Zafer Bulvarı (Calea Victoriei)

Zafer Bulvarı anlamına gelen Calea Victoriei, Bükreş’in en eski caddelerinden biri ve tartışmasız bir biçimde en ünlüsüdür. Bundan bir asır önce Küçük Paris diye nitelendirilen Bükreş’in pitoresk görünümünü günümüze taşımayı başaran mimari stillere ev sahipliği yapan bu caddenin tarihi 16. Yüzyıla kadar uzanıyor. 18. Yüzyılla birlikte varlıklı asil ailelerin ev yapmak için satın aldıkları bir bölge haline gelen bu uzun cadde, günümüzdeki görünümüne ancak 19. Yüzyılın sonlarına doğru kavuşabilmiştir.

Bükreş gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Zafer Bulvarı, birçok tarihi ve kültürel öneme sahip yapıya ev sahipiği yapıyor. Bağımsızlık Caddesi'nden başlayıp Zafer Meydanı'na dek devam eden bulvar, yer isimlerindne de anlaşılacağı gibi Bükreş'in tarihinde özel bir öneme sahip. Burası 1877 yılındaki Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra inşa edilmeye başlanıyor ve zamanla bugünkü görünümünü alıyor. 

Bu cadde daha evvel Rumen prens ve asillerinin Bükreş’in kuzeyinde villa ve (Constantin Brâncoveanu’nun sarayı gibi) saraylarını inşa ettirdikleri Mogoşoaia adlı kasabayı şehre bağlayan ana yoldu. 1877’deki Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra Calea Victoriei, yani Zafer Yolu olarak anılmaya başladı. 

CEC Sarayı, Macca Villacrosse Pasajı ve Post Palace gibi tarihi yapıların yanı sıra birçok otel de bu dönemde inşa edilmiştir. Komünist rejim sırasındaki geniş çaplı yıkım ve yeniden yapılanma döneminden neredeyse hiç etkilenmeyen bu cadde eski albenisini korumaya devam ediyor. Bulvar Romanya tarihinde büyük öneme sahip olduğu gibi bizler için de özel bir yerde aslında. Çünkü bulvarı gezerken Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün bir büstünü ve büstün kaidesine Türkçe ve Rumence yazılmış "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" yazısını göreceksiniz. Buranın Türk ziyaretçilerin en çok fotoğraf çektirdikleri yer olduğunu söylemeye gerek yok. 

Bükreş seyahatiniz sırasında keyifli bir yürüyüş yolculuğu yapmayı düşünürseniz mutlaka Zafer Bulvarı’nı tercih edin. Burada hem kentin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkabilir hem de modern Bükreş’in yaşam tarzını tüm yönleriyle görebilirsiniz. Zafer Bulvarı boyunca Kraliyet Sarayı ve Cantacuzino Sarayı başta olmak üzere birçok tarihi sarayı aynı gün içinde gezebilirsiniz. Bükreş'in en güzel bulvarı olan Zafer Bulvarı'nı gezdiğinizde Romanya Tarihi ve Bükreş'in kültürel yaşamı hakkında çokça bilgilenmiş olacaksınız. 

Adres: Victoriei Street, Bucharest, Romania

Yakın Yerler: Cantacuzino Sarayı, Kraliyet Sarayı