Old Town (Lipscani)

Onlarca yıllık ihmallerin ardından kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla yeni bir görünüm elde eden Old Town bölgesi Bükreş’in tarihine ayna tutan noktalardan biri. Birbirinden güzel dönem binaları, eski kiliseler ve romantik kafelerle dolu olan eski şehir bölgesi ilgi çekici manzaralarla dolu. Yerliler tarafından eski merkez anlamına gelen Centru Vechi olarak bilinen bu bölge aşağı yukarı 2. Dünya Savaşı öncesindeki görünümünü koruyor.

Birçok şehrin en görülesi yerlerinin toplandığı Old Town bölgesi, aslında o şehrin kültürü ve tarihi hakkında en gerçekçi izleri görebileceğiniz yerler olması açısından da önemlidir. Bükreş'teki eski şehir de aynen böyle, hem yeme-içme seçeneklerini bolca sunan hem de sizi Bükreş tarihinde bir gezintiye çıkaran özel bir bölge. 

Old Town’dan Lipscani diye bahseden birini duyarsanız şaşırmayın. Çünkü bu bölgedeki en ünlü cadde olan Lipscani bölgeyle özdeşleşmiş konumda. Old Town bölgesi günümüzde barlar, publar ve restoranlarla dolu turistik bir noktayı temsil ediyor. Barok, neoklasik ve Art Nouveau gibi farklı sanat akımlarının bir arada bulunduğu Lipscani’de görkemli binalarda yer alan eğlence mekanlarında farklı bir eğlence deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak bir hatırlatma yapalım; burası Avrupa şehirlerinin orta çağdan kalmış old town bölgeleri gibi kusursuz korunamamış ne yazık ki. Romanya'nın çalkantılı tarihinden köklü yapılar da etkilenmiş. Savaşın zarar vermediği bu bölgeye en büyük felaketi komünist rejimin Civic Centre projesi yaşatmış gibi görünüyor. Projeye göre Vatandaşlık Merkezi kurulması amaçlanan eski şehir merkezinin beşte üçü yok edildi.

Old Town'u gezerken Eski Soylular Mahkemesi olarak da bilinen, aynı zamanda Kont Drakula'nın sarayı olarak da ünlenmiş Curtea Veche’nin kalıntılarını ziyaret etmeden dönmeyin. Eflak Beyliği’nin Voyvodası olan ünlü Kont Drakula döneminde ev olarak inşa edilen yapının tarihi 15. Yüzyıla kadar uzanıyor. Burada bir de görülmeye değer bir kilise bulunuyor. Yunanca hac kenti anlamına gelen Stavropoles Kilisesi, süslemelerindeki estetik ayrıntılarla sizleri etkileyecek. Ayrıca Ulusal Romanya Tarihi Müzesi'nin de Old Town'da bulunduğunu ekleyelim. 

Alışveriş için de Old Town sınırsız seçenekler sunuyor. Buradaki hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize ve kendinize Romanya'ya özgü hediyelikler alabilirsiniz. Yerel şarap ve boncuklarla hazırlanmış takıların Bükreş'in en ünlü hediyelikleri olduğunu da not düşelim. 

Adres: Old Town, Bükreş

Yakın Yerler: Hanul Gabroveni, Muzeul Micul Paris