Google+

Arama formu

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş, ziyaretçilerine görsel şölen sunan ve sokakları sizi adeta açık hava müzesinde hissettirecek kadar güzel olan bir şehirdir. Güne ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi değerlendirirsiniz. Zira Bükreş’te görecek çok şey var ve bir sarayı hakkını vererek ziyaret etmek için saatlerce kalmak gerekebilmektedir. Bükreş’te mutlaka görmeniz gereken en önemli 10 adresi sizin için derledik.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş’teki hem içi hem dışı süslü mü süslü, birbirinden güzel bina ve sarayları yazımızda sizin için bir araya getirdik. Bu turistik noktaları gezerek Romanya’nın tarihine ve bugününe tanıklık edeceksiniz. Bükreş Parlamento Binası’ndan Macca Villacross Pasajı’na, George Enescu Müzesi’nden Cişmigiu Bahçeleri’ne kadar her biri aklınızı başınızdan alacak. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bükreş şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Paintings Mario, Ostasilor Homestay, Colosseum Residence güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bucharest City Penthouse, Amo Bucharest, Bright House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Classy Scala Studio, Grand Accommodation Apartments, Panorama Studios Old City Center 38 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz X Hostel Bucharest, BOOK-A-REST Hostel, Friends Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bükreş aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Bükreş’in beşinci sektöründe yer alan ve dünyanın en ihtişamlı ve en büyük parlamento binalarından biri olan Romanya Parlamentosu 84 metre yüksekliktedir. Parlamentonun içinde biri Çağdaş Sanat Müzesi, biri Komünist Totalitarizm Müzesi olmak üzere toplam üç müze ve bir uluslararası konferans salonu yer alır. Gündüz içini gezeceğiniz binanın gece ışıklandırmasını da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Büyük 1977 depreminden sonra Bükreş yeniden inşa edilirken devasa bir parlamento binası yapmak odak noktasıydı. Parlamentonun içinde toplam 3500 ton kristal, 480 avize ve demir ve bronz yapılmış büyük kapılar bulunmaktadır. 365 bin metrekarelik alana inşa edilen bina, geniş çim bahçeleriyle çevrilidir.

Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi

Bükreş’in en ünlü caddesi Calea Victorieri (Zafer Bulvarı) üzerinde bulunan Romanya Ulusal Tarih Müzesi binası 1894-1900 yılları arasında Alexandru Săvulescu tarafından Neo-klasik mimariyle inşa edilmiştir. 70 yıl boyunca postane olarak kullanılan bina 1970 yılı itibarıyla Ulusal Tarih Müzesi olmuştur. Pazartesi ve salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın geri kalan her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bir zamanlar Rumen kraliyet ailesine ait olan değerli eşya ve ulusal hazinenin bir kısmı bu müzede sergilenir. Kişi başı giriş ücreti 25 Rumen Leyi olan müzeyi öğrenciler ve çocuklar 7 Rumen Leyi ödeyerek gezebilir. Müzenin girişindeki merdivenlerde ziyaretçileri MS 98-117 yılları arasında Roma İmparatoru olan Trajan’ın kucağında bir kurt taşıdığı heykeli karşılar.

Macca Villacross Pasajı

Macca Villacross Pasajı

Bükreş’in merkezindeki bu pasaj sizi hemen etkisi altına alacak. Belki Türklere değil ama yabancılara çok çekici gelen, Türk kahvesi ikram edilen ve Mısır’daki bir kahvehane tarzında dekore edilen nargile kafeleri, değerli taş ve takıların satıldığı butikler, hazır giyim mağazaları ile bu pasaj alışveriş yapmak isteyen turistlerin Bükreş’te mutlaka geldiği yerlerden biridir. Sarı ve yeşil camdan tavanla kaplı olan bu pasajın yapımı 1891’de tamamlanmıştır ve Milano’daki veya Paris’teki pasajlarla karşılaştırılmaktadır. Pasajda ayrıca Çin lokantası gibi turistlerin öğle yemeğinde tercih ettiği lokantalar da mevcuttur. İçi bir çatala benzeyecek şekilde dizayn edilen alışveriş pasajının bir kapısından Zafer Bulvarı’na çıkarken diğer kapısı tarihi Lipscani semtine açılmaktadır.

Ulusal Sanat Müzesi

Ulusal Sanat Müzesi

Bükreş Ulusal Sanat Müzesi, Romanya’nın en önemli sanat müzesidir ve hem Romanya hem Doğu Avrupa sanatına dair çok sayıda sanat eserine ev sahipliği yapar. Müzede modern ve Orta Çağ Romanya’sına ait eserlerin bulunduğu Ulusal Galeri başta olmak üzere birçok kalıcı sergi salonu bulunmaktadır. Bunların dışında geçici sergiler için ziyaretçilerin ağırlandığı salonlar mevcuttur. Müzede çocuklar için sanat atölyeleri de organize edilmektedir. Müze mayıs-eylül ayları arasında 11.00-19.00 saatlerinde, ekim-nisan ayları içinde ise 11.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Orta Çağ Romanya eserleri, ulusal hazine odası ve modern Romanya sanat eserleri kişi başı toplam 15 Rumen Leyi karşılığında gezilebilir. Ulusal Sanat Müzesi’nin bir parçası olan Zambaccian Müzesi ve Theodor Pallady Müzesi de onar Rumen Leyi karşılığında alınacak bilet ile ziyaret edilebilir. Avrupa sanat eserleri galerisine giriş ücreti 15 Rumen Leyi’dir.

George Enescu Müzesi

George Enescu Müzesi

Bu müze Bükreş’teki en güzel binalardan birinde bulunmaktadır. Öyle ki sırf, Cantacuzino Sarayı olarak bilinen bu binayı görmek için bile müze ziyaret edilmelidir. 1881-1955 yılları arasında yaşayan Goerge Enescu, Romanya’nın gelmiş geçmiş en önemli müzisyeni olarak kabul edilir. Besteci, piyanist ve orkestra şefi olan Enescu’nun anısına açılan bu müzede sanatkarın el yazıları, müzik çalışmaları, özel eşyası, evinde bulunan heykeller, diploma ve madalyaları ve müzik enstrümanları sergilenir. Müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Yetişkinlerin kişi başı 6 Ley karşılığında girebildiği müzede her ayın 26’sında giriş ücretsizdir. Müzede ayrıca her ay klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.

Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi

Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi

Doğa tarihinin, evrimin bugüne kadar insanoğlu tarafından keşfedilebildiği kadarıyla sergilendiği ve milyonlarca yıl önceden günümüze kalan hayvan iskeletlerinin görülebileceği müzeye giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 20 Ley iken öğrencilere 5 Leydir. Yaz tatillerinde 18 yaş altı ziyaretçiler için ücretsiz olan müzeye yıl boyu engelli ziyaretçiler dışında tıp, biyoloji, güzel sanatlar öğrencileri de bedava girebilmektedir. Müzede hem kalıcı hem geçici sergiler bulunur. Dünyanın her yerindeki denizlerde ve kutup noktalarında milyonlarca yıl önce yaşadığı keşfedilen denizaltı canlılarının replikleri ve karada yaşamış olduğu düşünülen canlıların iskeletleri ve çok daha fazlası müzede görülebilecektir. Özellikle okul çağındaki çocukların götürülmesi gereken bir müze olduğunu söyleyebiliriz.

Cotroceni Sarayı

Cotroceni Sarayı

1888-1893 yılları arasında inşa edilen bu güzeller güzeli sarayı Rumen Kralı I. Carol kullanıyordu. 1939’a kadar hanedanı ağırlayana Cotroceni Sarayı, 1991’de komünist rejimin yıkılmasının ardından başbakanlık merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Ünlü Fransız mimar Paul Gottereau tarafından inşa edilen ve içi gibi dışı da adeta masallardan çıkmış gibi süslü olan bu saray büyük 1977 depreminin ardından büyük hasar aldı ve Rumen mimar Nicolae Vladescu tarafından restore edildi. Sadece bir kısmı turistik ziyaretlere açık olan sarayda I. Carol’un varisi olan yeğeni Prens Ferdinand’ın ve eşi İngiliz Marie’nin odalarını ve Marie’nin eşsiz sanat koleksiyonunu görebileceksiniz. Saray müze, her pazartesi kapalı olup haftanın diğer günler 09.30-17.30 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 40, öğrenciler için 30 Leydir. Sadece rehber eşliğinde ve grup halinde ziyaret edilebildiği için en az iki gün önceden kayıt yaptırmalısınız.

CEC Sarayı

CEC Sarayı

Saray, Bükreş’teki ünlü Zafer Bulvarı’ndaki Romanya Ulusal Tarih Müzesi’nin tam karşısında bulunur. CEC Sarayı 1900 yılında Romanya kraliyet ailesi için çalışan ünlü Fransız mimar Paul Gottereau tarafından inşa edilmiştir ve CEC Bankası’nın ana yönetim binası olarak kullanılır. Romanya’nın en eski bankası olan CEC Ekonomi Bankası’nın yönetim merkezi olması amacıyla bu saray Orta Çağ’dan kalma bir manastır harabesi üzerine inşa edilir. Sarayın inşa giderleri bankanın kendi hazinesinden karşılanmıştır. Eklektik-Fransız mimarisi ile inşa edilen sarayın camdan bir kubbesi bulunur. Sarayın içine turistik ziyaret gerçekleştirilmemektedir. Fakat Bükreş’in en önemli yapılarından olan bu sarayı dışarıdan da olsa incelemenizi tavsiye ederiz.

Cişmigiu Bahçeleri

Cişmigiu Bahçeleri

Bükreş’in ortasında binalardan sıkıldınız ve geniş bir bahçe mi istediniz? Şehrin inşa edenler de böyle düşünmüş olacak ki şehrin orta yerine 1847 yılında bir bahçe koymuşlar. Halka açık bu devasa park 16 hektarlık alana inşa edilmiştir ve içinde yapay göller barındırır. Biri Știrbei Vodă Caddesi’nden biri Kraliçe Elisabeth Bulvarı’ndan olmak üzere parkın iki ana girişi bulunur. Parkta, I. Dünya Savaşı’nda Rumen askerleriyle omuz omuza savaşıp can veren Fransız askerlerinin ve 2. Dünya Savaşı’nda Romanya için savaşan Amerikan askerlerinin anısına anıtlar göreceksiniz. Rumen kadın hakları savunucusu Maica Smara’nın heykelinin de olduğu ve yılın her günü açık olan bu güzeller güzeli parka, Bükreş’e gitmişken mutlaka uğramalısınız.

Zafer Takı

Zafer Takı
 

Bükreş’teyken kendinizi Paris’te geziyormuş gibi hissetmenize sebep olacak yapılardan biri şüphesiz Zafer Takı’dır. Bizde “93 Harbi” diye de bilinen 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı’nda Rusların yardımıyla Romanya’nın Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanması anısına zafer takı inşa edilir. 27 metre yükseklikte olan zafer takı, başkent Bükreş’te 1 Aralık Milli Bağımsızlık Bayramı’ndaki kutlamaların ana adresidir. 1878’de tahtadan yapılan takın inşası, muzaffer askeri birliklerin geçişine sahne olması için aceleye getirilmiştir. 1922 yılında yerine başka bir tak yapılır ama onun da ömrü uzun sürmez. Nihayetinde 1935 yılında bugünkü zafer takı inşa edilir ve açılışı 1936’da gerçekleşir. Gündüz olduğu kadar gece de ışıklandırmalarla oldukça ilgi çeken zafer takı, Bükreş’in kuzeyinde Kiseleff Caddesi üzerinde yer alır.