George Enescu Müzesi

Bu müze Bükreş’teki en güzel binalardan birinde bulunmaktadır. Öyle ki sırf, Cantacuzino Sarayı olarak bilinen bu binayı görmek için bile müze ziyaret edilmelidir. 1881-1955 yılları arasında yaşayan Goerge Enescu, Romanya’nın gelmiş geçmiş en önemli müzisyeni olarak kabul edilir. Besteci, piyanist ve orkestra şefi olan Enescu’nun anısına açılan bu müzede sanatkarın el yazıları, müzik çalışmaları, özel eşyası, evinde bulunan heykeller, diploma ve madalyaları ve müzik enstrümanları sergilenir.

Müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Yetişkinlerin kişi başı 6 Ley karşılığında girebildiği müzede her ayın 26’sında giriş ücretsizdir. Müzede ayrıca her ay klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.

Bükreş’teki birçok müze gibi, George Enescu Müzesi de bir sarayda yer alıyor. Müzenin bulunduğu Cantacuzino Sarayı, 1903 yılında inşa edilmiş ve kentin geneline hakim Art Nouveau sanat akımına hitap eden en güzel tarihi binalardan biri olarak gösteriliyor.

Cantacuzino Sarayı esasında dönemin Bükreş Belediye Başkanı George Cantacuzino tarafından inşa ettirilen bir yapı. Ünlü Romen besteci George Enescu’nun hatırasını canlı tutma amacıyla 1956 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müziğe ilgi duyan gezginlerin ilgisini çekebilecek detaylara sahip olan müzede George Enescu’nun hayatını ve çalışmalarını onurlandırma amacıyla sanatçının kemanları başta olmak üzere pek çok parça sergileniyor. Ünlü George Enescu Festivali’nin organizasyonu da burada gerçekleştiriliyor. 31 Ağustos ve 22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen bu festival Romanya’da düzenlenen en büyük klasik müzik festivali olmakla birlikte Doğu Avrupa’daki en büyük festivallerden birini oluşturuyor.

Adres: 141, Calea Victoriei, Bükreş, Romanya

Ziyaret Saati: Salı – Pazar: 10:00 – 17:00 (Son girişler 16:30’da)

Giriş Ücreti: Yetişkin: 6 Ley, Yaşlılar: 3 Ley, Öğrenci ve Çocuklar: 1,5 Ley

Yakınındaki Yapılar: Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi