Cişmigiu Bahçeleri

Bükreş gezilecek yerler listenize bir de sizi dinlendirecek bir yer ekleyelim. Bükreş'in görmeye değer oldukça çok noktası var. Tarihi binalardan, müzelerden, kiliselerden biraz yorulmuş olmanız normal. Şehri inşa edenler de böyle düşünmüş olacak ki şehrin orta yerine 1847 yılında bir bahçe koymuşlar. Cişmigiu, Türkçe'de Çeşmeci anlamına geliyor. Halka açık bu devasa park, 16 hektarlık alana inşa edilmiştir ve içinde yapay göller ve heykeller barındırır.

Cişmigiu Parkı'nda biri Știrbei Vodă Caddesi’nden biri Kraliçe Elisabeth Bulvarı’ndan olmak üzere iki ana giriş bulunuyor. Bu girişler dışında da farklı yerlere açılan birkaç küçük giriş daha mevcut.  Parkta, I. Dünya Savaşı’nda Rumen askerleriyle omuz omuza savaşıp can veren Fransız askerlerinin ve 2. Dünya Savaşı’nda Romanya için savaşan Amerikan askerlerinin anısına anıtlar göreceksiniz. Rumen kadın hakları savunucusu Maica Smara’nın heykelinin de olduğu ve yılın her günü açık olan bu güzeller güzeli parka, Bükreş’e gitmişken mutlaka uğramalısınız.

Parkın adının ilginç bir hikayesi var. Bu hikaye elbette çeşmelerle ilgili. Romanya Prensi Ypsilanti, 1779 yılında şehre iki çeşme yapılmasına karar veriyor. İşin ilginç yanı, o dönem Bükreş'te çeşmelerin hijyeninden çalışıp çalışmamasından sorumlu bir çeşmecibaşı bulunuyordu. Bu kişi Büyük Çeşmeci adıyla biliniyordu. İşte bu çeşmecinin ikematgahının olduğu bölge zamanla halk arasında Çeşmeci olarak anılmaya başlandı. Burada o dönemler bir park bulunmuyordu, onu yerine büyük bir gölet vardı. Ancak bu gölet mikrop üretiyordu. Ve 1830 yılında alınan bir kararka bataklık kurutuldu ve buraya güzel bir park yapıldı. İşte bu park Çeşmeci Parkı yani Rumence adıyla söylersek Cismigiu adını aldı. 

Park yıllar içerisinde yapılan özenli peyzaj çalışmaları sonucunda şehrin en güzel parklarından birine dönüştü. 1800'lerin sonunda doğru belediye parkın yüzölçümünü 15 bin metrekareye kadar çıkardı.  Park içerisindeki göle dzenli bakımlar yapılıyor, gölde pelikanlar ve kuğular yüzüyordu. Ardından parka büyük Rumen yazalrarın büstleri de kondu. Cismigiu Bahçeleri, tüm bu düzenlemeler sonucunda günümüzde hem Bükreş'te yaşayanların, hem de yerli ve yabancı turistlerin yürüyüş yapmak, dinlenmek, keyifli vakit geçirmek için tercih ettikleri parklardan biri oldu. 

Adres: Intersection of Piata Revolutiei and B-dul Kogalniceanu, Bükreş

Yakın Yerler: Bucharest National Opera House, Izvor Park