Bükreş Ulusal Sanat Müzesi

National.Museum.of.Art.original.4735.jpg

Bükreş Ulusal Sanat Müzesi, Romanya’nın en önemli sanat müzesidir ve hem Romanya hem Doğu Avrupa sanatına dair çok sayıda sanat eserine ev sahipliği yapar. Müzede modern ve Orta Çağ Romanya’sına ait eserlerin bulunduğu Ulusal Galeri başta olmak üzere birçok kalıcı sergi salonu bulunmaktadır. Bunların dışında geçici sergiler için ziyaretçilerin ağırlandığı salonlar mevcuttur. Müzede çocuklar için sanat atölyeleri de organize edilmektedir.

Bükreş sanatseverler için harika seçkiler sunan bir kültür kenti. Kentteki eşsiz sergilere sahip müzelerden biri de Ulusal Sanat Müzesi. Ülkedeki en önemli ve en kapsamlı güzel sanat eserleri koleksiyonuna sahip olan bu müze 1837 yılında inşa edilen tarihi bir binada bulunuyor. Bükreş’in eski Kraliyet Sarayı olan bu binayı turistler tarafından görünür kılan şey ise Rumen Ateneum’una olan yakınlığı.

Müzenin sanat koleksiyonları Ulusal Galeri ve Avrupa Sanat Galerisi olmak üzere iki farklı bölümde sergileniyor. Ulusal Galeri ise kendi içinde Romanya Orta Çağ Sanat Galerisi ve Romanya Modern Sanat Galerisi olmak üzere iki farklı bölümden oluşuyor. Ulusal Galeride uluslararası sanat tarihine büyük katkılar sağlayan ünlü Romen sanatçıların eserlerinin yanı sıra antik ve orta çağ sanatına ait parçaları görmek mümkün.

Avrupa Sanat Galerisi’nde ise Monet, Renoir ve Cezanne gibi ünlü sanatçıların eserleri sergileniyor. Avrupa Sanat Galerisi milletlere göre ayrılmış 12 binden fazla eseriyle kaçırmak istemeyeceğiniz türden içeriklere sahip. Ulusal Sanat Müzesi zengin içeriğiyle sanata ilgi duyan ziyaretçiler için doyurucu ve faydalı bir durak olabilir.

Ziyaret Bilgileri:

Müze mayıs-eylül ayları arasında 11.00-19.00 saatlerinde, ekim-nisan ayları içinde ise 11.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

- Orta Çağ Romanya eserleri, ulusal hazine odası ve modern Romanya sanat eserleri kişi başı toplam 15 Rumen Leyi karşılığında gezilebilir.

- Ulusal Sanat Müzesi’nin bir parçası olan Zambaccian Müzesi ve Theodor Pallady Müzesi de onar Rumen Leyi karşılığında alınacak bilet ile ziyaret edilebilir.

- Avrupa sanat eserleri galerisine giriş ücreti 15 Rumen Leyi’dir.

Adres: Calea Victoriei 49-53, București 010063

Yakın Yerler: Biserica Kretzulescu, Muzeul Theodor Aman