Macca Villacross Pasajı

Pasajul_Villacrosse_15.jpg

Bükreş’in merkezindeki bu pasaj sizi hemen etkisi altına alacak. Belki Türklere değil ama yabancılara çok çekici gelen, Türk kahvesi ikram edilen ve Mısır’daki bir kahvehane tarzında dekore edilen nargile kafeleri, değerli taş ve takıların satıldığı butikler, hazır giyim mağazaları ile bu pasaj alışveriş yapmak isteyen turistlerin Bükreş’te mutlaka geldiği yerlerden biridir. Sarı ve yeşil camdan tavanla kaplı olan bu pasajın yapımı 1891’de tamamlanmıştır ve Milano’daki veya Paris’teki pasajlarla karşılaştırılmaktadır.

Pasajda ayrıca Çin lokantası gibi turistlerin öğle yemeğinde tercih ettiği lokantalar da mevcuttur. İçi bir çatala benzeyecek şekilde dizayn edilen alışveriş pasajının bir kapısından Zafer Bulvarı’na çıkarken diğer kapısı tarihi Lipscani semtine açılmaktadır.

Bükreş’in en turistik bölgelerini Parlamento Binası ve Zafer Takı gibi şehrin çarpıcı sembolleri oluştursa da keşfedilmeyi bekleyen birçok mimari mücevher bulunuyor. Macca Villacross Pasajı da Bükreş’in kalbinde yer alan gizli turistik mücevherden biri. 1891 yılında tamamlanan bu pasaj Londra ve Paris’teki benzerlerine rakip olarak inşa edildi. Bu tarihi geçiti ilgi çekici kılan şey ise at nalı şeklindeki mimari yapısı. Macca Villacross yapıldığı dönemde Bükreş’in ilk lüks alışveriş merkezlerinden birini temsil ediyordu.

Bugün ziyaret ettiğinizde ise inşasında çalışan insanların ne kadar özverili olduklarını düşünebilirsiniz. Eşsiz ve zarif işlemelerle süslenmiş olan pasaj çoğunlukla sarı renkli camlarla kaplı olduğu için rahat ve evdeymiş gibi bir hisse kapılmanızı sağlayabilir. Geçmişte sayısız alışveriş mağazasıyla dolu olsa da günümüzde daha çok kafeler, restoranlar ve lüks kuyumcular yer alıyor.

Macca Villacross’un adının hikayesini merak ediyor olabilirsiniz. Rumence olmadığı apaçık belli olan Villacross kelimesi, İspanya’nın Katalan bölgesinden geliyor. Pasaj adını 1840-50’li yıllarda Bükreş’te ikamet eden ve kentin ünlü baş mimarı olan Xavier Villacrosse’den alıyor. İnanışa göre Macca adı ise garip bir şekilde, inşaat işçilerinden Felix Xenopol’ün bir akrabasından geliyor. İki ayrı girişe sahip olan pasajın isimleri Macca ve Villacrosse.

Macca Villacross’u ünlü yapan sadece ilk alışveriş merkezi olması değil. Şöhretini borçlu olduğu başka ilklere de sahip. Komünist dönemin sona ermesinden sonra başkentte nargile içilen ilk alan burasıydı. Romanya’nın ilk borsa piyasasına da ev sahipliği yaptı. Macca Villacross’u ziyaret ederek eski Bükreş’te yaşamanın nasıl bir his olduğunu deneyimleyebilir, kentin gizli kalmış incilerini keşfedebilirsiniz.

Adres: Pasajul Macca, Bükreş, Romanya

Ziyaret Saatleri: Hep Açık

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınındaki Yapılar: Romanya Ulusal Bankası Müzesi, Borsa Sarayı, Stavropoleos Manastırı, Pinacotecii Sarayı, CEC Sarayı, Romanya Ulusal Tarih Müzesi