Google+

Ukrayna

AVRUPAUkrayna
Ukrayna - : - / -
--℃
1 RUB-UAH=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-5℃
 • Şubweather-icon-4℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon1℃
 • Araweather-icon-2℃
Nüfus: 44.573.205 Dili: Ukraynaca Para Birimi: Ukrayna Grivnası İklim: Ilıman Kara İklimi

ukraine_2681936k.jpg

Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna 603.628 kilometrekare yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askerî güçler de hesaba katıldığında Rusya'nınkinin ardından Avrupa'daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir. Başkenti Kiev’de yer alan altın kubbeli Aziz Sofya Kathedrali, 11. yüzyıla dair mozaikleri ve freskleriyle meşhurdur. Dinyeper Nehrine bakan Kiev Pechersk Lavra manastırı da bir hayli meşhurdur. Doğal güzellikleriyle de çok tercih edilen Ukrayna, önemli bir destinasyondur.

 

Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Geolocation

Ukrayna’nın devlet dili Ukraynacadır. Nüfusun yüzde 67’lik kısmı Ukraynacayı anadili olarak kabul etmektedir. Bunu Rusça takip eder. Ülkede en çok konuşulan yabancı dil İngilizcedir.

Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağlı Hristiyan nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülkedir. 2006 senesinde yapılan ankete göre Ukrayna’daki nüfusun yüzde 75’i Tanrıya inanmaktadır. Yüzde 22’lik kısım ise Tanrıya inanmadığını dile getirmiştir. İnançlı nüfus içinde yüzde 37’lik kısım ise dini gereklilikleri de yerine getirdiğini belirtmiştir.

Ortaçağ’dan itibaren toprakları Lehistan, Rusya ve Osmanlı arasında bölüşülmüş olan Ukrayna, Rusya ve Osmanlı arasında imzalanan Karlofça Anlaşması’ndan sonra büyük oranda Rus hâkimiyetine girmiştir. Sonraki dönemde ülke 3 kez bağımsızlığını kazanmaya çalışmıştır. Bunlardan ilki 1917’de gerçekleşmiş ancak Kızıl Ordu ayaklanmayı bastırmıştır. Bu olaydan sonra Ukrayna, Sovyet Rusya’nın egemenliği altına girmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukrayna bağımsızlığını kazanmayı tekrar denemiştir ancak başarılı olamamıştır. 1986’daki Çernobil felaketine kadar Sovyet Rusya ile uyum içinde yaşayan Ukraynalılarda, bu tarihten sonra milliyetçilik düşünceleri tekrar canlanmaya başlamıştır. Sovyet Rusya’nın dağıldığı dönemde, 24 Ağustos 1991’de Ukrayna bağımsızlığını ilan etmiştir.

Tipik bir kara iklimi bölgesi olan Ukrayna’yı gezmek için en uygun dönem haziran-eylül arasıdır. Karpat Dağları kış turizmi için önemli bir destinasyondur. Bu dönemde Dragovat ve Slavskoe gibi kayak destinasyonlarını ziyaret etmek için en uygun dönem ocak ve şubat aylarıdır.

Ukrayna’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Kiev, Dnepropetrovsk, Ivano-frankivsk, Kherson, Lviv, Odesa ve Zaporizhzhia’ya yapılmaktadır.

Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülür. Kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuktur. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8 derece, güney batıda -2 derece; Kırım’ın güney kıyılarında 4 derecedir. Temmuz ayında ise kuzey batıda 18 derece, Kırımın güney kıyılarında 24 derecedir. En yüksek hava sıcaklığı 36 derece ila 42 derece arasında olup, en düşük -30 derece ila -40 derece arasında değişmektedir.

Ukrayna'da maden kömürü rezervleri çoktur ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değildir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü; büyük çaplı borular ve hurda demirdir. Ukrayna'nın tarımı gelişmiştir ancak siyasal engeller yüzünden tarım ürünlerini fazla ihraç edememektedir. Doğalgaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya'ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya'ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukrayna'da 2007-2008 başında enflasyon oranları yükselmiştir ve o dönemden beri yüksek seyretmiştir. Gelişmişlik oranı yüzde 87.3’tür. Son yıllarda sanayileşme ve teknoloji büyük bir artış göstermiştir.

Ukrayna’da sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Her zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler mevcuttur.

Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım da çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında jeton fiyatı yaklaşık 1.35 TL ye karşılık gelir. Bu jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir şehrin bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin borş çorbası Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen varenykydir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan Kiev usulü tavuktur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında katleta denilmektedir. Smetana adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

fajne-misto.jpg

Ukrayna müzik festivalleri açısından zengindir. Kiev Yaz Muzik Festivali, mayıs sonunda başlayıp haziran ortasına kadar devam eder ve pek çok yere kurulmuş açık sahnelerde performanslar sergilenir. Ukrayna Dünya Müzik Festivali, ya da yerel adıyla Kraina Mriy, haziran sonu temmuz başında Kiev’de düzenlenir. Folk müzik temalıdır. Koktebel Uluslararası Caz Festivali, ülkenin başlıca caz etkinliğidir, Kırım yarımadasında yer alan Koktebel şehrinde eylül ortasında düzenlenir. Molodist Uluslararası Film Festivali, ekimin son haftasında Kiev’de düzenlenir.

190811f079b4b482aedda1c815f13d2b.jpg

Ukrayna’dan alınabilecek en güzel hediye, motanka adı verilen, Ukrayna yerel kostümleri giydirilmiş, el yapımı veya örgü bebeklerdir. Doğurganlık sembolü olarak kültürlerinde yer etmiş olan bu bebekler en sevilen hediye seçenekleri arasından başı çeker. Lviv şehrinde yer alan çikolata fabrikasının ürettiği el yapımı çikolatalar çok meşhurdur. Fiyatları da oldukça uygun olan bu çikolatalarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bunların dışında, lizhnyk adlı el örgüsü battaniyeler ve Kırım-Tatar seramikleri çok orijinal hediyeler arasındadır.

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE

Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51

Faks: 00 380-44 285 64 23

embassy.kiev@mfa.gov.tr

http://kiev.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ukrayna

ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odesa 65014, UKRAINE

Telefon: (+38 048) 722-79-11, 722-14-78

Faks: (+38 048) 722-79-39

consulate.odessa@mfa.gov.tr

http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Odesa, Kirovohrad, Mykolaiv, Kherson, Zoporizhia, Donetsk, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol Şehir İdaresi, Vinniytsia, Chernivtsi, İvano-Frankivsk ve Zakarpattia

· Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs)

· Ortodoks Paskalya Pazartesisi (2 Mayıs)

· İşçi Bayramı (3 Mayıs)

· Zafer Bayramı (9 Mayıs)

· Vlachs Ulusal Günü (23 Mayıs)

· Ortodoks Pentecost (19 Haziran)

· Pazartesi Pentikostu (20 Haziran)

· Aziz Jean Günü (24 Haziran)

· Anayasa Günü (28 Haziran)

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.