Ukrayna Hakkında Temel Bilgiler

Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna 603.628 kilometrekare yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askerî güçler de hesaba katıldığında Rusya'nınkinin ardından Avrupa'daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir. Başkenti Kiev’de yer alan altın kubbeli Aziz Sofya Kathedrali, 11. yüzyıla dair mozaikleri ve freskleriyle meşhurdur. Dinyeper Nehrine bakan Kiev Pechersk Lavra manastırı da bir hayli meşhurdur. Doğal güzellikleriyle de çok tercih edilen Ukrayna, önemli bir destinasyondur. Ukrayna'ya gidecekseniz Kiev otellerinde, Lviv otellerinde ve Odessa otellerinde kalmayı seçebilirsiniz.

 

Ukrayna Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Ukrayna, 26 tane oblast adı verilen idari bölgeye ayrılır. Başkenti Kievdir. Diğer önemli şehirleri arasındaOdesa, Donetsk, Simferopol, Sivastopol, Lviv ve Yalta vardır.

Ukrayna Nerededir?

Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında BeyazRusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Kiev, Dnepropetrovsk, Ivano-frankivsk, Kherson, Lviv, Odesa ve Zaporizhzhia’ya yapılmaktadır.

Ukrayna’ya Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir kara iklimi bölgesi olan Ukrayna’yı gezmek için en uygun dönem haziran-eylül arasıdır. Karpat Dağları kış turizmi için önemli bir destinasyondur. Bu dönemde Dragovat ve Slavskoe gibi kayak destinasyonlarını ziyaret etmek için en uygun dönem ocak ve şubat aylarıdır. Bu zaman aralıklarında gidip Kiev otellerinde, Lviv otellerinde ya da Odessa otellerinde kalarak eşsiz bir tatil yapabilirsiniz.

Ukrayna Kültürü

Ukrayna’da sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Her zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler mevcuttur.

Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım da çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında jeton fiyatı yaklaşık 1.35 TL ye karşılık gelir. Bu jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir şehrin bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.

Ukrayna Mutfağı

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin borş çorbası Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen varenykydir.

Devamını Oku

Ukrayna’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Ukrayna’dan alınabilecek en güzel hediye, motanka adı verilen, Ukrayna yerel kostümleri giydirilmiş, el yapımı veya örgü bebeklerdir. Doğurganlık sembolü olarak kültürlerinde yer etmiş olan bu bebekler en sevilen hediye seçenekleri arasından başı çeker. Lviv şehrinde yer alan çikolata fabrikasının ürettiği el yapımı çikolatalar çok meşhurdur. Fiyatları da oldukça uygun olan bu çikolatalarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bunların dışında, lizhnyk adlı el örgüsü battaniyeler ve Kırım-Tatar seramikleri çok orijinal hediyeler arasındadır.

Ukrayna’nın Festivalleri

Ukrayna müzik festivalleri açısından zengindir. Kiev Yaz Muzik Festivali, mayıs sonunda başlayıp haziran ortasına kadar devam eder ve pek çok yere kurulmuş açık sahnelerde performanslar sergilenir. Ukrayna Dünya Müzik Festivali, ya da yerel adıyla Kraina Mriy, haziran sonu temmuz başında Kiev’de düzenlenir. Folk müzik temalıdır. Koktebel Uluslararası Caz Festivali, ülkenin başlıca caz etkinliğidir, Kırım yarımadasında yer alan Koktebel şehrinde eylül ortasında düzenlenir. Molodist Uluslararası Film Festivali, ekimin son haftasında Kiev’de düzenlenir.

Ukrayna’da Tatiller / Bayramlar / Özel Günler

· Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs)

· Ortodoks Paskalya Pazartesisi (2 Mayıs)

· İşçi Bayramı (3 Mayıs)

· Zafer Bayramı (9 Mayıs)

· Vlachs Ulusal Günü (23 Mayıs)

· Ortodoks Pentecost (19 Haziran)

· Pazartesi Pentikostu (20 Haziran)

· Aziz Jean Günü (24 Haziran)

· Anayasa Günü (28 Haziran)

Ukrayna’da İklim ve Hava Durumu

Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülür. Kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuktur. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8 derece, güney batıda -2 derece; Kırım’ın güney kıyılarında 4 derecedir. Temmuz ayında ise kuzey batıda 18 derece, Kırımın güney kıyılarında 24 derecedir. En yüksek hava sıcaklığı 36 derece ila 42 derece arasında olup, en düşük -30 derece ila -40 derece arasında değişmektedir.

Ukrayna Kısa Tarihi

Ortaçağ’dan itibaren toprakları Lehistan, Rusya ve Osmanlı arasında bölüşülmüş olan Ukrayna, Rusya ve Osmanlı arasında imzalanan Karlofça Anlaşması’ndan sonra büyük oranda Rus hâkimiyetine girmiştir. Sonraki dönemde ülke 3 kez bağımsızlığını kazanmaya çalışmıştır. Bunlardan ilki 1917’de gerçekleşmiş ancak KızılOrdu ayaklanmayı bastırmıştır. Bu olaydan sonra Ukrayna, Sovyet Rusya’nın egemenliği altına girmiştir.

Devamını Oku

Ukrayna Ekonomisi

Ukrayna'da madenkömürü rezervleri çoktur ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değildir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü; büyük çaplı borular ve hurdademirdir. Ukrayna'nın tarımı gelişmiştir ancak siyasal engeller yüzünden tarım ürünlerini fazla ihraç edememektedir. Doğalgaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya'ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya'ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukrayna'da 2007-2008 başında enflasyon oranları yükselmiştir ve o dönemden beri yüksek seyretmiştir. Gelişmişlik oranı yüzde 87.3’tür. Son yıllarda sanayileşme ve teknoloji büyük bir artış göstermiştir.

Ukrayna’da Din ve İnanç

Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağlı Hristiyan nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülkedir. 2006 senesinde yapılan ankete göre Ukrayna’daki nüfusun yüzde 75’i Tanrıya inanmaktadır. Yüzde 22’lik kısım ise Tanrıya inanmadığını dile getirmiştir. İnançlı nüfus içinde yüzde 37’lik kısım ise dini gereklilikleri de yerine getirdiğini belirtmiştir.

Ukrayna Türkiye Dış Temsilcilikleri

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE

Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51

Faks: 00 380-44 285 64 23

[email protected]

http://kiev.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ukrayna

ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Lidersovskiy Lane, 3, Odesa 65014, UKRAINE

Telefon: (+38 048) 722-79-11, 722-14-78

Faks: (+38 048) 722-79-39

[email protected]

http://odessa.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Odesa, Kirovohrad, Mykolaiv, Kherson, Zoporizhia, Donetsk, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol Şehir İdaresi, Vinniytsia, Chernivtsi, İvano-Frankivsk ve Zakarpattia

Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna’nın devlet dili Ukraynacadır. Nüfusun yüzde 67’lik kısmı Ukraynacayı anadili olarak kabul etmektedir. Bunu Rusça takip eder. Ülkede en çok konuşulan yabancı dil İngilizcedir.

Ukrayna Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5oC
  • Şub -4oC
  • Mar 0oC
  • Nis 8oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 8oC
  • Kas 1oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 44.573.205
Dili: Ukraynaca
Para Birimi: Ukrayna Grivnası
İklim: Ilıman Kara İklimi