Google+

Arama formu

Çernivtsi

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4℃
Şub -3℃
Mar 1℃
Nis 8℃
May 14℃
Haz 17℃
Tem 19℃
Ağu 18℃
Eyl 14℃
Eki 8℃
Kas 2℃
Ara -2℃
Genel Bilgiler / Rehber

Ukrayna’nın güneybatısında, Moldova sınırına çok yakın konumda bulunan bir şehirdir. 270 bini aşan merkez nüfusuna, bugün artık şehirle birleşmiş diğer belediyeler de eklendiğinde metropol nüfusu 750 bini aşmaktadır. Çernivtsi, Lviv’den (İlbav) sonra batı Ukrayna’nın en önemli merkezlerinden biridir. Çernivtsi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan kent, önemli oranda öğrenci nüfusu barındırır.

Nasıl Gidilir?

Şehirde uluslararası bir havalimanı bulunmasına rağmen 2014 Martı'nda ödenek yetersizliği ve ülkenin güneyindeki karışıklıklardan dolayı havalimanı ikinci bir bildiriye dek kullanıma kapatılmıştır. Havalimanı açıkken, Ukraynalı Havayolları Türkiye’de İstanbul ve Antalya’ya doğrudan uçuşlar gerçekleştiriyordu. Şu an için Çernivtsi’ye gitmek için en uygun yol Lviv ya da Kiev’den tren ya da otobüslere binmektir.

Çernivtsi Turları
Ne Zaman Gidilir?

Şehir yıl boyu hareketli ve canlıdır. Turistlerin en yoğun olarak şehri ziyaret ettiği dönem Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
  • Kutsal Ruh Katedrali (Pembe Katedral)
  • Tsentralna Ploşça (Merkez Meydanı)
  • Teatralna Ploşça (Tiyatro Meydanı)
  • Türk Caddesi
  • Türk Köprüsü
  • Türk Kuyusu
  • Türk Çeşmesi
  • Ermeni Kilisesi
  • Olha Kobilyanska Caddesi
  • Çernivtsi Üniversitesi Yerleşkesi
Ne Yapılır?

Şehir geniş bir alana yayılmasına rağmen eski şehir merkezi oldukça küçük bir alanı kapsamaktadır. Yürüyerek kolayca şehir turu yapılabilir. Olha Kobilyanska Caddesi ve bir zamanlar Türklerin yaşadığı mahalledeki Türk eserleri görülmelidir. Şehirde Alman, Leh ve Musevi izleri açıkça görülmektedir. Yaz aylarında gerçekleşen temalı turlara katılabilir; örn. “Çernivtsi’de Musevi İzleri” şehir kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Çernivtsi Üniversitesi’nin kırmızı tuğladan yapılma binası da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Dilerseniz yakındaki şehirlerden Hotin ve Kamaniçe gibi merkezleri de ziyaret edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehirde tüm yıl hizmet veren bir turizm bürosu bulunuyor. Sorularınız varsa şehre geldiğinizde ilk önce buraya uğrayıp İngilizce bilen çalışanlardan bilgi alabilirsiniz. Ukrayna genelinde İngilizce bilen kişi sayısı oldukça azdır.

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.