Kharkiv Nerededir?

Kharkiv; Ukrayna’nın kuzeydoğusunda, Kharkiv Oblastı’nda yer alır.

Kharkiv Saat Farkı

Kharkiv (UTC+2) ile Türkiye (UTC+2) arasında saat farkı bulunmamaktadır. 

Kharkiv Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği

 • Adres: Ul. Arsenalnaya No:18, 01901, Kiev, Ukraine
 • Telefon: +380 44 281 07 50 / +380 44 281 07 51
 • Resmi websitesi: kiev.be.mfa.gov.tr

Kharkiv'e Ne Zaman Gidilir?


travelling.com

Nemli karasal iklimin etkili olduğu Kharkiv’de kış ayları oldukça soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve nemli geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalama -4 derece, yaz aylarında ise ortalama 20 derece civarındadır. Ocak ve şubat aylarında en düşük sıcaklıklar yaşanır. Şehri ziyaret etmek için en elverişli dönem Mayıs – Eylül aylarıdır.

Kharkiv'e Nasıl Gidilir?

Kharkiv’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. Havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşları ile de şehre ulaşmak mümkündür. Ayrıca Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Donetsk gibi şehirlerine direkt uçarak oradan kara ve demir yolu ile Kharkiv’e ulaşabilirsiniz. Direkt uçuş süresi ortalama 1 saat 30 dakikadır.

Kharkiv'de Nerede Kalınır?

Ukrayna’nın Kiev’den sonra gelen ikinci büyük şehri Kharkiv her yıl şehir, hatta ülke dışından gelen binlerce turisti ağırlıyor. Endüstriyel gelişmişliği ve eğitim konusundaki atılımları ile uzun süreli konaklama ihtiyacı olan misafirlere de ev sahipliği yapıyor. Hareketi çok olan şehirde, gece ve eğlence hayatı da oldukça renkli. Doğal güzellikleri, tarihî ve kültürel değerleri ile de ilgi çekici olan Kharkiv, ziyaretçilerine konaklama tesisleri konusunda farklı konseptlerde pek çok alternatif sunabiliyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kharkiv otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kharkiv'de Şehir İçi Ulaşım


sq.com.ua

Kharkiv gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Toplu taşıma araçları ile şehirde hemen hemen her noktaya ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşımda metro, otobüs, tramvay, troleybüs, taksi ve minibüs (marşrutka) kullanılmaktadır. 
 

Devamını Oku

Kharkiv Otelleri

Sovyetler döneminde Sovyet Ukrayna bölgesine başkentlik yapan Kharkiv bugün Ukrayna’nın Kiev’den sonra gelen ikinci büyük şehri. Ülkenin endüstriyel anlamda gelişmiş olan bu bölgesi bilim, kültür, eğitim konularında da oldukça popüler. Genç üniversiteli nüfusuna sahip olan bölgede müzeler, parklar, eğlence alanları ile birlikte sanat ve kültür etkinlikleri de oldukça ilgi görüyor. Şehrin en popüler noktası olan şehir meydanı, Özgürlük Meydanı (Ploshcha Svobody) adı ile biliniyor. Bu meydan aynı zamanda Avrupa ülkelerinde bulunan meydanlar arasında da büyüklük açısından üst sıralarda yer alıyor. Şehir metrosu 1975’ten beri servis veriyor. 35 kilometrelik hattı ile şehri bir uçtan diğer uca kat etmenin en hızlı yolu olarak hem Kharkiv halkı hem de turistler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

  

Ukrayna’nın bu gelişmiş ve güzel şehrine yapacağınız seyahat sırasında hem güzel anılar biriktirip hem de sanat, bilim, doğa, kültür gibi ilgi alanlarınıza yönelik vakit geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kharkiv otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kharkiv Gezilecek Yerler


bestmaps.ru

Geniş ve ferah caddeleri, tarihi binaları, Sovyetler döneminden kalan eserleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Şehrin büyük bölümü İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılmış ve harap edilmiş olsa da çok kısa sürede yeniden inşa edilmiştir. 

Kharkiv gezilecek yerler:

Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)


oteli.net.ua

Kharkiv’i gezmeye Avrupa’nın en büyük sekizinci ve dünyanın en büyük on beşinci olan Özgürlük Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Şehrin kalbi konumunda olan meydan 20. Yüzyılın başlarında, Kharkiv Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olduğunda inşa edilmiştir. Özgürlük Meydanı, inşa edildiği dönemden bu yana şehrin merkezi olmuştur. Günümüzde de resmi bayramlar, festivaller ve konserler bu meydanda düzenlenmektedir.

Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)


guide.kharkov.ua

Şehrin en ünlü müzesi olan Kharkiv Sanat Müzesi, Ukrayna’nın en eski müzelerindendir. Ukraynalı ve dünya çapında ünlü ressamların, heykeltraşların eserleri burada sergilenir. Müze koleksiyonu 20.000’den fazla eseri içinde barındırır.

 • Adres: Radnarkomivs'ka St, 11, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 706 3394
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi: 10.00 – 18.00 / Salı: Kapalı / Çarşamba – Pazar: 10.00 – 18.00
 • Giriş ücreti: 7 Grivna
 • Resmi websitesi: artmuseum.kh.ua

Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)


bigtravel.in.ua

Kharkiv şehir merkezinde konumlanan manastır, şehrin en eski yapısıdır ve 1689 yılında inşa edilmiştir. Günümüze kadar korunarak gelen yapı, Ukrayna’nın geleneksel üç kubbeli kiliseleri tarzında tasarlanmıştır. Mimarisi itibariyle, Kharkiv’in yedi harikası arasında gösterilir. Manastır, İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş ve 1990’lı yılların başında restore edilmiştir.

 • Adres: Universitetskaya St., 8, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

 
Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)


kharkov2012.org

Görkemli Shevchenko Parkı, Kharkiv’in en eski ve büyük park kompleksidir. Park, birbirinden güzel yeşil alanları, önemli anıtları, oyun alanlarını ve Kharkiv Hayvanat Bahçesi’ni içinde barındırır. Kharkiv Üniversitesi kurucusu Vasiliy Karazin tarafından 1804 – 1805 yılları arasında inşa edilmiştir. Parkta her sene yaz aylarında doğal çiçek sergisi düzenlenir.

 • Adres: Sumska St., 35, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)


wikimedia.org

Kharkiv’in en eski Ortodoks katedrali olan Uspensky Katedrali, eski şehir bölgesinde konumlanır. 1901 yılında Annunciation Katedral’i inşa edilene kadar Ortodoksların şehirdeki ana ibadet merkezi görevini görmüştür. Ortodoks Kilisesi’ne ait olan yapı, neo klasik tarzın yansımalarını üzerinde taşır.

 • Adres: Universitetskaya St., 11, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Kharkov Hayvanat Bahçesi (Kharkov Zoo)


asset1.mapia.ua

Shevchenko Parkı’nda yer alan Kharkov Hayvanat Bahçesi, Ukrayna’nın en büyük ve ünlü hayvanat bahçelerinden biridir. 1896 yılında kurulan park aynı zamanda ülkenin en eski hayvanat bahçesidir. 22 hektarlık büyük bir alana yayılmış hayvanat bahçesinde 385 türden 6810 hayvan yaşamaktadır.

 • Adres: Sumska St, 35, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 705 4490
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Pazar: 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin: 30 Grivna / 5-13 Yaş Arası: 10 Grivna / 0-4 Yaş Arası: Ücretsiz
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History)


wikimedia.org

Ukrayna’nın en çok ilgi çeken müzelerinden biri olan Kharkiv Tarih Müzesi’nde Kharkiv ve Ukrayna’nın tarihini, kültürünü anlatan değerli koleksiyonlar sergilenmektedir. 1920 yılında kurulan müzenin eşsiz koleksiyonu, müze binasından çok daha eskidir. Müze; ilkel toplum, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemi olmak üzere dört bölüme ayrılır. 250.000’den fazla eserin sergilendiği müzede arkeolojik, etnografik, nümizmatik koleksiyonlar ve sanat eserleri koleksiyonlarını görmek mümkündür.

 • Adres: Universytets'ka St, 5, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 731 2094
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi : Kapalı / Salı -  Pazar: 09.30 – 17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin: 8 Grivna / Öğrenci: 4 Grivna / Rehberli Tur: 24 Grivna
 • Resmi websitesi: museum.kh.ua 

Annunciation Katedrali


stezhkamu.com

Tarihi şehir bölgesinde konumlanan Annunciation Katedrali, Bizans mimari tarzında inşa edilmiştir. İlk Annunciation Katedrali, 17. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir ancak bu tahta yapı, 1738 yılında şehirde çıkan büyük bir yangında tamamen zarar görmüştür. 50 yıl sonra aynı yerde yeni bir katedral yapılmış ancak bu yapı yetersiz kalmıştır. Şehrin büyük ve görkemli bir katedrale ihtiyaç duyduğu gerekçesi ile 1888’de tamamlanan ve günümüze kadar gelen Annunciation Katedrali’nin yapımı ise yaklaşık 30 yıl sürmüştür. Bir dönem ibadete kapatılan Annunciation Katedrali, bügün Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdır ve Kharkiv’in en önemli ibadet merkezi konumundadır.

 • Adres: Karla Marksa St., 1, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)


bm.img.com.ua

Kozmos Müzesi, Ukrayna’nın ilk ve tek kozmonotluk ve ufoloji müzesidir. Müzede, evrenin bilinmeyen bölgeleri, göktaşları, başka dünyalardaki yaşam olasılıkları üzerine birtakım bilgiler, pilot ve astronotların gözlemleri, NASA tarafından çekilmiş fotoğraflar gözler önüne serilir. İnsanoğlunun uzaya gitmesi ve uzay mekiğinin fırlatılması gibi konularda çeşitli bilgiler yer alır.

 • Adres: Kravtsova Lane, 15, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 705 0019
 • Ziyaret saatleri: Cumartesi – Pazar: 10.00 – 17.00

Kharkiv gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Ukrayna Mutfağı


vsevareniki.ru

Zengin yemek çeşitleri ve farklı tatlara sahip olan Ukrayna mutfağı, geleneksel lezzetleri ile dünya çapında ünlüdür. Ukrayna mutfağının en çok tüketilen lezzetleri çeşitli sebzelerle yapılan “borsch çorbası” ve bir tür mantı olan “vareniki”dir. Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’nın ataları olan Eski Rusya, Bizans İmparatorluğu’ndan Hristiyanlık ile birlikte yemek kültürünü de getirmiştir. Ukrayna’dan tüm Slav coğrafyasına yayılan ünlü “borsch çorbası” aslen Romalıların milli yemeğidir.

Devamını Oku

Kharkiv Gece Hayatı


hotel19.ua

Kharkiv’in gece hayatı son derece renkli ve canlıdır. Şehir, gündüz ve gece iki farklı kimliğe bürünür. Gündüz sakin olan şehir, geceleri oldukça hareketlidir. Ülkenin ikinci en büyük şehri ve yoğun öğrenci nüfusuna sahip olması nedeniyle, Kharkiv’de eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Şehirde büyük gece kulüplerinden, bar ve publara kadar pek çok eğlence mekanı mevcuttur. Kulüp girişlerinde güvenlikler kıyafet kontrolü yapabilir. Bazı kulüplere girmek için oldukça şık giyimli olmanız gerekebilir.

Devamını Oku

Kharkiv Festivaller


i.ytimg.com
 

 • Kharkiv Za Jazz Festival (Müzik festivali) – Mart
 • Kharkiv Mayor's Cup (Dans festivali) – Ekim

 

Kharkiv Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Noel (7 Ocak)
 • Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)
 • Paskalya (Nisan)
 • İşçi Bayramı (1-4 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (11 Mayıs)
 • Anayasa Bayramı (28 Haziran)
 • Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

Kharkiv Pratik Bilgiler

 • İtfaiye: 101
 • Polis: 102
 • Ambulans: 103
 • Kharkiv Havalimanı: +380 57 766 00 76
 • Uluslararası Telefon Kodu: +380
 • Trafik Akış Yönü: Sağ

Kharkiv Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.6oC
  • Şub -4.5oC
  • Mar 0.7oC
  • Nis 9.2oC
  • May 15.6oC
  • Haz 19.3oC
  • Tem 21.3oC
  • Agu 20.3oC
  • Eyl 14.4oC
  • Eki 7.9oC
  • Kas 0.9oC
  • Ara -3.5oC

Kısa Kısa

Ülke: Ukrayna
Nüfus: 1.430.885
Resmi Dil: Ukraynaca
Para Birimi: Grivna (UAH)
İklim: Nemli Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 1.20 (Türkiye $ 3.87)