Avrupa'nın En Geniş 3. Meydanı ile Kharkiv

Metalist Kharkiv takımından dolayı duyduğumuz, Kharkov veya Harkov diye de bilinen Kharkiv şehri Ukrayna’nın en büyük ikinci şehridir. Ülkeye girişte T.C vatandaşları için vize talep edilmez. Bu sebeple ülkede ve şehirde çok sayıda T.C vatandaşı ile karşılaşırsınız.

Avrupa‘nın en büyük üçüncü, dünyanın ise 7. büyük şehir meydanı olan Özgürlük Meydanı’na sahip Kharkiv’de 134 (2013 yılı) üniversite ve kolej bulunuyor. Ülke genelinde 864 üniversite olduğu düşünülürse buranın tam bir öğrenci şehri olduğunu belirtmek gerekir. Okumanın yıllık bedeli 5000 dolar civarı. Kentte çok sayıda Asya kökenli öğrenci ile karşılaşılır.

Kahrkiv

Pegasus ile Sabiha Gökçen’den Kharkiv’e direkt uçuş bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezi taksi ile 100 Grivna tutmaktadır. Şu anda 4 Grivna 1 TL civarı. Ülkeye giderken yanınıza dolar almalısınız. 100 dolar yaklaşık 2150 Grivna etmektedir. Kharkiv’de metro ve tren bulunuyor. Metro ağı çok yaygın değil. Ama şehir içi ulaşım konusunda yeterlidir. Metro, Kiev’den biraz daha pahalıdır. Bir jeton 3 Grivna. Tren ile farklı şehirlere yolculuk yapabilirsiniz. Kiev’e bilet daha pahalı olduğu için Kharkiv’e uçmuştum. Tren ile 4-5 saatlik bir yolculuk ile Kiev’e varabildim.

Kharkiv'de Gezilecek Yerler

Ploshcha Svobody (Özgürlük Meydanı): Üniversite metro durağının bulunduğu meydan çok büyük ve boştur. Trafiğe açık olduğu için araç ve heykelden başka bir şey göremezsiniz.

Annunciation Katedrali: İbadete açık katedrale giriş ücretsiz. Yakınında birkaç kilise ve küçük bir pazar bulunur.

Shevchenko Park: Meydanla içi içe olan park adını futbolcudan almaz. Parkın içinde yunusların gösterisinin yapıldığı bir merkez ve hayvanat bahçesi bulunur.

Gorky Park: Taksi ile meydandan 30-40 Grivna'ya gidilen parkın içinde oyun alanları bulunur. Ama sadece çocuklar için değil yetişkinlilere de hitap eden adrenalin dolu aletler var. Küçük roller coster ve teleferik de yer alır.

Derece: Kharkiv Metoroloji Fakültesi'nin hazırladığı dev termometrede fotoğraf için kısa bir ara vermelisiniz. Tarih müzesi metro durağından ulaşabilirsiniz.

Açıkçası gün içinde zaman geçirilecek çok sayıda yer bulunmuyor. Özellikle hava kötüyse durum çok daha vahim. Fakat öğrencilerin çok olması gece hayatını hareketlendirdiği için ve ucuza uçuş bulunmasından dolayı ikinci şehir olarak tercih edilebilir.

Kharkiv Gece Hayatı

Kharkiv Foto Galeri