Franz Kafka Müzesi

Prag denildiği zaman akla gelen ilk isim kimdir? Tabii ki Franz Kafka. Şehrin abartısız her sokağında, her kafesinde mutlaka ondan bir ize rastlarsınız. Fark ettiğiniz her ayrıntıyla yüzünüze yayılan gülümseme, sizin ünlü yazara bir selamınızdır. Franz Kafka Müzesi, Prag'da Vltava nehrindeki Karl ve Mánes köprüleri arasında bulunan ünlü yazara adanan müzedir ve en güzeli selamı bu müze vermektedir aslında.

David Chernu tarafından dizayn edilen müzede çok sayıda ilk basım olan Kafka kitaplarının yanı sıra, Kafka'nın yazdığı orijinal mektupları, günlükleri ve çizimleri görebilirsiniz. Müzenin hemen girişinde iki heykelin ve devasa boyutlarda bir K harfinin sizi karşıladığını da unutmayın. K harfi aklınıza hemen Kafka'yı düşürdüyse iyi bir Kafka okuru olmayabilirsiniz. Yazarın en ünlü romanlarından biri olan Şato'nun başkarakterinin adı Bay K.'dır. Müze önündeki K harfinin neyi simgelediği ise muamma.

Müzenin girişinde yer alan bir diğer heykelse hayli muzip. Bir havuzun ortasında birbirlerine dönük duran ve havuza doğru işeyen iki adamın heykeli, görenleri gülümsetiyor. Heykellerin Kafka ile olan ilişkisi ise hala çözülememiş durumda. Heykellerin ardından müzeye girmek istediğinizde öncelikle müze bileti yazan dükkana yönelip biletinizi almalısınız. Biletler 260 Çek Kronu, yani 70 TL'ye yakın. Ancak kesinlikle pişman olmayacağınız, dünya edebiyatının en başarılı yazarlarından birini daha yakından tanıyacağınız bir dünyaya adım atacaksınız.

Sonrasında ise Milena’ya Mektuplarla bir yolculuk başlıyor ve Kafka'nın hayatından pasajları, aşk hayatının yanı sıra iş ve yazarlık yaşamının satır başlarını izleyebildiğiniz bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve bu yolculuğun hiç bitmesini istemiyorsunuz. Müze, ses sisteminden yayılan gizemli müzikleri, yarı karanlık salonları, arşiv odasını andıran iç sıkıcı mekan tasarımlarıyla tam Kafka'ya göre, adeta KAfkaesk bir yapıda. 

Adres: Cihelná 635/2b, 118 00 Malá Strana, Çekya

Ziyaret Saatleri: 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti:Müzeye giriş, 260 kron.