Kharkiv Gezilecek Yerler


Geniş ve ferah caddeleri, tarihi binaları, Sovyetler döneminden kalan eserleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Şehrin büyük bölümü İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılmış ve harap edilmiş olsa da çok kısa sürede yeniden inşa edilmiştir. 

Kharkiv gezilecek yerler:

Özgürlük Meydanı (Ploşça Svobodi)

Kharkiv’i gezmeye Avrupa’nın en büyük sekizinci ve dünyanın en büyük on beşinci olan Özgürlük Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Şehrin kalbi konumunda olan meydan 20. Yüzyılın başlarında, Kharkiv Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olduğunda inşa edilmiştir. Özgürlük Meydanı, inşa edildiği dönemden bu yana şehrin merkezi olmuştur. Günümüzde de resmi bayramlar, festivaller ve konserler bu meydanda düzenlenmektedir.

Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)


guide.kharkov.ua

Şehrin en ünlü müzesi olan Kharkiv Sanat Müzesi, Ukrayna’nın en eski müzelerindendir. Ukraynalı ve dünya çapında ünlü ressamların, heykeltraşların eserleri burada sergilenir. Müze koleksiyonu 20.000’den fazla eseri içinde barındırır.

 • Adres: Radnarkomivs'ka St, 11, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 706 3394
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi: 10.00 – 18.00 / Salı: Kapalı / Çarşamba – Pazar: 10.00 – 18.00
 • Giriş ücreti: 7 Grivna
 • Resmi websitesi: artmuseum.kh.ua

Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)


bigtravel.in.ua

Kharkiv şehir merkezinde konumlanan manastır, şehrin en eski yapısıdır ve 1689 yılında inşa edilmiştir. Günümüze kadar korunarak gelen yapı, Ukrayna’nın geleneksel üç kubbeli kiliseleri tarzında tasarlanmıştır. Mimarisi itibariyle, Kharkiv’in yedi harikası arasında gösterilir. Manastır, İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş ve 1990’lı yılların başında restore edilmiştir.

 • Adres: Universitetskaya St., 8, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

 
Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)


Görkemli Shevchenko Parkı, Kharkiv’in en eski ve büyük park kompleksidir. Park, birbirinden güzel yeşil alanları, önemli anıtları, oyun alanlarını ve Kharkiv Hayvanat Bahçesi’ni içinde barındırır. Kharkiv Üniversitesi kurucusu Vasiliy Karazin tarafından 1804 – 1805 yılları arasında inşa edilmiştir. Parkta her sene yaz aylarında doğal çiçek sergisi düzenlenir.

 • Adres: Sumska St., 35, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Kharkiv’in en eski Ortodoks katedrali olan Uspensky Katedrali, eski şehir bölgesinde konumlanır. 1901 yılında Annunciation Katedral’i inşa edilene kadar Ortodoksların şehirdeki ana ibadet merkezi görevini görmüştür. Ortodoks Kilisesi’ne ait olan yapı, neo klasik tarzın yansımalarını üzerinde taşır.

 • Adres: Universitetskaya St., 11, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Kharkov Hayvanat Bahçesi (Kharkov Zoo)

Shevchenko Parkı’nda yer alan Kharkov Hayvanat Bahçesi, Ukrayna’nın en büyük ve ünlü hayvanat bahçelerinden biridir. 1896 yılında kurulan park aynı zamanda ülkenin en eski hayvanat bahçesidir. 22 hektarlık büyük bir alana yayılmış hayvanat bahçesinde 385 türden 6810 hayvan yaşamaktadır.

 • Adres: Sumska St, 35, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 705 4490
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Pazar: 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin: 30 Grivna / 5-13 Yaş Arası: 10 Grivna / 0-4 Yaş Arası: Ücretsiz
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Kharkiv Tarih Müzesi (Museum of History)

Ukrayna’nın en çok ilgi çeken müzelerinden biri olan Kharkiv Tarih Müzesi’nde Kharkiv ve Ukrayna’nın tarihini, kültürünü anlatan değerli koleksiyonlar sergilenmektedir. 1920 yılında kurulan müzenin eşsiz koleksiyonu, müze binasından çok daha eskidir. Müze; ilkel toplum, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemi olmak üzere dört bölüme ayrılır. 250.000’den fazla eserin sergilendiği müzede arkeolojik, etnografik, nümizmatik koleksiyonlar ve sanat eserleri koleksiyonlarını görmek mümkündür.

 • Adres: Universytets'ka St, 5, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 731 2094
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi : Kapalı / Salı -  Pazar: 09.30 – 17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin: 8 Grivna / Öğrenci: 4 Grivna / Rehberli Tur: 24 Grivna
 • Resmi websitesi: museum.kh.ua 

Annunciation Katedrali

Tarihi şehir bölgesinde konumlanan Annunciation Katedrali, Bizans mimari tarzında inşa edilmiştir. İlk Annunciation Katedrali, 17. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir ancak bu tahta yapı, 1738 yılında şehirde çıkan büyük bir yangında tamamen zarar görmüştür. 50 yıl sonra aynı yerde yeni bir katedral yapılmış ancak bu yapı yetersiz kalmıştır. Şehrin büyük ve görkemli bir katedrale ihtiyaç duyduğu gerekçesi ile 1888’de tamamlanan ve günümüze kadar gelen Annunciation Katedrali’nin yapımı ise yaklaşık 30 yıl sürmüştür. Bir dönem ibadete kapatılan Annunciation Katedrali, bügün Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdır ve Kharkiv’in en önemli ibadet merkezi konumundadır.

 • Adres: Karla Marksa St., 1, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000

Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)


bm.img.com.ua

Kozmos Müzesi, Ukrayna’nın ilk ve tek kozmonotluk ve ufoloji müzesidir. Müzede, evrenin bilinmeyen bölgeleri, göktaşları, başka dünyalardaki yaşam olasılıkları üzerine birtakım bilgiler, pilot ve astronotların gözlemleri, NASA tarafından çekilmiş fotoğraflar gözler önüne serilir. İnsanoğlunun uzaya gitmesi ve uzay mekiğinin fırlatılması gibi konularda çeşitli bilgiler yer alır.

 • Adres: Kravtsova Lane, 15, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61000
 • Telefon: +380 57 705 0019
 • Ziyaret saatleri: Cumartesi – Pazar: 10.00 – 17.00

Kharkiv gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı