Google+

Yalta

Yalta - : - / -
--℃
1 RUB-UAH=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0.2℃
 • Şubweather-icon0.4℃
 • Marweather-icon3.9℃
 • Nisweather-icon9.9℃
 • Mayweather-icon15.1℃
 • Hazweather-icon19.5℃
 • Temweather-icon22.3℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon16.9℃
 • Ekiweather-icon11.3℃
 • Kasweather-icon5.8℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 76,746 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Hryvniası (UAH) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

180b8_large_78254123.jpg

Rusya’nın 2016 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası güney ucunda yer alan Yalta bir tatil yöresidir. Karadeniz kıyısındaki kasaba Yalta Belediyesi isimli bölgenin yönetimsel merkezidir. Geçmişte bir Yunan kolonisi olan Yalta’nın Yunanlar tarafından kurulmuş olduğu düşünülmektedir. Karadeniz kıyısında bakısı güney olan şehir Ai-Petri sıradağları ile çevrilidir. Ilık nemli subtropikal iklim özellikleri gösterir ve meyve bahçesi ve bağlarıyla meşhurdur.

Yalta, 19. yüzyılda sadece aristokratların, Komünizm döneminde ise sadece sistem elitlerinin ziyaret edip tatil yapma imtiyazına sahip olduğu bir sayfiye yeriydi. Şimdi ise muhteşem doğasıyla tam bir turizm cennetidir. Yaz aylarında bir hayli kalabalık olabilen Yalta’yı sonbaharda hava hala sıcak ve hoşken gezebilirsiniz. Mesela ekim ayında sıcaklıklar hala 20 derecenin üzerindedir. Kuzeyin soğuğundan sıradağlarla korunmakta olan Yalta’da kışlar Rusya’nın genelinde olduğu gibi soğuk değildir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=faqrvM2tPuA

Yalta, 19. yüzyılda sadece aristokratların, Komünizm döneminde ise sadece sistem elitlerinin ziyaret edip tatil yapma imtiyazına sahip olduğu bir sayfiye yeriydi. Şimdi ise muhteşem doğasıyla tam bir turizm cennetidir.

Lenin’s Embankment (Lenina)

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Lenin’s Embankment (Lenina)

Yalta’da herkesin en favori zaman geçirme metodu Lenina isimli deniz kıyısı bölgesinde ya da Uchan-su nehri boyunca uzanan tamamıyla yayalaştırılmış bölgede yürüyüşler yapmaktır. Bu yayalaştırılmış bölgede gir tarih müzesi bir de Katolik kilisesi bulacaksınız.

-

Çehov’un Evi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Çehov’un Evi

Meşhur Rus öykü ve oyun yazarı Anton Çehov’un şu an müze durumunda olan evi, şehri gezen pek çok kişinin uğradığı yerlerin başında gelir. Çehov’un meşhur Vişne Bahçesi isimli oyununu bu evde yazdığı bilinmektedir.

-

Alexander Nevsky Katedrali

111 Kas 2016Gezilecek Yerler

Alexander Nevsky Katedrali

Bu muhteşem ve devasa katedral Ortodoks mimarinin nadide örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. 19.yy’ın sonlarında inşa edilmiş olan katedral trajik bir biçimde öldürülen İmparator II. Alexander’a adanmış ve Rus çarlığının koruyucu azizi Aziz Alexander Nevsky ismiyle kutsanmıştır. Muhteşem gir mimari yapıt olmasına ek olarak ayrıca katedral şu an Yalta’nın başlıca Katolik ibadet merkezidir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Karadeniz kıyısında bakısı güney olan Yalta Ai-Petri sıradağları ile çevrilidir. Bu da onu kuzey soğuklarından korur. Kışın sıcaklıklar Rusya genelinin aksine çok düşük değildir. Ilık nemli subtropikal iklim özellikleri gösteren şehirde Temmuz ayı sıcaklıkları 24 derece üzerindedir. Bir sayfiye kenti olan Yalta yazın bir hayli popülerdir. Kalabalıktan ve pahalılıktan korunmak için sıcaklıkların 20 derece üzerinde seyrettiği sonbahar dönemini de tercih edebilirsiniz.

Türkiye’den Yalta’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Simferopol şehrine uçtuktan sonra troleybüsle Yalta’ya ulaşmak mümkündür.

Yalta’da yaz döneminde tüm şehir kocaman bir konaklama alanına dönüşür. Şehirdeki otellere ek olarak insanların evlerini de kiraladıkları Yalta’da geceliği 500 dolara kiralık evler bulabilirsiniz. Yaz sezonu dışında fiyatlar sert bir düşüş gösterir. Aynı daireyi kışın 120 dolar civarında kiralayabilirsiniz. 

Yalta_promenade_Fritz_von_der_Schulenburg.png

Yalta’da yerlilerin çoğu yerel minibüsleri kullanmaktadır. Bunların bazılarına binişte bazılarına ise inişte ödeme yapılmaktadır. Çok sık aralıklarla bulunmaktadırlar ve fiyatları ucuzdur. Şehirde taksiler de mevcuttur.

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna’dır. Örneğin “Borş Çorbası” Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buğdayın yetiştiği Ukrayna'da özellikle esmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen “Varenyky”dir.

Ukrayna’nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan “Kiev Usulü Tavuk”tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında “Katleta” denilmektedir. “Smetana” adındaki krema Ukrayna’da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Popüler restoranlar

Apelsin, Smak, Belaya Dacha, Lilia, Khutorok La Mer.

Bahşiş

Yalta restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmez. Ancak hizmeti beğendiyseniz hesabın yüzde 5-10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.

Her ne kadar mekan sayısı az olsa da, Yalta’da hareketli bir gece hayatı var. Tümünde ülkenin genelinde çokça tüketilen votka ile envai çeşit kokteyl yapılmaktadır. Mutlaka biri sizin damak zevkinize uygun olacaktır.

Yalta Uluslararası Tiyatro Festivali (Eylül)

Yalta Halk Festivali (Ağustos)

Yalta’da votka son derce ucuz ve boldur. Sayısız çeşidini göreceğiniz bu içkiden şişelerce getirmek isteyeceksiniz. Limanda Mac Donalds’ın tersi istikametteki uçta yer alan bölgede pek çok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Yalnız buraların bir kusuru İngilizce konuşan müşteriye fiyat artırmak yollu satış stratejisidir. Yalta ballarıyla meşhurdur. Pek çok yerde bulabileceğiniz meşhur dağ ballarından sevdiklerinize getirebilirsiniz. Kırım bölgesi şaraplarıyla ünlüdür dolayısıyla Yalta bölgesinde pek çok şarap seçeneği arasından ucuz ve lezzetli seçenekler bulabilirsiniz.

Yalta (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Ukrayna ülkesindeki Yalta şehrinin para birimi Ukrayna Hryvniası’dır. 1 TL yaklaşık 8,20 Ukrayna Hryvniası’dır.

Ukrayna ülkesinde bulunan Yalta’nın resmi dili Ukraynaca’dır. Bunlar dışında Yalta’da Rusça da konuşulan diller arasındadır.

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE Telefon: 380 44 281 07 50 380 44 281 07 51 Faks: 00 380-44 285 64 23 embassy.kiev@mfa.gov.tr http://kiev.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Ukrayna

Noel (7-8 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (2-3 Mayıs)

Zafer Bayramı (9 Mayıs)

Ortodoks Hamsin Yortusu

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24 Ağustos)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yalta’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.