Dünya'nın Paylaşıldığı Yer: Yalta

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yer alan çok güzel bir tatil beldesi Yalta… Tarihe “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olarak geçmiştir. Bu yakıştırmayı ise 1945’deki meşhur Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmasından dolayı almıştır. Yalta adının Yunanca'daki sahil anlamına gelen "yalos" kelimesinden türediği tahmin edilmektedir.

Yalta’nın yerleşik nüfusu 170 bin olsa da yaz aylarında nüfus 500 binlere ulaşıyor. Doğası, sarayları, denizi, sağlık turizmi ile görülmesi gereken önemli şehirlerden biridir.

Simferopol’den araba ile yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonrası Yalta’ya ulaşmak mümkün. Yalta ile Simferopol arası yaklaşık 140 kilometre. Ancak benim önerim bu aradaki yolu troleybüs ile gitmeniz. Çünkü bu iki şehir arasındaki troleybüs hattı, dünyanın en uzun troleybüs hattı aynı zamanda. Yolculuk ise yaklaşık 3 saat sürüyor. Yol üzerinde ise çok sayıda minik kulübeler var. Bu kadar fazla minik kulübe olmasının sebebi ise Ukrayna Hükümeti’nin yürürlüğe koyacağı reform ile üzerinde mülk olan arazileri kişilere bedelsiz olarak verecek olmasıymış. Bu nedenle her yer minik kulübelerle dolmuş.

Maalesef Yalta’da gelir dağılımı çok dengesiz. Asgari ücret 140 dolar civarında, emekli maaşı ise 70 dolar civarında.

Bölge 1475’te Türk egemenliğine, ardından da 1783’te Rus egemenliğine girmiş. Bu dönemde Yalta küçük bir balıkçı barınağıymış. Ancak uygun iklim koşulları nedeniyle kısa sürede Çarlık ailesi ve Rus zenginleri tarafından bir sayfiye yeri olarak seçilmiş.Burada çok sayıda saray ve konak inşa edilmiş. Asıl yükselişi ise 1860 yılında terapist profesör S.P.Botkin’in bölge ikliminin birçok hastalığa iyi geldiğini açıklaması ve Çar 2. Aleksander'a bölgede bir sağlık ve tatil merkezi yapmasını önermesi sonrasında olmuş. Bu dönemde bölgede çok sayıda otel ve sağlık merkezi inşa edilmiş.

Yalta’daki oteller çok büyük. Neredeyse 1.000 – 1.500 yatak kapasiteli oteller gezginlere hizmet vermektedir. Aynı zamanda bölgede sağlık amaçlı hizmet veren sanatoryum otelleri ve devrim öncesi yapılmış villa tarzındaki butik oteller de bulunmaktadır. Yalta oteli ise kentin en büyük oteli. 2.740 kişinin konaklayabileceği bir kapasiteye sahip. Mimar Polyansky ve Moşkunova tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş 17 katlı bir bina olan Kırım’ın en büyük oteli olma özelliğini taşıyan otel ise, Yalta’ya ayrı bir renk katıyor.

Yalta geziniz sırasında konaklayabileceğiniz YaltaOne ve YaltaVoyage gibi merkezi konumda konforlu oteller de mevcut.

Yalta tam bir oksijen deposu. Sağlık turizmi önemli bir yer tutuyor. Kırım’da çok büyük uluslararası tatil ve sağlık merkezi., pek çok sanatoryum, otel, sağlık merkezi, daçalar var. (Daça, SSCB döneminde politbüro üyelerin kullandığı yazlık villalar)

Günümüzde bölgede 150’ye yakın terapi merkezi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise 1. Syechenov Yalta Fizik-Tedavi Metodları ve Tıbbi İklim-bilim Araştırma Enstitüsü'dür.

1250 metreye kadar ulaşan dağlar ile çevrili olan Yalta, muhteşem bir manzaraya, ve ihtişamlı bir tarihe sahiptir. Yalta'da dağlarda uzun yürüyüşler yapabilir, dağ bisikletiyle gezebilir, kaya tırmanışı veya mağara ziyareti yapabilirsiniz. Yaz dönemlerinde ise deniz kenarında yüzerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.