Dubai’nin gerçek ikonu ve simgesi olan Palm Jumeirah, dünyanın en büyük ve en ihtişamlı yapay adalarından biridir. Yukarıdan bakıldığında adeta bir palmiye ağacını andıran bu yapay ada, doldurulmuş kara parçasından ve bir dizi yapay takımadadan inşa edilmiştir. Atlantis The Palm, Jumeirah Zabeel Saray, the One&Only The Palm ve daha pek çok lüks otele ev sahipliği yapan Palm Jumeirah’ta, su parklarından beach kulüplere kadar pek çok şatafatlı alternatif bulunuyor.

Arap Körfezi’ne doğru çıkıntı yapan bu yapay takımada 5 kilometrelik gövdesi, lüks villaları ve 5 yıldızlı otelleri ile sıralanmış bir dizi palmiye yaprağı görüntüsünü andırır. Palmiyenin 17 tane yaprak dalı ve bu yaprakları çevreleyen bir yarım ay şeklinde kara parçası yukarıdan bakıldığında anında göze çarpar. Ana gövdesi, sırtı, yaprakları ve hilal şeklindeki kara parçalarından oluşan Palm Jumeirah, yolları, tünneleri ve toplu taşıma ağı ile gerçekten oldukça iyi gelişmiş bir adadır.

Geniş gövdesi, ana karaya bir köprü ile bağlıdır ve adaya giriş sağlar. Adayı çevreleyen hilal şeklindeki kısım ise adeta bir dalga kıran görevi görür ve adayı korumakla görevlidir. Bu hilal, deniz suyunun dolaşımını kolaylaştırmak için 3 bölüme ayrılmıştır. 2001 senesinde başlayan yapım, 2004 senesinde kara parçalarının ve alt yapının düzene konmasıyla devam etmiştir ve 2006’da binaların yapımına başlanmıştır. İlk oturacak kişiler ise 2007’de yerleşmek üzere adaya ayak basmışlardır.

Görünüşünden de anlaşılacağı gibi zengin ve ünlü kesime hitap eden Palm Jumeirah, uç noktalarda lüks bir yaşam vad ediyor. Ünlü kişiler ve yurt dışında yaşayan varlıklı bir kesim, dünyanın en seçkin bölgelerinden birinde, denizle iç içe yaşamın verdiği sakinliği ve mahremiyeti sunan adayı, adeta ikinci evleri haline getirmişlerdir. Adanın yaprak kısımlarında bulunan villalar ise özel bahçeleri ve plajları ile zengin kişilerin göz bebeği olmuş durumdadır.

Daha ekonomik konaklama tercih eden kesim ise adanın gövdesinde bulunan apartman dairelerini tercih eder. En güzel manzaraları, en zengin restoranları ve en özel markaların mağazaları ile Palm Jumeirah, ziyaretçilerine ve Dubai halkına görkemli bir hayat vaat ediyor.  

Palm Jumeirah’ın imarı, Nakheel isimli Dubai hükümetinin sahibi olduğu bir gayrimenkul şirketine aittir. Adanın temel planı ise Helman Hurley Charvat Peacock isimli bir Amerikan şirketi tarafından tasarlanmıştır. Adacıklar, çoğunlukla Basra Körfezi zeminin dibindeki kumdan taranarak yapılmıştır fakat hilal kısmı ise, açık denize maruz kaldığından adayı korumak amacıyla ana karadan getirilen büyük kara ve taş parçaları ile desteklenmiştir. Dubai’yi ziyaret etmişken, Dubai’nin gerçek simgesi sayılan Palm Jumeirah’ı görmeden asla dönmeyin.

Ziyaret Bilgileri:Cumartesiden Çarşambaya 07.30 – 22.00, Perşembe ve Cuma: 07.30 – 23.00, Pazartesi günleri, 07.30 ile 17.30 arası sadece çocuklara ve kadınlara özeldir.

Adres:Basra Körfezi Denizi İçinde Yapay Takımada, Dubai,  Birleşik Arap Emirlikleri

Palm Jumeirah Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri

Yol Tarifi:Downtown Dubai  yani Merkez Dubai’den araç ile 25 kilometrelik bir sürüş mesafesindedir. Downtown Dubai’den Burj Khalifa/ Dubai Mall Metro İstasyonu’na 20 dakika yürüyün, 8 durak sonra Damac Properties’de inin, hemen yanındaki Dubai Marina2 durağından otobüs ile 9 durak sonra Palm Jumeirah’da inin ve kendinizi rüya gibi Pal Jumeirah’ın hemen yanı başında bulursunuz. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 45 AED (Yaklaşık 11 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Otobüs, metro ve hafif raylı sistem ile Palm Jumeirah’a ulaşabilirsiniz.Otobüs: 8, 83, 84, F55A; Metro: M1; Hafif Raylı: T1

Yakın Yerler: Cinq Mondes Spa, Palm Islands