Ulusal Opera Binası

Ulusal Opera Binası, Odessa Opera Binası ve Lviv Opera Binası’ndan sonra ülkedeki 3. açılan opera binasıdır. 1867 yılında inşasına başlanan bina 1901 yılında hizmete açılmıştır. Adı daha sonra Ukrayna edebiyatının önemli şairlerinden Taras Şevçenko’dan dolayı Taras Shevchenko Ulusal Opera Binası olarak değiştirilmiştir. Fransız Rönesans dönemine ait barokbir mimariye sahip olan bina, aynı zamanda Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kiev gezilecek yerler listesinin baş sıralarında yer alacak olan 1650 kişilik kapasitesi olan opera binası, 40 bin metrekare  bir alanı inşa edilmiştir.

Çarlık Rusya’sı dönemi başbakanlarından bir olan Pyotr Arkadyeviç Stolipin, Kiev’deki Ukrayna Ulusal Opera Binası’nda vurularak öldürülmüştür. Pyotr Arkadyeviç Stolipin’in vurulduktan sonra son söylediği sözlerse “Çar için ölmek şereftir” olmuştur. Stolipin’in mezarı günümüzde Mağaralar Manastırı olarak bilinen Pechersk Lavra’da bulunmaktadır.

Görkemli görüntüsüyle dikkat çeken Ulusal Opera Binası, sahip olduğu akustiği sayesinde her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Çoğunlukla Ukrayna ve Rus Edebiyatı’ndan eserlerin sergilendiği opera binası, çeşitli festivaller için de kullanılmaktadır. Taras Shevchenko Ulusal Opera Binası’nı gezmek için saatli ve rehberli turlar da düzenlenmektedir. Ayrıca bir opera eserini izlemek, ses akustiğine şahit olmak eşsiz bir deneyim olacaktır. Merkezi bir konuma sahip olan Taras Shevchenko Ulusal Opera Binası, diğer birçok turistik mekana çok yakındır.

 

Adres: Volodymyrska St, 50, 01030 Kiev

 

Ziyaret Bilgileri: Opera binasının gişesi 11:00–19:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Yakın Yerler: Altın Kapı, St. Volodymr Katedrali, Özgürlük Meydanı, Aziz Sofya Katedrali