Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kiev-1945487_960_720.jpg

Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. Kiev adı, beşinci yüzyıl Ortaçağ efsanesine dayanmaktadır. Şehrin adını, Kie, Shceck ve Khoriv ve kardeşleri Lebid olmak üzere üç kardeşten alıyor olduğu söylenir. Eski Ukraynacanın Kiev yazım hattı, yaklaşık 1.000 yıl geriye götürülebilir ve İngilizcedeki tarihsel kullanım, 18. yüzyıla kadar kitaplar ve haritalarda belgelenmiştir. İngilizce Oxford sözlüğünde Kiev'in en erken yazımı 1883 yılında literatüre geçmiştir. Ukrayna 1991'de bağımsızlık kazandığında, birçok Ukraynalı başkentlerinin adını önceki yönetimle bir ilgisi olmadığı için hemen benimsemiştir.

Kiev, sıcak yazları ve soğuk kışlarının yanı sıra kısaca fakat keyifli ilkbahar ve sonbaharlarla karakterize edilen orta derecede bir karasal iklime sahiptir. Aşırı sıcaklıktan hoşlanmıyorsanız Kiev'i ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Normal olarak Haziran, Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır, Aralık, Ocak ve Şubat genellikle en soğuk günlerin yaşandığı zamanlardır. Ortalama Ocak sıcaklığı yaklaşık -6 derece olduğu için, kuzey rüzgarları ile sıcaklıkların -33 dereceye kadar düştüğü bilinmektedir. Kar ve buz, Kasım ayından Mart ayına kadar yerde kalır ve hayat aşırı derecede zorlaşmaya başlar. Bu nedenle, bu aylarda şehre gelecekseniz iyi tutuşlu sıcak giysilerinizi ve sıcak ayakkabılarınızı valizinize koyduğunuzdan emin olmalısınız. Soğuk zamanlarda Dnipro Nehri donar. Yerliler genellikle Dnipro Nehri’ndeki karı temizleyip bir buz pateni pisti oluşturarak eğlenirler. Kimileri ise buzda bir delik açarak balık tutmaya koyulur. Yazları ise Kiev’de termometreler genellikle 30 derecenin üzerinde seyreder. İklimin de etkisiyle hava çok rahatsız edici ve yapışkan olur.

Ülkede Ukraynaca resmi dildir, ancak Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır. Kiev'de ve Ukrayna'nın doğu bölgelerinde ağırlıklı olarak Rusça konuşulmaktadır. Günümüzde, 25 yaşın altındaki çoğu genç insan İngilizce konuşmaktadır, ancak bir çaba sarf edip bazı Rusça veya Ukraynaca öğrenirseniz halk tarafından çok takdir edilirsiniz.

Çoğu Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Kiev’de de güçlü bir sigara içme kültürü vardır. Son yıllarda Kiev'de birçok restoran ve barlar daha sağlıklı bir çevreye uyum sağlamaya başlamıştır. Sigara ve alkol Batı Avrupa ve Amerika standartlarına kıyasla çok daha ucuzdur ancak alkol alımı 18 yaşın altındaki bireyler için kesinlikle yasaktır ve cadde üzerinde asla içilmemelidir.

Kiev, her büyük şehirdeki gibi, turistleri hedef alan küçük suçluları cezbetmektedir. Bununla birlikte, Kiev hala çoğu büyük şehirden daha güvenlidir ve ciddi bir suçla karşılaşmanız pek olası değildir. Şiddet içeren suç nadirdir, ancak kapkaç, para dolandırıcılıkları gibi küçük suçlar ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Makul önlemleri alın ve değerli eşyaları gözden uzak tutun, kalabalık yerlerde ceplerinize ve çantalarınıza dikkat edin ve geceleri Kiev'in sakin bölgelerinde yalnız yürümeyin. Pasaport ve uçak bileti gibi önemli belgelerinizi de daima koruyun. Olası bir talihsizlik anında polisler konusunda biraz kayıtsızlık yaşayabilirsiniz. Polisle uğraşırken sakin kalın. Sorun yaşıyorsanız, elçiliğe telefon etmek istediğinizi açıkça belirtin; bu, size daha fazla ilgi göstermelerini teşvik edecektir.

Cep telefonunuzdan görüşme yapmak istiyorsanız, bir SIM kart satın almayı düşünmelisiniz. Bunlar ülkede yaygın olarak bulunur ve nispeten ucuzdur. Genellikle yedek bir telefon getirdiğiniz takdirde birçok dükkandan veya sokak tezgahından birinde bir SIM kart satın alabilirsiniz. Ukrayna'yı aramak için: +380 ve şehir kodu girmeniz gerekmektedir.

Kiev, Doğu Slav uygarlığının tarihi kültür merkeziydi ve Kiev Rus'ın Hıristiyanlaştırılması için önemli bir beşikti. Kiev, yüzyıllar boyu kültürel önemini korumuş ve hatta göreceli çürüme zamanlarında, Doğu Ortodoks Hıristiyanlığın birinci derecede önemli bir merkezi olmuştur. Kiev Pechersk Lavra (Mağaraların Manastırı) ve Ayasofya Katedrali'ni içeren kutsal alanları, muhtemelen yüzyıllardır en ünlü, en çok ilgi gören hacılardır ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi tarafından da tanınmaktadır ve birincil dini merkezler arasında kalmaktadır. Yukarıda belirtilen yerler, Ukrayna Koleksiyonunun Yedi Harikası'nın bir parçasıdır.

Kiev tiyatroları arasında Kiev Opera EviIvan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Lesya Ukrainka Rus Tiyatrosu Ulusal Akademik Tiyatrosu, Kiev Kukla Tiyatrosu, Ekim Sarayı ve Ukrayna Ulusal Filarmoni ve diğerleri yer almaktadır. 1946'da Kiev'de dört tiyatro, bir opera binası ve bir konser salonu vardı, ancak o zamanlar çoğu bilet ayrıcalıklı gruplara ayrılırdı.

Devamını Oku

Kiev Nerededir?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkenin kuzeyinde yer alır. Kiev, Moskova’nın 756 kilometre uzağındadır. Şehir, Dinyeper Irmağı’nın batısında konumlanmıştır.

Kiev’e Nasıl Gidilir?


 

Türkiye’den Kiev’e doğrudan uçuş seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Boryspil Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinden 36 km güneydoğuda yer almaktadır. Havaalanından servislerle şehir merkezine kolayca ulaşabilmeniz mümkündür.
 

Kiev’e Ne Zaman Gidilir?


 

Kiev’e gitmek için en uygun zaman, tüm botanik bahçelerinin çiçek açtığı ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kiev’de karasal iklim hakim olduğu için, sonbahar ve kış ayları oldukça soğuk ve sıfırın altındaki sıcaklık değerleri nedeniyle dondurucu şekilde geçer. Bu nedenle şehre geliş planlarınızı Nisan- Ağustos ayları arasında yapmanız önerilir.
 

Kiev’de Nerede Kalınır?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Sovyetler Birliği döneminin etkilerini hala taşıyan, doğal güzellikleriyle turistleri ve gezginleri adeta büyüleyen bir şehirdir. Şehrin içinden geçen Dinyeper Nehri şehri ikiye böler. Nehrin batı kıyısında tarihi, turistik ve ana merkezler bulunur. Nehrin doğu tarafında ise yeni yeni yapılaşma ve yerleşimler ortaya çıkmaktadır. Otel fiyatları Kiev’de oldukça ucuzdur. Çok uygun fiyata daire tipi seçeneklerde ya da kaliteli bir konaklama biriminde kalabilirsiniz. Şehir merkezinde bir otele Avrupa’daki otellere kıyasla çok daha ucuz bir para verirsiniz. Bu nedenle bütçenizi ayarlamak için şehir dışında kalan semtlerden otel seçmek yerine şehir merkezinden bir otel seçmeniz hem şehri tanımak hem de güvenliğiniz için daha yararlı olacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kiev otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kiev Otelleri

Kiev Otelleri

Oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip şehir, Sovyet döneminde Rus yönetiminin etkisi altında kalmış, etkilendikleri bu kültürü mimari olarak da yapılarına yansıtmıştır. Şehir için renkli ve samimi bir atmosferden bahsetmek mümkün değil. Bunun en önemli sebebi de Sovyet egemenliği ve savaş yılları altında geçirilen yönetimdir. Şehirdeki tarihi değerlerden şöyle bir bahsetmek gerekirse; Doğu Ortodoks Hristiyanlığın sembolü; mağara, çan kulesi ve kiliselerin büyük bir kompleksi olan Kiev Pechersk Lavra, Kiev şehir siluetinin en güzel yansımalarından biri olan ve yapımı tam 14 yıl süren (Büyük Lavra Çan Kulesi) The Great Lavra Bell Tower, 1990 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne giren, Ukrayna barok tarzı mimarisinin en naif örneklerini yansıtan, Kiev şehrinin sembollerinden biri olan Ayasofya Katedrali, 1969 yılında kurulan ve  seramikten dokumaya çeşitli el sanatlarıyla yerel Ukrayna kültürünü tüm dünyaya tanıtan Pirogovo - Kiev Halk Mimarisi ve Yaşam Müzesi, Sovyetler Birliği’nin ikinci dünya savaşında Nazi kuvvetlerine karşı kazandığı galibiyeti sembolize eden The Motherland Monument (Anavatan Anıtı) bölgede sağlam geçmiş birikimleriyle görülmeye değer tarihi yapılardan birkaçıdır.Kiev'e gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Kiev’de Gezilecek Yerler

Goethe, Kiev için “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” demiştir. Kiev, hem Ukrayna’nın başkenti olması hem de doğal güzellikleriyle oldukça başarılı bir şekilde planlanmış bir şehirdir. Bununla paralel olarak da turistleri cezbedecek çok fazla mekana sahiptir.
 

Devamını Oku

 Kiev Şehir İçi Ulaşım


 

Kiev’de trafik levhaları Kiril alfabesi ile yerel dille yazılı olduğundan, yönünüzü bulmak için elinizde bir sözlük bulundurmanız faydalı olacaktır. Google Haritalar, yabancılar için Kiev'deki toplu taşıma araçlarına ve yollara dair oldukça iyi kapsama alanı ve tahminler sunmaktadır. Maps.Me uygulaması da çevrimdışı desteğiyle gezi boyunca yararlı olabilir.

Devamını Oku

Kiev Mutfağı

chicken-kiev.jpg
 

Genel olarak, Avrupa ya da ABD standartlarına göre Kiev'de yemek yemek çok ucuzdur. Turistlere veya elitlere özel mekanların haricinde şehirde sağda solda harika ve ucuz yiyecekler bulabilirsiniz. Borscht, chebureki,Kiev tavuğu ve mlyntziyi denemeden şehirden ayrılmamalısınız. Fırında pişmiş yiyecekler oldukça ucuz ve lezzetlidir. Sıcak yemeklerin üzerine caddelerde harika dondurmacılar bulabilirsiniz. Kiev’de Ukrayna Mutfağı'nın zengin yiyeceklerini tadımlayabileceğiniz en popüler restoranlar arasında; Shoti, Yoshi Fujiwara, Goodman, Karavan ve Kureni sayılabilir.

Satıcıların sokakta bulunan büyük sarı veya mavi tanklardan bir miktar sıvı sattığını gördüğünüz zaman, bunun demlenmiş bir ekmek içeceği olan "Kvas" olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı insanlar bundan hoşlanırlar, bazıları da bundan nefret eder. Tadı biraz malt gibi olan bu mayalı içeceğin alkol içeriği çok düşüktür bu da çocukların tüketimi açısından kabul edilebilir bir durumdur.

Kiev’de musluk suyunu içmemelisiniz. Su ihtiyacınız için süpermarketlerden su şişeleri almanız önerilir. İngilizce içerikten suyun normal ya da sodalı olduğunu kontrol edebileceğiniz gibi, birayı da Kiev’de hemen hemen su ile aynı fiyata alabilirsiniz.
 

Kiev’de Alışveriş

slide13-big.jpg
 

Sovyet geçmişinden kurtulmak için Kiev, büyük şehirlere özgü tüm özelliklere sahip büyük alışveriş merkezleri ve süpermarket zincirleri kurmuştur. Herhangi bir süpermarketin inanılmaz bir avantajı, değerli zamanınızı korumanıza ve bir anda ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri satın almanıza olanak tanıyan bir kolaylık sağlar.

Devamını Oku

Kiev Festivalleri

Molodist-1.jpg
 

Kiev, uluslararası düzenlediği festivallerde her yıl milyonlarca ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Kiev’e gittiğinizde kaçırmamanız gereken önemli festivallerden bazıları şunlardır;

Kiev Moda Haftası: Mart ayında düzenlenen festivalde, yurtiçinden ve yurtdışından tasarımcılarının defileleri ve yeni moda trendleri görücüye çıkar.

Kiev Belgesel Film Festivali: Mart ayında düzenlenen ve ziyaretçilerin etkinlik süresince belgesele doyduğu yıllık olarak düzenlenen bir festivaldir.

Kiev Uluslararası Reklamcılık Festivali: Mayıs ayında düzenlenen festivalde, dünyanın dört bir yanından katılan katılımcıların yaratıcı çalışmaları incelenir ve ödülleri dağıtılır.

Kiev İlkbahar Uluslararası Münazara Turnuvası: Mayıs ayında düzenlenen festivalde, uluslararası standartlarda belirlenmiş kurallar çerçevesinde münazara turnuvaları düzenlenir.

Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali: Her yıl Ekim ayında düzenlenen festivalde, yılın kısa filmleri jüri tarafından incelenerek ödül törenleri ve birbirinden renkli kutlama etkinlikleri düzenlenir.
 

Kiev Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili (2 Ocak)

Noel Tatili (9 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (8-9 Mayıs)

Trinity Bayramı (5 Haziran)

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24-25 Ağustos)

Ukrayna'nın Savunucusu Günü (16 Ekim)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Kiev İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Kiev Türkiye Dış Temsilcilikleri

Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +380 44 281 07 50/51

E-posta: [email protected]

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, 01901, Kiev-Ukraine

Kiev Para Birimi

Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Kiev’de para birimi olarak Ukrayna Grivnası kullanılmaktadır. 1 Ukrayna Grivnası yaklaşık 0,13 Türk Lirasıdır.

Kiev’in Resmi Dili

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de resmi dil Ukraynacadır. Şehirde aynı zamanda ikinci ana dil gibi Rusça konuşulur. İngilizce de şehirde yaygın olarak bilinen bir diğer dildir.

Kiev Saat Farkı

Türkiye (GMT+3) ve Kiev (GMT+2) arasında 1 saatlik zaman farkı bulunur. Kiev saati, Türkiye’ye göre 1 saat geridir.

Kiev Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6oC
  • Şub -4oC
  • Mar 0oC
  • Nis 7oC
  • May 14oC
  • Haz 17oC
  • Tem 18oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 7oC
  • Kas 1oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,804,000/ Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Grivnası (UAH) / İklim: Kara İklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün