Google+

Arama formu

Kiev

Kültürel miras yönünden zengin, Sovyetler Birliği döneminde Rus...
Devamı oku
Türkiye (GMT+3) ve Kiev (GMT+2) arasında 1 saatlik zaman farkı bulunur....
Devamı oku
Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir...
Devamı oku
Yeni Yıl Tatili (2 Ocak) Noel Tatili (9 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8...
Devamı oku
Acil yardım: 103 Yangın: 101 Polis: 102
Devamı oku
  Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. Kiev adı, beşinci yüzyıl Ortaçağ...
Devamı oku
Goethe, Kiev için “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde...
Devamı oku
  Kiev’e gitmek için en uygun zaman, tüm botanik bahçelerinin çiçek...
Devamı oku
  Türkiye’den Kiev’e doğrudan uçuş seferleri mevcuttur. Uçuş süresi...
Devamı oku
  Kiev’de trafik levhaları Kiril alfabesi ile yerel dille yazılı...
Devamı oku
  Genel olarak, Avrupa ya da ABD standartlarına göre Kiev'de yemek...
Devamı oku
  Kiev, gece hayatıyla ünlü Ukrayna şehirlerinden birdir. Başkentte...
Devamı oku
  Kiev, uluslararası düzenlediği festivallerde her yıl milyonlarca...
Devamı oku
  Sovyet geçmişinden kurtulmak için Kiev, büyük şehirlere özgü tüm...
Devamı oku
Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkenin kuzeyinde yer alır. Kiev, Moskova’nın...
Devamı oku
Kiev’de Nerede Kalınır? Ukrayna’nın başkenti Kiev, Sovyetler Birliği...
Devamı oku
Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Kiev’de para birimi olarak Ukrayna...
Devamı oku
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de resmi dil Ukraynacadır. Şehirde aynı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB-UAH = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -6℃
Şub -4℃
Mar 0℃
Nis 7℃
May 14℃
Haz 17℃
Tem 18℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 7℃
Kas 1℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2,804,000/ Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Grivnası (UAH) / İklim: Kara İklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. Kiev adı, beşinci yüzyıl Ortaçağ efsanesine dayanmaktadır. Şehrin adını, Kie, Shceck ve Khoriv ve kardeşleri Lebid olmak üzere üç kardeşten alıyor olduğu söylenir. Eski Ukraynacanın Kiev yazım hattı, yaklaşık 1.000 yıl geriye götürülebilir ve İngilizcedeki tarihsel kullanım, 18. yüzyıla kadar kitaplar ve haritalarda belgelenmiştir. İngilizce Oxford sözlüğünde Kiev'in en erken yazımı 1883 yılında literatüre geçmiştir. Ukrayna 1991'de bağımsızlık kazandığında, birçok Ukraynalı başkentlerinin adını önceki yönetimle bir ilgisi olmadığı için hemen benimsemiştir.

Kiev, sıcak yazları ve soğuk kışlarının yanı sıra kısaca fakat keyifli ilkbahar ve sonbaharlarla karakterize edilen orta derecede bir karasal iklime sahiptir. Aşırı sıcaklıktan hoşlanmıyorsanız Kiev'i ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Normal olarak Haziran, Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır, Aralık, Ocak ve Şubat genellikle en soğuk günlerin yaşandığı zamanlardır. Ortalama Ocak sıcaklığı yaklaşık -6 derece olduğu için, kuzey rüzgarları ile sıcaklıkların -33 dereceye kadar düştüğü bilinmektedir. Kar ve buz, Kasım ayından Mart ayına kadar yerde kalır ve hayat aşırı derecede zorlaşmaya başlar. Bu nedenle, bu aylarda şehre gelecekseniz iyi tutuşlu sıcak giysilerinizi ve sıcak ayakkabılarınızı valizinize koyduğunuzdan emin olmalısınız. Soğuk zamanlarda Dnipro Nehri donar. Yerliler genellikle Dnipro Nehri’ndeki karı temizleyip bir buz pateni pisti oluşturarak eğlenirler. Kimileri ise buzda bir delik açarak balık tutmaya koyulur. Yazları ise Kiev’de termometreler genellikle 30 derecenin üzerinde seyreder. İklimin de etkisiyle hava çok rahatsız edici ve yapışkan olur.

Ülkede Ukraynaca resmi dildir, ancak Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır. Kiev'de ve Ukrayna'nın doğu bölgelerinde ağırlıklı olarak Rusça konuşulmaktadır. Günümüzde, 25 yaşın altındaki çoğu genç insan İngilizce konuşmaktadır, ancak bir çaba sarf edip bazı Rusça veya Ukraynaca öğrenirseniz halk tarafından çok takdir edilirsiniz.

Çoğu Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Kiev’de de güçlü bir sigara içme kültürü vardır. Son yıllarda Kiev'de birçok restoran ve barlar daha sağlıklı bir çevreye uyum sağlamaya başlamıştır. Sigara ve alkol Batı Avrupa ve Amerika standartlarına kıyasla çok daha ucuzdur ancak alkol alımı 18 yaşın altındaki bireyler için kesinlikle yasaktır ve cadde üzerinde asla içilmemelidir.

Kiev, her büyük şehirdeki gibi, turistleri hedef alan küçük suçluları cezbetmektedir. Bununla birlikte, Kiev hala çoğu büyük şehirden daha güvenlidir ve ciddi bir suçla karşılaşmanız pek olası değildir. Şiddet içeren suç nadirdir, ancak kapkaç, para dolandırıcılıkları gibi küçük suçlar ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Makul önlemleri alın ve değerli eşyaları gözden uzak tutun, kalabalık yerlerde ceplerinize ve çantalarınıza dikkat edin ve geceleri Kiev'in sakin bölgelerinde yalnız yürümeyin. Pasaport ve uçak bileti gibi önemli belgelerinizi de daima koruyun. Olası bir talihsizlik anında polisler konusunda biraz kayıtsızlık yaşayabilirsiniz. Polisle uğraşırken sakin kalın. Sorun yaşıyorsanız, elçiliğe telefon etmek istediğinizi açıkça belirtin; bu, size daha fazla ilgi göstermelerini teşvik edecektir.

Cep telefonunuzdan görüşme yapmak istiyorsanız, bir SIM kart satın almayı düşünmelisiniz. Bunlar ülkede yaygın olarak bulunur ve nispeten ucuzdur. Genellikle yedek bir telefon getirdiğiniz takdirde birçok dükkandan veya sokak tezgahından birinde bir SIM kart satın alabilirsiniz. Ukrayna'yı aramak için: +380 ve şehir kodu girmeniz gerekmektedir.

Kiev, Doğu Slav uygarlığının tarihi kültür merkeziydi ve Kiev Rus'ın Hıristiyanlaştırılması için önemli bir beşikti. Kiev, yüzyıllar boyu kültürel önemini korumuş ve hatta göreceli çürüme zamanlarında, Doğu Ortodoks Hıristiyanlığın birinci derecede önemli bir merkezi olmuştur. Kiev Pechersk Lavra (Mağaraların Manastırı) ve Ayasofya Katedrali'ni içeren kutsal alanları, muhtemelen yüzyıllardır en ünlü, en çok ilgi gören hacılardır ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi tarafından da tanınmaktadır ve birincil dini merkezler arasında kalmaktadır. Yukarıda belirtilen yerler, Ukrayna Koleksiyonunun Yedi Harikası'nın bir parçasıdır.

Kiev tiyatroları arasında Kiev Opera EviIvan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Lesya Ukrainka Rus Tiyatrosu Ulusal Akademik Tiyatrosu, Kiev Kukla Tiyatrosu, Ekim Sarayı ve Ukrayna Ulusal Filarmoni ve diğerleri yer almaktadır. 1946'da Kiev'de dört tiyatro, bir opera binası ve bir konser salonu vardı, ancak o zamanlar çoğu bilet ayrıcalıklı gruplara ayrılırdı.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Goethe, Kiev için “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” demiştir. Kiev, hem Ukrayna’nın başkenti olması hem de doğal güzellikleriyle oldukça başarılı bir şekilde planlanmış bir şehirdir. Bununla paralel olarak da turistleri cezbedecek çok fazla mekana sahiptir.
 

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı
 

Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, başkent Kiev'in merkez meydanıdır. Şehrin ana meydanlarından biri olan bu yer, Shevchenko Raion'daki Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Meydan ele geçirildiği dönemlere göre pek çok farklı isimle anılabilmektedir. Ancak çoğunlukla basitçe Maidan yani meydan adıyla günlük dilde anılmaktadır.

1990'da Ukrayna'nın bağımsızlık hareketinin başlangıcından bu yana, meydan dört büyük ölçekli radikal protesto kampanyası da dahil olmak üzere siyasi mitingler için geleneksel bir yer olmuştur: 1989 yılında Granit'te Devrim, 2001 yılında Kuçma Olmayan Ukrayna, 2004 yılında Portakal Devrim ve 2013-14 yıllarında ise Euromaidan olarak simgelenmiştir. Meydan ayrıca siyasal olmayan görüntüler ve olaylar için düzenli bir yerdir.

Bağımsızlık Meydanı, sokağın kuzeydoğu ucuna yakın olan Khreshchatyk'da bulunan üç meydandan biridir. Tarz olarak Avrupa meydanlarına yakındır. Meydanı yarıya bölen Khreshchatyk'ın yanı sıra, birkaç cadde de meydan merkezine ulaşır. Mimar Horodecki Caddesi, Enstitü Sokağı, Michael Caddesi, Kosciol Caddesi, Küçük Zhytomyr Sokağı, Sophia Caddesi, Taras Shevchenko Lane ve Boris Hrinchenko Caddesi bunlara dahildir.

Meydandan şehrin yukarısına giden Sofis Caddesi’nin alt ucunda, Eski Kiev'nin (Yaroslav Şehri), Lyadski Kapıları’nın üç ana kapısından biri duruyordu; diğer ikisini oluşturan kapılar ise Altın Kapıve Zhydivski Kapısı idi. 1240 yılında Batu Han'ın Moğol ordusu tarafından şehirdeki bu bölge, fırtınalı bir şekilde tahrip edildi.

18. yüzyılda bir süre yeni Pecherski Kapısı açıldı; 19. yüzyılın başlarına kadar bu alan, Keçi Bataklığı (Kozyne Boloto) olarak da bilinen, biraz boş bir yerdi. 1830'lu yıllarda, ilk ahşap konutlar sahada inşa edilmeye başladı. 1850'lerde taş binalar ortaya çıktı. En ünlü Ukraynalı yazar Taras Şevçenko, 1859 yılında o bölgede bir binada yaşıyordu.

Bölge, Rus Sanayi Devrimi sırasında büyük bir patlama yaşayan Rus İmparatorluğu'nun üçüncü en önemli kenti haline gelen Kiev'in ticaret merkezi haline geldiği 19. yüzyılın ortalarından sonra hızla yoğunlaştı. 1871 yılına kadar buraya Khreshchatyk Meydanı deniyordu. Yerel pazar ve halk eğlencesi için bu meydanda etkinlikler derleniyordu. 1876'da Kiev Şehri Duma Binası yapıldı ve bölge Duma Meydanı olarak bilinmeye başladı. Ukrayna bağımsızlığı ile de tarihsel olarak pek çok geçiş yaşayan meydanın adı, Özgürlük Meydanı olarak kaldı.
 

Kiev ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Bright room near International Exhibition Centre, Nice room in a private apartment, Lucky place güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Ok Apartments near Palace Sporta - Kiev, Apartment at Kiev Train Station, Apartment on Harmatna Street. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Radisson Blu Hotel, Kyiv City Centre, Comfortable and well-appointed modern apartment, Apartment Arena City gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hikkaduwa Hostel, Hostel OK Hotel, Hostel Darnitsa1 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kiev aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali
 

Aziz Sofya Katedrali, başkentin en önemli sembollerinden biridir. Eserin temeli, 11. yüzyılda atıldığından tarihi değeri oldukça yüksektir. 1990 yılında UNESCO, burayı Dünya Miras Listesi’ne almıştır. Ayrıca katedral, 2007 yılında yapılan oynamaya göre Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir. Kimi kaynaklara göre inşaat 1011’de, kimilerine göre ise 1037 yılında başlamıştır. Ancak UNESCO, yapımı 1011 yılında I. Vladimir tarafından gerçekleştirildiği bilgisini baz aldığı için 2011 yılında katedrali 1000. yaşını kutlamıştır.

Katedralin çevresi, 17. ve 18. Yüzyıllara ait birbirinden özel Ukrayna Barok tarzı yapılarla süslenmiştir. Katedralde muhafaza edilen, 11. yüzyıldan kalma mozaik ve freskler dünyanın söz konusu devirden kalma en büyük fresk ve mozaik koleksiyonunu oluşturmakta ve görenleri büyülemektedir. Katedralin duvarlarında bulunan mozaik ve freskler, klasik Hristiyan yapılarında olduğu gibi İncil’den sahneleri doğrudan işlemiştir. Ayrıca görsel şölen içerisinde dönemin siyasi olayları ve önemli tarihi kişilikleri de eklendiği için eserler büyük bir önemle tarihi temsil etmektedir.

Taç giyme, elçileri karşılama gibi önemli olaylarda kapılarını devlet büyüklerine açarak etkinliklere ev sahipliği yapan katedral, Ortaçağ’da Kiev knezlerinin de mezar yeri olarak da kullanılmıştır.

Kiev’in 1169’da Vladimir-Suzdal Knezliği tarafından yağmalanmasının yanı sıra 1240'taki Moğol istilasında büyük zarar gören katedral, yıllar içerisinde Rum Katolik Kilisesi haline gelmiştir. 17. yüzyılda barok tarzına yeniden kavuşturulan katedral etrafına yeni bölümler de eklenerek elden geçirilmiştir.

1917 yılındaki devrimden sonra katedralin yıkılması gündeme gelmiş olsa da bazı tarihçi ve bilim adamlarının çabaları ve uluslararası tepkiler sonucu bu karar iptal edilmiştir. 1934 yılında katedral ve çevresindeki yapılar mimari ve tarih müzeleri haline gelmiştir. Günümüzde de burası, Ukrayna Hristiyanlığı Kilisesi olarak turistlerin ziyaretine açık bir mekan olarak kalmayı başarmıştır.
 

Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı
 

Mariyinsky Sarayı, Cumhurbaşkanının Kiev'deki resmi tören evidir ve Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sının yani meclisinin neo-klasik tarzdaki binasına bitişiktir. Dinyeper Nehri'nin engebeli kıyısında bulunan bu saray, bir Barok ürünüdür.

Saray 1744 yılında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından verilen emir üzerine inşa edilmeye başlamıştır. O dönemde Rus İmparatorluğu'nda çalışan en ünlü mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanmıştır. Rastrelli öğrencilerinden Ivan Michurin, bir grup diğer mimarla birlikte 1752 yılında sarayı bitirmiştir. Ancak Elizabeth İmparatoriçesi sarayı görecek kadar yaşamamıştır. Sarayda kalan ilk kraliyet ailesi mensubu, 1787'de Kiev'i ziyaret eden İmparatoriçe II. Catherine idi. 18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başlarında saray, valiliklerin ana ikametgahı olmuştur.

19. yüzyılın başlarında, saray bir dizi yangın nedeniyle yanmıştır. Kabaca yarım yüzyıl sonra, 1870 yılında, mimar Konstantin Mayevsky tarafından eski çizimler kullanılarak saray yeniden inşa edildi. Daha sonra İmparatoriçe Maria Alexandrovna'nın hâkimiyetinden sonra görkemli yapı yeniden adlandırılmıştır. İsteğine göre, sarayın güney tarafında büyük bir park da kurularak yapıya dahil edilmiştir.

1917 ile 1920 yıllarında Rus İç Savaşı zamanında saray, özellikle Kiev Bolşevik İsyanı sırasında Kiev karargahı olarak kullanılmıştır. 1920'lerde bina bir tarımsal okulun himayesine bırakılsa da kısa süre sonra bir müze haline dönüştürülmüştür. Saray, II. Dünya Savaşı'nda çok büyük hasar görmüştür. Bu sebepten dolayı 1940'ların sonunda restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden inşa edilmiştir. Bir diğer büyük restorasyon 1980'lerin başında tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştır.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kiev Nerededir?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkenin kuzeyinde yer alır. Kiev, Moskova’nın 756 kilometre uzağındadır. Şehir, Dinyeper Irmağı’nın batısında konumlanmıştır.

Kiev’e Ne Zaman Gidilir?


 

Kiev’e gitmek için en uygun zaman, tüm botanik bahçelerinin çiçek açtığı ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kiev’de karasal iklim hakim olduğu için, sonbahar ve kış ayları oldukça soğuk ve sıfırın altındaki sıcaklık değerleri nedeniyle dondurucu şekilde geçer. Bu nedenle şehre geliş planlarınızı Nisan- Ağustos ayları arasında yapmanız önerilir.
 

Kiev’e Nasıl Gidilir?


 

Türkiye’den Kiev’e doğrudan uçuş seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Boryspil Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinden 36 km güneydoğuda yer almaktadır. Havaalanından servislerle şehir merkezine kolayca ulaşabilmeniz mümkündür.
 

Kiev şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kiev’de Nerede Kalınır?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Sovyetler Birliği döneminin etkilerini hala taşıyan, doğal güzellikleriyle turistleri ve gezginleri adeta büyüleyen bir şehirdir. Şehrin içinden geçen Dinyeper Nehri şehri ikiye böler. Nehrin batı kıyısında tarihi, turistik ve ana merkezler bulunur. Nehrin doğu tarafında ise yeni yeni yapılaşma ve yerleşimler ortaya çıkmaktadır. Otel fiyatları Kiev’de oldukça ucuzdur. Çok uygun fiyata daire tipi seçeneklerde ya da kaliteli bir konaklama biriminde kalabilirsiniz. Şehir merkezinde bir otele Avrupa’daki otellere kıyasla çok daha ucuz bir para verirsiniz. Bu nedenle bütçenizi ayarlamak için şehir dışında kalan semtlerden otel seçmek yerine şehir merkezinden bir otel seçmeniz hem şehri tanımak hem de güvenliğiniz için daha yararlı olacaktır.

Kiev’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kiev otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kiev pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kiev Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kiev Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kiev Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kiev Otelleri
Kiev Ev Kiralama

Kiev Otelleri

Kültürel miras yönünden zengin, Sovyetler Birliği döneminde Rus etkisinde kalmış ve bu etkisi hala devam eden Ukrayna’nın başkenti Kiev; turistlerin ve gezginlerin sıklıkla ziyaret ettikleri kentlerden biridir. Ukrayna’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahatinizi ilkbahar ya da yaz mevsiminde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Kiev Otelleri

Güvenlik sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız merkez yerleri tercih etmelisiniz. Kiev otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Kiev Şehir İçi Ulaşım


 

Kiev’de trafik levhaları Kiril alfabesi ile yerel dille yazılı olduğundan, yönünüzü bulmak için elinizde bir sözlük bulundurmanız faydalı olacaktır. Google Haritalar, yabancılar için Kiev'deki toplu taşıma araçlarına ve yollara dair oldukça iyi kapsama alanı ve tahminler sunmaktadır. Maps.Me uygulaması da çevrimdışı desteğiyle gezi boyunca yararlı olabilir.

Otobüsle seyahat etmek isterseniz, otobüs (автобус) ve troleybüs (тролейбус) gibi yavaş hareket eden iki adet şehir turu otobüsü seçeneğiniz mevcuttur. Belli belirsiz işaretlenmiş duraklardan binebileceğiniz otobüs, yoğun saatlerde genellikle çok kalabalıktır. Araca bindiğinizde bir bilet almanız ve içindeki yazılara bağlı olan küçük delicilerden biriyle bir delik açarak bileti doğrulatmanız gerekir. Eğer delgeçin yakınına gidemiyorsanız, birisinden sizin için biletinizi doğrulamasını istemeniz gerekir. Biletlerin fiyatı 3 grivnadır. Biletler şehir içindeki sürücülerden veya bilet satış noktalarından da satın alınabilir.

Ayrıca daha az konfor olmasına rağmen rota taksi ya da "Marshrutky" adlı minibüslerle de yolculuk edebilirsiniz. Bunlar ülkemizdeki minibüs mantığıyla çalışırlar. Ancak duraklara gelmeden önce bu araçlara yüksek sesle seslenmeniz gerekmektedir. Ücretler 4-5 grivna arasında değişmektedir.

Marshrutka (mekik) rotaları anlaşılması zor olabilir, ancak pencerenin olduğu yerde durakların bir listesi ve metro durağı için bir Metro logosu vardır. Nereye gittiklerini anlamak için en iyi yol, bazı yerlilere sormaktır.

Kiev'de en popüler taksi uygulamaları Uklon ve Uber’dir. Bu uygulamalar, Kiev'de bir taksi bulmanın en kolay, en güvenli ve en popüler yoludur. Taksicilerden bazıları İngilizce bilse de, gideceğiniz yerin yerel adını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca taksimetreyi kontrol etmeyi de unutmamalısınız.

Finikülere binmek isterseniz, üst şehirden Podil'e geçmek için eski füniküleri kullanabilirsiniz. Bu yolculuğun maliyeti 3,00 grivnadır. Füniküler, yaz aylarında 06:00-23:00 ve kış aylarında 07:00-22:00 saatleri arasında çalışır.

Dinyeper Nehri üzerinde seyir yapan teknelerin durağı Poshtova Ploshcha'dadır. Yaz aylarında Dinyeper Nehri üzerinden tekne ile Mezhyirya ya da Kaniv bölgelerine gitmek mümkündür. Ayrıca iskeleden kalkan gemilerin kısa şehir turları da var.

Metroyu kullanacaksanız; metro, Kiev'in zevklerinden biridir. Şehrin temiz ve hızlı bir metro sistemi ve üç metro hattı vardır. Hatlar, kırmızı mavi ve yeşil renklerle ayrılmıştır. Metrolar toplamda 52 istasyona uğramaktadırlar.

Kiev metro sistemi karmaşık değildir. Kiril alfabesinin yanı sıra, İngilizce yazılı tabelalarla da yönünüzü bulabilirsiniz. Bir bilet, 4 grivnaya mal olur ve bununla yalnızca bir yolculuk yapabilirsiniz. Daha fazla geçiş için metro geçiş kartı veya aylık sezonluk bir bilet satın almanız karlı olacaktır. Metro, 06:00'dan 23:59'a kadar çalışır. İstasyonlardaki Sovyet mimarisini izlerken, metronuz en fazla 2 dakika içerisinde gelmiş olur.
 

Kiev Mutfağı

chicken-kiev.jpg
 

Genel olarak, Avrupa ya da ABD standartlarına göre Kiev'de yemek yemek çok ucuzdur. Turistlere veya elitlere özel mekanların haricinde şehirde sağda solda harika ve ucuz yiyecekler bulabilirsiniz. Borscht, chebureki, Kiev tavuğu ve mlyntziyi denemeden şehirden ayrılmamalısınız. Fırında pişmiş yiyecekler oldukça ucuz ve lezzetlidir. Sıcak yemeklerin üzerine caddelerde harika dondurmacılar bulabilirsiniz. Kiev’de Ukrayna Mutfağı'nın zengin yiyeceklerini tadımlayabileceğiniz en popüler restoranlar arasında; Shoti, Yoshi Fujiwara, Goodman, Karavan ve Kureni sayılabilir.

Satıcıların sokakta bulunan büyük sarı veya mavi tanklardan bir miktar sıvı sattığını gördüğünüz zaman, bunun demlenmiş bir ekmek içeceği olan "Kvas" olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı insanlar bundan hoşlanırlar, bazıları da bundan nefret eder. Tadı biraz malt gibi olan bu mayalı içeceğin alkol içeriği çok düşüktür bu da çocukların tüketimi açısından kabul edilebilir bir durumdur.

Kiev’de musluk suyunu içmemelisiniz. Su ihtiyacınız için süpermarketlerden su şişeleri almanız önerilir. İngilizce içerikten suyun normal ya da sodalı olduğunu kontrol edebileceğiniz gibi, birayı da Kiev’de hemen hemen su ile aynı fiyata alabilirsiniz.
 

Kiev’de Gece Hayatı

kyiv-city-at-night-ukraine-6.jpg
 

Kiev, gece hayatıyla ünlü Ukrayna şehirlerinden birdir. Başkentte gece hayatı, belli başlı etkinlikler haricinde genellikle ünlü kulüpler etrafında toplanmıştır. Kiev kulüpleri çok sayıda ve kalabalık olsa da oldukça güvenlidir. Üst düzey gece kulüplerinde yüz kontrolü güvenlik için çok yaygındır. Kiev’in eğlence kültürü biraz farklı olmakla beraber, genellikle kulüpte çalışan kızlar erkeklerin gece boyunca mekanda daha fazla para harcamasıyla görevlendirilirler. Öte yandan, birçok kulüp batıya kıyasla nispeten ucuzdur. Şehirdeki mekanlarda saygı ve görgü kurallarına uyduğunuz takdirde harika vakit geçireceğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca kulüplerde eğlence genellikle 22.00’dan sabah 06.00’ya kadar kesintisiz devam eder.

D*lux; Eski Dynamo Kiev futbol stadyumun tarafındadır. Bu mekan oldukça ünlü bir dans kulübüdür ve gözünüze çarpan ilk şey, ne kadar şık olduğunu. Giriş, diğer kulüplere kıyasla oldukça pahalı, ancak Kiev'deki dans sahnesinin piyasası da genellikle pahalıdır. Birkaç kattan oluşan binada zemin katta vestiyeri, üst katta restoran ve barı, diğer katta da dans pistini bulabilirsiniz.

Forsage; National Aviation Agency'nin yakınında bulunan 3 katlı ve oldukça büyük bir kulüp olup, ağırlıklı olarak yerel öğrenciler tarafından ziyaret edilen popüler bir mekandır. Mekan genellikle köpük partileriyle ünlenmiştir. Her gece DJlerin sahne aldığı ve Avrupa tarzı müziklerin çaldığı bu mekan, çok pahalı olmamakla beraber, hafta sonları akşam 22.00’den sabah 07.00’ye kadar açıktır.

Crystal Hall; çok büyük bir eğlence merkezidir. Burası, Ocak 2010 tarihinde açıldığından Kiev'in yeni kulüplerinden biridir. Sofistike ses ve ışıklandırmanın yanı sıra büyük bir dans pistine sahiptir. Daha genç bir kalabalığa hitap eden mekanda daha çok sahne gösterileri yer alır.

Karayipler Kulübü; salsa severlerin uğrak mekanıdır. Kiev’in en eski kulüplerinden biri olan bu mekan eğlencelidir ve iyi bir atmosfere sahiptir.Yerli ve yabancı müzik sanatçılarının yer aldığı sahnesiyle 1998’den beri insanları kendine çeken mekan, yabancılar için iyi bilinen bir yerdir ve çoğunlukla İngilizce konuşan personel her zaman müşterilere yardımcı olur. Daima kalabalık olan bu mekan, diğer eğlence mekanlarına göre nispeten daha ucuzdur.

Shooters; Türklerin, sahibinin de Türk olmasından dolayı sıkça gittiği bir mekandır.

İçi çok büyük değildir ama atmosfer, oldukça eğlencelidir. Mekan, bir dans kulübü, teras restoranı ve dinlenme alanı olan Harem kısmının yanı sıra karaoke için de bir alan içerir. Konsepti ve eğlence anlayışıyla Kiev’deki diğer işletmelerden ayrılan bu yerde hoşça vakit geçirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Club Ajur; Avalon kompleksinde yer alır. Bu yer kesinlikle diğerlerinden farklı ve gerçeküstü eğlencenin yaşandığı bir yerdir. Geçirdiği tadilatla birlikte içi yenilenen mekanda üst kattaki karaoke merkezi yüzlerce insanı ağırlamaktadır. Geleneksel Ukrayna eğlencesinin yanı sıra, mekana gittiğinizde bar ve restoranda da vakit geçirebilirsiniz. Diğer mekanlarla hemen hemen aynı seviyede hesap ödeyerek çıkacağınız bu yerde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
 

Kiev Festivalleri

Molodist-1.jpg
 

Kiev, uluslararası düzenlediği festivallerde her yıl milyonlarca ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Kiev’e gittiğinizde kaçırmamanız gereken önemli festivallerden bazıları şunlardır;

Kiev Moda Haftası: Mart ayında düzenlenen festivalde, yurtiçinden ve yurtdışından tasarımcılarının defileleri ve yeni moda trendleri görücüye çıkar.

Kiev Belgesel Film Festivali: Mart ayında düzenlenen ve ziyaretçilerin etkinlik süresince belgesele doyduğu yıllık olarak düzenlenen bir festivaldir.

Kiev Uluslararası Reklamcılık Festivali: Mayıs ayında düzenlenen festivalde, dünyanın dört bir yanından katılan katılımcıların yaratıcı çalışmaları incelenir ve ödülleri dağıtılır.

Kiev İlkbahar Uluslararası Münazara Turnuvası: Mayıs ayında düzenlenen festivalde, uluslararası standartlarda belirlenmiş kurallar çerçevesinde münazara turnuvaları düzenlenir.

Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali: Her yıl Ekim ayında düzenlenen festivalde, yılın kısa filmleri jüri tarafından incelenerek ödül törenleri ve birbirinden renkli kutlama etkinlikleri düzenlenir.
 

Kiev’de Alışveriş

slide13-big.jpg
 

Sovyet geçmişinden kurtulmak için Kiev, büyük şehirlere özgü tüm özelliklere sahip büyük alışveriş merkezleri ve süpermarket zincirleri kurmuştur. Herhangi bir süpermarketin inanılmaz bir avantajı, değerli zamanınızı korumanıza ve bir anda ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri satın almanıza olanak tanıyan bir kolaylık sağlar.

Bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev’in çoğu merkezinde, Shevchenka Bulvarı'nda, Kreschatik Sokağı'nda, Krasnoarmeyskaya Caddesi'nde dikkat çekici bir çok hediyelik eşya dükkanı ziyaret edebilirsiniz. sahiptir. Hatıra ürünlerini satın alabileceğiniz en popüler yerlerden biri, zevkinize göre bir şeyler bulacağınızdan emin olduğunuz Andreevsky Spusk'tur.

Dünyanın en büyük başkentlerinde olduğu gibi Kiev'de de dünyanın en büyük mağazaları ve markaları vardır. Kiev alışverişinin en iyisi, harika bir ürün yelpazesi sunan muhteşem alışveriş merkezlerinden, neredeyse her şeyi satan güzel niş mağazalara kadar şehrin kalbinde yoğunlaşır.

Birçok turist, Ukrayna'dan ayrılmadan önce hediyelik eşya olarak votka şişelerine yönelir. Bu oldukça mantıklıdır, çünkü bu içecekler her zaman Slav kültürünün ünlü sembolleri olarak ele alınmıştır. Günümüzde Kiev'in pek çok alışveriş merkezi ve içki mağazasında yüksek kaliteli içecekler satın alabilirsiniz.
 

Kiev Saat Farkı

Türkiye (GMT+3) ve Kiev (GMT+2) arasında 1 saatlik zaman farkı bulunur. Kiev saati, Türkiye’ye göre 1 saat geridir.

Kiev Para Birimi

Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Kiev’de para birimi olarak Ukrayna Grivnası kullanılmaktadır. 1 Ukrayna Grivnası yaklaşık 0,13 Türk Lirasıdır.

Kiev’in Resmi Dili

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de resmi dil Ukraynacadır. Şehirde aynı zamanda ikinci ana dil gibi Rusça konuşulur. İngilizce de şehirde yaygın olarak bilinen bir diğer dildir.

Kiev Türkiye Dış Temsilcilikleri

Beyrut, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +380 44 281 07 50/51

E-posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, 01901, Kiev-Ukraine

Kiev Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili (2 Ocak)

Noel Tatili (9 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (8-9 Mayıs)

Trinity Bayramı (5 Haziran)

Anayasa Günü (28 Haziran)

Bağımsızlık Günü (24-25 Ağustos)

Ukrayna'nın Savunucusu Günü (16 Ekim)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Kiev İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Ukrayna Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.