Mariinsky Sarayı

Günümüzde cumhurbaşkanının resmi tören mekanı olan Mariyinsky Sarayı, Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Ayrıca Mariyinsky Sarayı tarih boyunca imparatorluk ailesi tarafından kullanılmış, savaş döneminde karargah görevi görmüş, savaş sonrası okul olarak hizmet vermiştir. Saray, neo-klasik tarzdaki meclis binası olan Verkhovna Rada’ya, bitişik halde bulunmaktadır. 

Mariyinsky Sarayı’nın inşasına Rus İmparatoriçesi Elizabeth Petrovna’nın isteği üzerine karar verilmiştir. Binanın tasarımı ve inşası için imparatoriçenin emriyle Bartolomeo Rastrelli’nin de öğrencisi olan Ivan Michurin ve bir grup mimarla anlaşılmıştır. Yapı barok tarzı mimarinin güzel örneklerinden birisidir. 1744 yılında  inşasına başlanan sarayın açılışı 1752 yılında gerçekleşmiştir. Mariyinsky Sarayı, imparatorluğun kullanımı için yapılmıştır. Her ne kadar Rus İmparatoriçesi Elizabeth Petrovna sarayın yapım emrini verse de bittiği halini görememiştir. Saray kullanılacak duruma geldikten sonra konaklayan ilk kişiyse kraliyet ailesinden İmparatoriçe II. Catherine’di. 1787 yılına kadar saray imparatorluk ailesine özel olarak hizmet vermiştir. Bu tarihten sonra saray valiliklerin de kullanmak için tercih ettiği konumlardan biri olmuştur. Saray valiliklere 18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başlarında ev sahipliği yapmıştır.

Birçok kez yangınla yüzleşen saray, en sonunda yıkılacak duruma gelmiştir. 1870 yılında, Konstantin Mayevsky tarafından eski çizimler kullanılarak tekrardan inşa edilmiştir. Yeniden inşa edilen, yeni sarayda konaklayan İmparatoriçe Maria Alexandrovna'nın emri ile sarayın yanına bir de park yapılmıştır. 1874 yılında yaptırılan park Tsarsky olarak alınıyordu. Şehirde gerçekleşen devrimlerden sonra, park Mariyinsky Parkı olarak anılmaya başlanmıştır. Ayrıca parkın içinde çeşitli anıtlar ve ünlü kişilerin mezarları da bulunmaktadır. Parkta yeşillikler içinde huzurlu bir yürüyüş yapılabilmektedir.

1917 ile 1920 yıllarında Rus İç Savaşı zamanında saray, özellikle Kiev Bolşevik İsyanı sırasında Kiev karargahı olarak kullanılmıştır. 1920'lerde bina bir tarımsal okulun himayesine bırakılsa da kısa süre sonra bir müze haline dönüştürülmüştür. Saray, II. Dünya Savaşı'nda çok büyük hasar görmüştür. Bu sebepten dolayı 1940'ların sonunda restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden inşa edilmiştir. Bir diğer büyük restorasyon 1980'lerin başında tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştır.

 

Adres:  5A, Mykhaila Hrushevskoho St, 01008 Kiev

 

Yol tarifi: Arsenalna Metro İstasyonu’ndan kuzeybatı yönünde 150 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

Yakın Yerler:Özgürlük Meydanı, St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi