İkinci Dünya Savaşı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı temalı Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi, kentin güney eteklerinde bulunan Alman-Sovyet Savaşı'nı anmak için kullanılan bir anıt kompleksidir. Müze, Dinyeper Nehri'nin sağ kıyısındaki tepelerde, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Pechersk bölgesi üzerinde yer alır. Müze, Sovyet lideri Leonid Brejnev'in törenle 9 Mayıs 1981 tarihinde açıldığı yerden şimdiki yere kadar iki kez taşınmıştır. 21 Haziran 1996'da müze, Ulusal Müze'nin bugünkü statüsünü, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma'nın imzaladığı özel kararname ile onaylamıştır.

Kiev'deki en tanınmış yerlerden biri haline gelen ve şu anda ünlü 62 metrelik Anavatan heykelini merkez alan Ukrayna'daki en büyük müzelerden biri olan müzeye bugüne kadar 21 milyondan fazla ziyaretçi katılmıştır.

Anıt kompleksi, Dinyeper Nehri'ne bakan tepede 10 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Dünya Savaşı askeri teçhizatına sahip bir site, dev anıtlarıyla ünlenmiştir. Müzelerdeki sergilerden biri de 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyet ordusu tarafından kullanılan silahlanmayı sergilemektedir. Sokaktaki heykeller Sovyet sınırını 1941 Alman işgali, Nazi işgali korkuları, partizan mücadelesi, ev cephesine adanmış çalışma ve Dinyeper Savaşı'ndan cesur savunmaları tasvir etmektedir.

Yevgens Vucetich tarafından yaptırılan Anavatan adlı anıtsal heykel, müze binasında 62 metre yüksekliktedir ve toplam 530 ton ağırlığındadır. Heykelin sağındaki kılıç 16 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığa sahiptir. Soldaki elde Sovyetler Birliği silahlarının kolları ile kalkan yer almaktadır.

Müze dev anıtlarıyla ünlenmiştir. Kompleksin merkezinden 62 metrelik yükseklikte, toplamda 102 metre yüksekliğe, 530 ton ağırlığa sahip olan Anavatan Heykeli bulunmaktadır. Heykel 16 metre uzunluğunda bir kılıç tutmaktadır. Bu kılıcın ağırlığı 9 tondur.  Ukrayna'daki en büyük müzelerden biri olanİkinci Dünya Savaşı Müzesi, bugüne kadar 21 milyondan fazla insan tarafından ziyaret edilmiştir.

Dev anıtlarıyla ünlenen müzenin adı açıldığında “Büyük Yurtseverlik Savaşı Müzesi” olarak belirlenmiştir. Ancak 2015 yılında Ukrayna parlamentosunun aldığı kararla beraber binalardan, sokaklardan ve caddelerden komünistliği çağrıştırılan kelimeler kaldırılmıştır. Bu kararla beraber Büyük Yurtseverlik Savaşı Müzesi ismi İkinci Dünya Savaşı Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müze kompleksinin girişinde ziyaretçilerini “Kahramanlar ölmez, sonsuza kadar yaşar” yazısı karşılamaktadır. Kompleksin içinde birçok dev anıt bulunmaktadır. Bunlar arasında tüm kentleri simgeleyen birer anıt da bulunmaktadır. Ayrıca kompleks içinde sonsuz varlığı simgeleyen sönmeyen bir de ateş bulunmaktadır. Müzenin içerisinde askerlere, Sovyet partizanlara ait kişisel eşyalar, savaşa ait yazışmalar, madalyalar, askeri araç gereçler ve Alman Ordusu tarafından kullanılan işkence aletleri bulunmaktadır. Ayrıca bu döneme ve savaşlara ait belgeseller de gösterilmektedir. Müzelerdeki bölümlerden biri de 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyet ordusu tarafından kullanılan silahlanmayı sergilemektedir.

Adres: Lavrska St, 24, 01015 Kiev

Ziyaret Bilgileri: Müze haftaiçi her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık.Giriş ücreti 30 UAH.

Yol Tarifi: Pecherska İstasyonu’ndan kuzeye doğru yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşabilir, yolda da Mağaralar Manastırı’na uğrayabilirsiniz.

Yakın Yerler:Mağaralar Manastırı (Lavra Pechersk), Kiev’in Koruyucusu Heykeli (Rodina Mat)