Andrevsky Yokuşu

Eski şehir bölgesi olan Podil mahallesinde bulunan Andrevsky Yokuşu, Ayasofya Meydanı ile Kontraktova Meydanı arasında yer almaktadır. Tarihi bir sokak olan bu yokuş, eski dönemlerde halkın iki farklı kesimini birbirinden ayıran yokuş olarak biliniyordu. Yokuşun üst kısmı şehrin ana merkezi olarak kullanılmaktaydı. Bundan dolayı yukarı kısmı,  daha çok şehri yöneten ve zengin olan halkın üst tabakası tarafından kullanılmaktaydı. Yokuşun aşağı tarafında ise daha fakir olan halkın alt kesimi yaşamaktaydı. Bu ayrım halkın ekonomik durumuna göre yapılmaktaydı.

İlk olarak 15. yüzyılda yapılan yokuşun etrafında birçok önemli yapı yapılmıştır. Yapılar yokuşun önemini daha da artırmıştır. 1711 yılında genişletilen yokuş, sadece yaya olarak kullanılan yokuş olmaktan çıkıp atların da kullandığı yokuşa dönmüştür ve ana yollardan biri haline gelmiştir.

Yokuşun uzunluğu 735 metredir. Günümüzde ise tarihi yokuş boyunca antikacılar ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Birçok restoran ve kafenin yer aldığı bölgede, her Pazar günü kurulan antika pazarı hem yerel halk hem de şehrin ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görmektedir. Andrevsky Yokuşu’nu çıkınca karşınıza 18. yüzyılda yapılmış olan yeşil kubbeli St Andrews Kilisesi, orijinal adıyla Andryevskaya çıkmaktadır. Yokuş adını bu kiliseden almaktadır. Kilise ise adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’dan almaktadır. Söylentilere göre, Kiev eskiden sularla kaplıymış. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Andreas buraya gelmiş ve kilisenin olduğu yere elindeki sopayı uzatmıştır. Böylelikle su aşağıya inmiş ve kara ortaya çıkmıştır. Bu noktaya da kilise inşa edilmiştir. Kilisenin yanındaki alanda yokuşun kuş bakışı fotoğrafı çekilebilmektedir. Bu nokta çok güzel bir manzara sunmaktadır.

Şehrin en turistik noktalarından biri olan Andrevsky Yokuşu, yılın her dönemi kalabalıktır. Araç trafiğine kapalı olan yokuş bulvar olarak da bilinmektedir. Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş olan yokuş oldukça popülerdir.

Adres:23 Andriivski DescentKiev

Yol Tarifi: M2 metrosundan “Pochtovaya Ploshchad” istasyonunda indikten sonra “Mikhailovskaya Meydanı” finiküleri ile ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:St Andrews Kilisesi, Bulgakov Müzesi, St. Michael Altın Kubbeli Katedral