Google+

Arama formu

KIZIL DEVRİM VE KIZIL ORDU

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1917 senesiKızıl Devrim, diğer adıyla Bolşevik Devrimi 24 Ekim 1917’de Çarlık İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla sonuçlanan devrimdir. Çarlık Rusyası döneminde Lenin ve arkadaşları tarafından kanlı bir şekilde gerçekleştirilen devrim, 60 milyon insanın hayatına malolmuştur. Çarlık “güç” demektir. Kiliseye göre Çar, dünyada Tanrı’nın temsilcisidir. Büyük Petro ise, Rus halkına sadakat ve itaati empoze etmiştir. Bu sebeple Rusya’da bireyin değil, toplumun çıkarları ön plandadır.

Devrimin ilk yıllarının çok tehlikeli olduğundan ve karşı bir devrimin gelişebileceğinden endişe eden Japonlar, Fransızlar ve İngilizler, Rusya’da bu devrimin gerçekleşmemesi için ellerinden gelen herşeyi yapmışlar ancak tüm bunlara rağmen 1991 yılına kadar sürecek olan dünyanın en kanlı, sürgünlerin, ölümlerin, ölüm kamplarının en yoğun olduğu “demir perde” diye adlandırılan bir sistem ve yönetim, Lenin ve arkadaşları (Stalin, Troçki, Sultan Galiyev) tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) kurulmuş.

Lenin’in, “dünya tarihinin akışını değiştiren devrimcilerden birisi” ve “dünyada sosyalizmi ilk uygulayan bir lider” olduğu unutulmamalıdır.

Kızılordu ise kızıl devrimin devamında, 1918'de artan iç karışıklıkları bastırmak için kuruldu. Troçki’nin kurduğu ordu ilk olarak Rusları yendi. Kızılordu aslında büyük ölçüde devrilen çarın ordusuydu.

Aslında Kızılordu 1946’da adını Sovyet Ordusu’na çevirmişti, ama her zaman Kızılordu diye anıldı. Hatta Sovyetler Birliği bile dağıldığı hâlde, Kızılordu denildiğinde akla teknik olarak sadece 1918-1946 döneminde yaşayan o ordudan hareketle Rus Ordusu gelir.

Kiev şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Bright room near International Exhibition Centre güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment on Shchusieva Street, Apartment at Kiev Train Station, Apartment on Harmatna Street. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Radisson Blu Hotel, Kyiv, New Apartment on Poznyaki, Comfortable and well-appointed modern apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel na Vokzalnom, Hikkaduwa Hostel, Hostel Darnitsa1 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kiev aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kızılordu 2. Dünya Savaşı’nda Nazileri hezimete uğrattı, Finliler ile çok yoğun mücadele ettiler ama büyük savaştan zaferle çıktı.

Kızılordu denilince akla soğuk savaş ve Stalin döneminde sürgün edilen milletler geliyor. Bir de resmi geçitlerde üniforması madalyadan görülmeyen generaller ve kocaman şapkaları.

Kiev’de konaklama tavsiyesi olarak birkaç öneri vermek iyi olabilir. Eğer bir daire kiralamayı düşünürseniz, Volodymyr's Katedrali'ne ve Saint Sophia Katedrali'ne 1 km. uzaklıkta olan Lux Kiev Apartments iyi bir seçim olacaktır. Dairelerin günlük fiyatı da gayet uygun. Eğer konaklamanızı bir otelde yapmak istiyorsanız da Gallery Hotel Gintama otelini düşünebilirsiniz. Şehir merkezinde ki bu otel konum olarak turistik mekanlar arasında ki Aziz Mikail Katedrali'ne, Azize Sofya Katedrali'ne ve Aziz Aleksandr Kilisesi'ne az bir yürüme mesafesinde. Bu otellerin yanı sıra bütçesi kısıtlı veya konaklamayı ucuza getirmek isteyenler içinde Uarent Apart Hotel düşünülebilir. Buradan kiraladığınız daireler Kiev’in kalbinde ki Kreschatyk Caddesi’nde yer alıyor. Hem ulaşım ağlarına hem de kafe, restoran ve barlara yakın. Bu otel önerilerinin dışında, Kiev’de ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...