Filarmonik Konser Salonu

Klasik müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız, Berlin Filarmonik Konser Salonu’nda mutlaka bir konsere gitmenizi tavsiye ederiz. II. Dünya Savaşı sırasında eski filarmonik konser salonunun yıkılmasından dolayı 1963 yılında mimar Hans Scharoun tarafından Berlin Filarmoni Salonu tasarlanmıştır. Mimar, yapıyla müziğin ve hemen yakındaki Tiergarten dolayısıyla doğanın bütünleşmesini istemiş.

Açıldığı dönem Berlin’de duvarın hüküm sürdüğü yıllardı, konser salonu Batı Berlin’in kültür ve sanat merkezi görevini hemen üstlenmişti. Duvarın yıkılmasıyla da tüm Berlin’in kalbinin attığı merkezlerden biri haline geldi.

Berlin’in önemli bir kültür merkezlerinden biri olan yapı, fütüristik bir tarzda inşa edilmiştir. Salonun açılış konseriniHerbert von Karajan yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirmiştir. Güzel bir ayrıntı; konser salonunun bulunduğu caddeye orkestra şefi von Karajan’ın adı verilmiş.

Konser salonunun mimarlık dünyasına getirdiği oldukça önemli bir yenilik de vardır. Berlin Filarmoni Konser Salonu’nda ilk kez seyircilerin oturma düzeni orkestranın etrafını saracak şekilde bir dizayn tercih edilmiş. İşin ilginci bu fikir mimar Hans Schroun’un aklına 1920’lerde gelmiş. Hayalinin gerçekleşmesi için tam 43 yıl beklemesi gerekse de artık Berlin Filarmonik’ten sonra yapılan konser salonlarında da bu oturuş düzeni tercih ediliyor.

2500 kişilik ana oditoryum ve 1200 kişilik oda müziği salonu bulunan yapıda dünyaca ünlü orkestraların konserlerini izleyebilirsiniz. Konser dışında salonu rehberli tur eşliğinde gezebilirsiniz.

Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni ve Hollanda Kraliyet Orkestrası'nın ardından Avrupa’nın en iyi üçüncü orkestrası olarak görülmektedir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan orkestra 1882 yılından bu yana dinleyicilerine klasik müzik ziyafeti vermeye devam ediyor. Birkaç kez Türkiye’de de konser veren dünyanın en ünlü orkestralarından Berlin Filarmoni, kimi canlı kayıtlarını internet üzerinden izleme olanağı da sunuyor. 

Ziyaret Bilgileri: Salon turlar için 13.30’a kadar ziyaret edilebilmektedir. Konser dışındaki bireysel tur için bilet fiyatı 5 Euro’dur. Konser biletleri ise oturma düzenine göre 9 Euro’dan başlayıp 290 Euro’ya kadar çıkıyor.

Adres: Herbert-von-Karajan-Str. 1, 10785 Berlin

Yol Tarifi: Berlin Filarmonik Konser Salonu’na S1, S2, S5 tren hatlarıyla ve 200, M48, M85 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Sony Center, Deutsche Kinemathek, Gemaldegalerie