St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Altın kubbesiyle dikkat çeken Saint Michael Katedrali, Kiev’deki en önemli dini yapılardan biridir. 1108 yılında inşası başlanan ibadethanenin yapımı 5 yıl sürmüş ve 1113 yılında açılışı yapılmıştır. St. Michael Altın Kubbeli Katedrali’nin, içerisinde mezarları da olan Svyatopolk ailesine ait olduğu düşünülmektedir. Katedralin içi göz alıcı freskler ve mozaiklerle süslüdür. Kilisenin en üst nokrasında baş meleklerden Mikail’e adanmış bir anıt bulunmaktadır.

Altın Kubbeli Katedral, yapıldığı günden itibaren birçok felaketle karşı karşıya kalmıştır. Her felaketten sonra düzenli olarak restorasyon çalışmaları yapıldığı için günümüze oldukça iyi durumda ulaşmıştır. 1240 yılında yaşanan Moğol saldırısında katedral zor zamanlar yaşamıştır. Bu saldırı sırasında altın kubbeleri saklanmış, daha sonra tekrardan yerine yerleştirilmiştir. Katedral küçük küçük değişiklikler yaşayarak günümüzdeki haline almıştır. Katedralin içinde 19. Yüzyılın ünlü Sırp sanatçılarından Dimitrije Avramovic’in eserleri de yer almaktadır. Duvarlarda ve kemerlerde yer alan ikonlar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Kiev’in en işlek caddesi olan Kreşatik Caddesi’nin sonunda yer alan Avrupa meydanında yer almaktadır. Ayrıca Andrevski Yokuşu’nun tepesinde bulunmaktadır. İçerisinde fotoğraf çekmenin yasak olduğu St. Michael Altın Kubbeli Katedral’inde dönem dönem ayinler de yapılmaktadır. Katedralin önünde yer alan meydan da önemli günlerde etkinliklerle dolmaktadır. 

St. Michael Altın Kubbeli Katedrali’nin yanında bir de anıt bulunmaktadır. Kıtlık Kurbanları Anıtı olarak bilinen anıt, 1932 ve 1933 yıllarında Holodomor’da hayatını kaybeden kişiler için yaptırılmıştır.  Stalin’le döneminde yaşanan suni kıtlık Ukrayna’da milyonlarca kişiyi etkilemiş. 8 milyona yakın insan açlıktan dolayı hayatını kaybederken, bazı köylerin ise tamamen yok olması ile sonuçlanmıştır. 1933 yılında kıtlık sonucunda ölümler çok fazlalaşınca ölüleri gömecek yer bulunamamış, mezarlıklarda ve boş alanlarda cenazeleri defnedecek yer kalmayınca cesetler kuyulara atılmıştır. Bu kötü olayın unutulmaması için katedralin yanına bir anıt konmuştur.

 

Ziyaret Bilgileri: Hafta içi ve Pazar günleri 08:00 - 19:00, Cumartesi günü ise 10:00 -17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Adres: Triokhsviatytelska St, 8, 01601Kiev

Yol Tarifi: Kiev finikülerindenPoshtova Ploshcha İstasyonu’nda indikten sonra batıya doğru 200 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Kreşatik Caddesi, Andrevski Yokuşu, Aziz Sofya Katedrali