Kiev’de Gezilecek Yerler

Goethe, Kiev için “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” demiştir. Kiev, hem Ukrayna’nın başkenti olması hem de doğal güzellikleriyle oldukça başarılı bir şekilde planlanmış bir şehirdir. Bununla paralel olarak da turistleri cezbedecek çok fazla mekana sahiptir.
 

Maidan Nezalezhnosti

Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, başkent Kiev'in merkez meydanıdır. Şehrin ana meydanlarından biri olan bu yer, Shevchenko Raion'daki Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Meydan ele geçirildiği dönemlere göre pek çok farklı isimle anılabilmektedir. Ancak çoğunlukla basitçe Maidan yani meydan adıyla günlük dilde anılmaktadır.

Devamını Oku

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali, başkentin en önemli sembollerinden biridir. Eserin temeli, 11. yüzyılda atıldığından tarihi değeri oldukça yüksektir. 1990 yılında UNESCO, burayı Dünya Miras Listesi’ne almıştır. Ayrıca katedral, 2007 yılında yapılan oynamaya göre Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir. Kimi kaynaklara göre inşaat 1011’de, kimilerine göre ise 1037 yılında başlamıştır. Ancak UNESCO, yapımı 1011 yılında I. Vladimir tarafından gerçekleştirildiği bilgisini baz aldığı için 2011 yılında katedrali 1000. yaşını kutlamıştır.

Devamını Oku

Mariinsky Sarayı

Günümüzde cumhurbaşkanının resmi tören mekanı olan Mariyinsky Sarayı, Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Ayrıca Mariyinsky Sarayı tarih boyunca imparatorluk ailesi tarafından kullanılmış, savaş döneminde karargah görevi görmüş, savaş sonrası okul olarak hizmet vermiştir. Saray, neo-klasik tarzdaki meclis binası olan Verkhovna Rada’ya, bitişik halde bulunmaktadır. 

Devamını Oku

Kiev Altın Kapıları

Kiev Şehir Devleti’nin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış olan yapı askeri amaçlı kullanılmıştır. Kievliler tarafından yalnızca “Gökyüzü Kapısı” olarak anılan ve tam adı Zoloti Vorota olan kapı, şehrin etrafını çevreleyen surların ana kapısıydı. Bu kapı, 1017 ile 1024 yılları arasında inşa edilmiş ve o dönemde Konstantinopolis’te merkez kapı olarak kullanılan kapıdan ilham alınmıştır. Bu benzerliğin nedeni o dönem şehrin yöneticilerinin Bizanslılarla oldukça iyi ilişki içinde olmasıdır. Şehirdeki bazı eserler bu ilişkiler sonucunda Konstantinopolis’tekilerle benzerlik taşımaya başlamıştır.

Devamını Oku

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı temalı Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi, kentin güney eteklerinde bulunan Alman-Sovyet Savaşı'nı anmak için kullanılan bir anıt kompleksidir. Müze, Dinyeper Nehri'nin sağ kıyısındaki tepelerde, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Pechersk bölgesi üzerinde yer alır. Müze, Sovyet lideri Leonid Brejnev'in törenle 9 Mayıs 1981 tarihinde açıldığı yerden şimdiki yere kadar iki kez taşınmıştır. 21 Haziran 1996'da müze, Ulusal Müze'nin bugünkü statüsünü, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma'nın imzaladığı özel kararname ile onaylamıştır.

Devamını Oku

Andrevsky Yokuşu

Eski şehir bölgesi olan Podil mahallesinde bulunan Andrevsky Yokuşu, Ayasofya Meydanı ile Kontraktova Meydanı arasında yer almaktadır. Tarihi bir sokak olan bu yokuş, eski dönemlerde halkın iki farklı kesimini birbirinden ayıran yokuş olarak biliniyordu. Yokuşun üst kısmı şehrin ana merkezi olarak kullanılmaktaydı. Bundan dolayı yukarı kısmı,  daha çok şehri yöneten ve zengin olan halkın üst tabakası tarafından kullanılmaktaydı. Yokuşun aşağı tarafında ise daha fakir olan halkın alt kesimi yaşamaktaydı. Bu ayrım halkın ekonomik durumuna göre yapılmaktaydı.

Devamını Oku

Shevchenko Parkı

İçerisinde bir botanik bahçe, bir hayvanat bahçesi ve bir de dolpinarium bulunan park, Kiev’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca park içinde bir de tiyatro sahnesi yer almaktadır. Parkın yapımına 1804 yılında başlanmıştır. Bir sene süren çalışmalar sonucunda Shevchenko Parkı, 1805 yılında açılmıştır. Parkın yapımını, aynı zamanda Kırmızı Bina olarak bilinen Taras Shevchenko National University of Kyiv ’nin de kurucusu olan ünlü Vasiliy Karazin üstlenmiştir.

Devamını Oku

Pechersk Lavra

Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının önemli manastırlarından biri olan Pechersk Lavra, Mağaralar Manastırı olarak Türkçeye çevrilmiştir. Pechersk Lavra, Mağara Manastırı olarak anılmasının ana sebebiyse manastırın altındaki mağaralardır. Orijinal ismiyse ikiye bölünerek çözümlenebilmektedir. Lavra, Yunanca, cadde, kasaba, büyük manastır anlamına gelirken, Peçerskaya, Rusça “peşçera” kelimesinin anlamı olan mağara kelimesinden gelmektedir.

Devamını Oku

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Altın kubbesiyle dikkat çeken Saint Michael Katedrali, Kiev’deki en önemli dini yapılardan biridir. 1108 yılında inşası başlanan ibadethanenin yapımı 5 yıl sürmüş ve 1113 yılında açılışı yapılmıştır. St. Michael Altın Kubbeli Katedrali’nin, içerisinde mezarları da olan Svyatopolk ailesine ait olduğu düşünülmektedir. Katedralin içi göz alıcı freskler ve mozaiklerle süslüdür. Kilisenin en üst nokrasında baş meleklerden Mikail’e adanmış bir anıt bulunmaktadır.

Devamını Oku

Ulusal Opera Binası

Ulusal Opera Binası, Odessa Opera Binası ve Lviv Opera Binası’ndan sonra ülkedeki 3. açılan opera binasıdır. 1867 yılında inşasına başlanan bina 1901 yılında hizmete açılmıştır. Adı daha sonra Ukrayna edebiyatının önemli şairlerinden Taras Şevçenko’dan dolayı Taras Shevchenko Ulusal Opera Binası olarak değiştirilmiştir. Fransız Rönesans dönemine ait barok bir mimariye sahip olan bina, aynı zamanda Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kiev gezilecek yerler listesinin baş sıralarında yer alacak olan 1650 kişilik kapasitesi olan opera binası, 40 bin metrekare  bir alanı inşa edilmiştir.

Devamını Oku

Bulgakov Müzesi

Şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelen Bulgakov Müzesi, ünlü roman ve oyun yazarı Mihail Afansyeviç Bulgakov’un yaşamış olduğu evdir. 1891 yılında Kiev’de doğan Bulgakov, yazdığı eserlerden dolayı dönemin yöneticisi Stalin’le karşı karşıya gelmiştir. Bu dönem yazdığı eserlerin basılması ve okunması yasaklanmıştır. Bulgakov, Kiev’den ayrılmak istemiş olmasına rağmen bu isteği engellenmiş ve şehir dışına çıkması yasaklanmıştır.

Devamını Oku

St. Volodymyr Katedrali

Şehrin merkezinde yer alan St. Volodymyr Katedrali, Ukrayna Ortodoks Kiliseleri’nin ve Kiev Patrikhanesi’nin merkezidir. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin en önemli iki katedralinden biri St. Volodymr Katedrali’dir.  İçi oldukça renkli olan katedralin mozaikleri Venedikli ustalar tarafından yapılmıştır. Ortodoks Patrikhanesi ilk vaftiz edilen Rus Prensi olan 1. Vladimir’in 900. vaftiz yıldönümünü kutlamak için Kiev'de büyük bir katedral inşa edilmesini önermiştir.

Devamını Oku

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev merkezin biraz dışında kurulan Kurazh Bazar, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz noktalardan bir tanesi. “Bit pazarı” konseptine sahip olan Kurazh Bazar, aylık pazarlardan bir tanesi. Ayda bir konseptini benimseyen Kurazh Bazar, bher ayın bir haftasonu kuruluyor. Pazarda yaklaşık 400 farklı satıcı, antika ve vintage olduğu kadar yeni, kullanılmamış ürünleri de tezgahlarında satışa çıkarıyorlar. Ucuz fiyatlarıyla dikkat çeken Kurazh Bazar, ilginç ve farklı birçok ürünün de bir araya geldiği alışveriş noktalarından birisidir.

Devamını Oku