Maidan Nezalezhnosti

Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, başkent Kiev'in merkez meydanıdır. Şehrin ana meydanlarından biri olan bu yer, Shevchenko Raion'daki Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Meydan ele geçirildiği dönemlere göre pek çok farklı isimle anılabilmektedir. Ancak çoğunlukla basitçe Maidan yani meydan adıyla günlük dilde anılmaktadır.

1990'da Ukrayna'nın bağımsızlık hareketinin başlangıcından bu yana, meydan dört büyük ölçekli radikal protesto kampanyası da dahil olmak üzere siyasi mitingler için geleneksel bir yer olmuştur. 1989 yılında Granit'te Devrim, 2001 yılında Kuçma'sız Ukrayna, 2004 yılında Portakal Devrim ve 2013-14 yıllarında ise Euromaidan olarak simgelenmiştir. Meydan, siyasi gösterilerin dışında halkın buluşma ve vakt geçirme alanlarındna biridir. Zaman zaman festivallere ve konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. 

Bağımsızlık Meydanı, sokağın kuzeydoğu ucuna yakın olan Khreshchatyk'da bulunan üç meydandan biridir. Tarz olarak Avrupa meydanlarına yakındır. Meydanı yarıya bölen Khreshchatyk'ın yanı sıra, birkaç cadde de meydan merkezine ulaşır. Mimar Horodecki Caddesi, Enstitü Sokağı, Michael Caddesi, Kosciol Caddesi, Küçük Zhytomyr Sokağı, Sophia Caddesi, Taras Shevchenko Lane ve Boris Hrinchenko Caddesi bunlara dahildir.

Meydandan şehrin yukarısına giden Sofis Caddesi’nin alt ucunda, Eski Kiev'nin (Yaroslav Şehri), Lyadski Kapıları’nın üç ana kapısından biri duruyordu; diğer ikisini oluşturan kapılar ise Altın Kapı ve Zhydivski Kapısı idi. 1240 yılında Batu Han'ın Moğol ordusu tarafından şehirdeki bu bölge, fırtınalı bir şekilde tahrip edildi.

18. yüzyılda bir süre yeni Pecherski Kapısı açıldı; 19. yüzyılın başlarına kadar bu alan, Keçi Bataklığı (Kozyne Boloto) olarak da bilinen, biraz boş bir yerdi. 1830'lu yıllarda, ilk ahşap konutlar sahada inşa edilmeye başladı. 1850'lerde taş binalar ortaya çıktı. En ünlü Ukraynalı yazar Taras Şevçenko, 1859 yılında o bölgede bir binada yaşıyordu.

Bölge, Rus Sanayi Devrimi sırasında büyük bir patlama yaşayan Rus İmparatorluğu'nun üçüncü en önemli kenti haline gelen Kiev'in ticaret merkezi haline geldiği 19. yüzyılın ortalarından sonra hızla yoğunlaştı. 1871 yılına kadar buraya Khreshchatyk Meydanı deniyordu. Yerel pazar ve halk eğlencesi için bu meydanda etkinlikler derleniyordu. 1876'da Kiev Şehri Duma Binası yapıldı ve bölge Duma Meydanı olarak bilinmeye başladı. Ukrayna bağımsızlığı ile de tarihsel olarak pek çok geçiş yaşayan meydanın adı, Özgürlük Meydanı olarak kaldı.

Günümüzde, Kiev’in kalbinin attığı yer olan Özgürlük Meydanı’nın ortasında bir de yapıt bulunmaktadır. Zafer Sütunu olarak adlandırılan bu anıt, 2001 yılında Ukrayna'nın bağımsızlığının 10. Yıldönümünde meydana yerleştirilmiştir. Tarz olarak Ukrayna Barok ve imparatorluk tarzlarını aynı eserde barındıran 61 metrelik yapının üzerinde gül dallarıyla bezenmiş bir de kadın heykeli bulundurmaktadır. Berehynia isimli heykel, dökme bronzdan yapılmıştır ve yaklaşık 20 ton ağırlığındadır. Aynı zamanda şehirde eski dönemlerde kullanılan üç kapıdan biri de meydanda konumlandırılmıştır.

Adres:Maidan Nezalezhnosti, 02000 Kiev

Yol Tarifi: M1 ve M2 metro hatları Maidan Nezalezhnosti’ye uğramaktadır.  322 numaralı otobüs ile de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Aziz Sofya Katedrali, St. Michael Katedrali, Denizanası Müzesi