Kiev Şehir İçi Ulaşım


 

Kiev’de trafik levhaları Kiril alfabesi ile yerel dille yazılı olduğundan, yönünüzü bulmak için elinizde bir sözlük bulundurmanız faydalı olacaktır. Google Haritalar, yabancılar için Kiev'deki toplu taşıma araçlarına ve yollara dair oldukça iyi kapsama alanı ve tahminler sunmaktadır. Maps.Me uygulaması da çevrimdışı desteğiyle gezi boyunca yararlı olabilir.

Otobüsle seyahat etmek isterseniz, otobüs (автобус) ve troleybüs (тролейбус) gibi yavaş hareket eden iki adet şehir turu otobüsü seçeneğiniz mevcuttur. Belli belirsiz işaretlenmiş duraklardan binebileceğiniz otobüs, yoğun saatlerde genellikle çok kalabalıktır. Araca bindiğinizde bir bilet almanız ve içindeki yazılara bağlı olan küçük delicilerden biriyle bir delik açarak bileti doğrulatmanız gerekir. Eğer delgeçin yakınına gidemiyorsanız, birisinden sizin için biletinizi doğrulamasını istemeniz gerekir. Biletlerin fiyatı 3 grivnadır. Biletler şehir içindeki sürücülerden veya bilet satış noktalarından da satın alınabilir.

Ayrıca daha az konfor olmasına rağmen rota taksi ya da "Marshrutky" adlı minibüslerle de yolculuk edebilirsiniz. Bunlar ülkemizdeki minibüs mantığıyla çalışırlar. Ancak duraklara gelmeden önce bu araçlara yüksek sesle seslenmeniz gerekmektedir. Ücretler 4-5 grivna arasında değişmektedir.

Marshrutka (mekik) rotaları anlaşılması zor olabilir, ancak pencerenin olduğu yerde durakların bir listesi ve metro durağı için bir Metro logosu vardır. Nereye gittiklerini anlamak için en iyi yol, bazı yerlilere sormaktır.

Kiev'de en popüler taksi uygulamaları Uklon ve Uber’dir. Bu uygulamalar, Kiev'de bir taksi bulmanın en kolay, en güvenli ve en popüler yoludur. Taksicilerden bazıları İngilizce bilse de, gideceğiniz yerin yerel adını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca taksimetreyi kontrol etmeyi de unutmamalısınız.

Finikülere binmek isterseniz, üst şehirden Podil'e geçmek için eski füniküleri kullanabilirsiniz. Bu yolculuğun maliyeti 3,00 grivnadır. Füniküler, yaz aylarında 06:00-23:00 ve kış aylarında 07:00-22:00 saatleri arasında çalışır.

Dinyeper Nehri üzerinde seyir yapan teknelerin durağı Poshtova Ploshcha'dadır. Yaz aylarında Dinyeper Nehri üzerinden tekne ile Mezhyirya ya da Kaniv bölgelerine gitmek mümkündür. Ayrıca iskeleden kalkan gemilerin kısa şehir turları da var.

Metroyu kullanacaksanız; metro, Kiev'in zevklerinden biridir. Şehrin temiz ve hızlı bir metro sistemi ve üç metro hattı vardır. Hatlar, kırmızı mavi ve yeşil renklerle ayrılmıştır. Metrolar toplamda 52 istasyona uğramaktadırlar.

Kiev metro sistemi karmaşık değildir. Kiril alfabesinin yanı sıra, İngilizce yazılı tabelalarla da yönünüzü bulabilirsiniz. Bir bilet, 4 grivnaya mal olur ve bununla yalnızca bir yolculuk yapabilirsiniz. Daha fazla geçiş için metro geçiş kartı veya aylık sezonluk bir bilet satın almanız karlı olacaktır. Metro, 06:00'dan 23:59'a kadar çalışır. İstasyonlardaki Sovyet mimarisini izlerken, metronuz en fazla 2 dakika içerisinde gelmiş olur.