Google+

Arama formu

HO CHİ MİNH = SAİGON

Vietnam’ın en büyük kenti olan Saigon’un adı 1976 senesinde Ho Chi Minh olarak değiştirilmiş. 1975'te Vietnamlılar’ın galibiyeti sonucunda Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam birleşiyor ardından da 1969 senesinde hayatını kaybetmiş olan ulusal liderleri Ho Chi Minh’in adı 1976’da kente veriliyor.

Saigon’da da aynı Hanoi’de olduğu gibi karmaşık bir trafik var. Motosiklet kullanımı bu şehirde de çok yoğun.

Ho Chi Minh (Saigon)

İlk olarak geniş bir bahçede konumlanmış olan Başkanlık sarayını görüyoruz.

Ho Chi Minh (Saigon)-1

Ardından 1880 senesinde yapılmış olan Notre Dam Katedrali’ne gidiyoruz. Bu katedral aynı Paris’teki Notre dam katedraline benzeyen Fransızlar tarafından yapılmış bir katedral. Sadece öğle saatlerinde ve hafta sonları kapalı, onun dışında her zaman açık.

Ho Chi Minh (Saigon)-2

Ho Chi Minh (Saigon) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ms. Yang Homestay 2, Christina's Saigon - The Transit House, The Common Room Project güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Lehome Serviced Apartment, Vinhomes Central Cozy Apartment, Designed 1 BR Apartment 17-7. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Luxury Family Apt Infinity RoofPool, Hotel Majestic Saigon, Saigon House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz La Hostel Saigon, Vinh Hostel, A in Hotel Bui Vien tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ho Chi Minh (Saigon) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Katedralin hemen karşısında ise kentin en önemli yapılarından olan Fransız yapımı postahane binası yer alıyor. İçeriye girdiğiniz gibi karşıda Ho Chi Minh’in dev bir resmini görüyorsunuz. Postahane binası halen hizmet veriyor ve oldukça etkileyici.

Ho Chi Minh (Saigon)-3

Rex Otel Saigon’un en eski ve en merkezi otellerinden. Özellikle terasından şehri seyretmek bir hayli keyifli. Kentin en kalabalık merkezi de burası. Tepeden kenti izlerken en çok dikkat çeken motosiklet orduları oluyor. Trafikte geliş gidiş yönleri karmakarışık, ama yine de hiç kazaya rastlamadık. Sanırım kendi aralarında düzensizlik arasında bir düzen tutturmuşlar.

Rex otel’in terasında oturup, canlı müzik eşliğinde bir şeyler içiyoruz. Ardından Rex Otel’e yakın konumda yer alan Opera binasına gidiyoruz.

Ho Chi Minh (Saigon)-4

Opera binasında “Viet Soul” (Viet Ruhu) isimli müzikali izliyoruz. Oldukça güzel hazırlanmış bir gösteri. Gerek müzikler, gerek danslar, gerekse sahne performansları ile tüm sanatçıların oluşturduğu bütünlük izlenmeye değerdi. Bu gösteriye sadece turistler değil kendi yerel halkı da geliyor. Opera binasının içi de dışı kadar etkileyici.

Ho Chi Minh (Saigon)-5

Akşam saatlerinde yemekli tekne turuna çıkıyoruz. Teknelere konulan ışıklandırma ile teknelere balık görüntüsü verilmiş. Yani teknelere bindiğinizde etrafta dolaşan diğer tekneler, tekneden ziyade ışıklandırılmış balık gibi görünüyorlar. Teknede yediğimiz yemek yine deniz ürünleri ağırlıklıydı. Hem sunum hem lezzet muhteşemdi. Özellikle jumbo karideslerin sunumu bir başka güzeldi. Teknede yenilen yemeğin yanı sıra yapılan showlar ve sihirbazlık gösterileri de gecemizi unutulmaz kılan detaylardandı.

Ho Chi Minh (Saigon)-6

Ertesi sabah ise ilk olarak Savaş Kalıntıları Müzesini (War Remnants Museum) gezmeye gidiyoruz. Bu müze gerçekten savaşın tüm acılarını gözler önüne seriyor. Müzenin bahçesinde Amerikan ordusunun tankları, helikopterleri ve jetleri sergileniyor. İçeride ise savaş dönem fotoğrafları ve çekilen bazı videolar yer alıyor. Bir de ölen kişilerin fotoğraflarının sergilendiği ayrı bir alan var.

Ho Chi Minh (Saigon)-7

Vietnamlı’lar Saigon şehrine 400 sene önce yerleşmişler. MS 13.-14. Yüzyıllarda tekneler ile Endonezya’dan gelen San’lar çok kuvvetli bir ordu ile Kamboçya’ya, güney ve kuzey Vietnam’a saldırarak, Vietnamlı’ların pek çoğunu öldürmüşler. San’lar, Endonezyalı Hindu ve Müslüman halkı temsil etmektedir.

Vietnamlılar yani Viet’ler 16. Yy’da topraklarını geri almışlar. İlk olarak Orta Vietnam’a yani Hue şehri çevresine yerleşip, Mekong Deltasına kadar ilerlemişler. Zaman içerisinde de kendilerine ait topraklar üzerinde yayılmaya devam ederek San’ların işgaline son vermişler.

Kentteki en büyük cami Merkez cami olarak biliniyor, 1935 senesinde yapılmış. Özellikle Cuma günleri bir hayli kalabalık oluyormuş.

Buradan sonra hediyelik eşya satan bir mağazaya gidiyoruz. Daha önce Halong Bay’da gördüğümüz yumurta kabuklarından yapılmış tabloları görüyoruz burada da. Bu mağaza da devlet tarafından açılmış olan ve özürlü kişilerin sanatlarını icra ettikleri bir yer. Sedef ve yumurta kabuklarından tablo yapımını seyrediyoruz. Üzeri lake kaplı bu tabloları çok beğendiğimiz için kendimize bir tablo alıyoruz.

Ho Chi Minh (Saigon)-8

Kentte çok sayıda inşaat yapımı var. Ancak inşaat işinde kadınların da çalışıyor olması dikkatimizi çekti. Ellerinde malalar yer döşemesi yapıyorlardı. Bu ülkede yol inşaatında çalışan, el arabası ile harç taşıyan seramik döşeyen bir çok kadın var.

Vietnam’da aile çok önemli bir kavram. Ortalama evlilik yaşı şehirlerde erkekler için 30-35, kadınlarda 25-30. Aynı durum kırsal kesimde erkekler için 25-30, kadınlarda 20-25. Kırsal kesimde 13-15 yaş evlilikleri yok. Bu konuda bizden daha ileriler. Büyük şehirlerde evlilik öncesi birliktelik ya da aynı evi paylaşma var. Ama kırsal kesimde asla böyle bir durum söz konusu değil.

Akşam yemeği için otellerin yoğun olduğu bölgedeki yerel bir restauranta gidiyoruz. Kaktüs’ün ızgarasını ilk defa burada yiyoruz. Değişik bir lezzet. Yerel enstrümanlar ve yerel müzik eşliğinde keyifli bir yemek yiyerek geceyi tamamlıyoruz.


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...