Google+

Arama formu

CHU CHU TÜNELLERİ: HO CHİ MİNH

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Adı savaşla anılan bir ülke Vietnam… Ve Vietnam’daki en etkileyici yer Chu Chu Tünelleri bana göre, tam bir ibret abidesi. Vietnamlılar vatanlarını nasıl korumuşlar saygı duyulmayacak gibi değil. Chu Chu tünelleri, Vietnam savaşının nasıl kazanıldığını anlamak için ilginç bir deneyim.

Savaş sırasında 200 kilometrelik tüneller kazmışlar. Tüneller daracık ve yüksekliği çok az. Kendileri de çok zayıf ve küçük insanlar oldukları için bu tünellerde yaşam Vietnamlılar için bir Amerilkalı'ya göre daha kolaymış. Amerikalı'nın bu tünele sığması neredeyse imkansız.

Ho Chi Minh (Saigon)

Tünellerin giriş ağızları çok dar, iç kısımlarında ise ara ara genişleyen yerler var. Bu tüneller içerisine karargah, mutfak, tedavi merkezleri bile kurmuşlar. Hatta öyle ki, tüneller Amerikan üssünün altına kadar yayılmış, genişletilmiş.

Ho Chi Minh (Saigon)-1

Mutfaktan çıkan bacaları dolaştırarak başka yerlerden çıkışını vermişler, yerleri belli olmasın diye. Köpeklerin çıkan is ve dumanı algılamaması için, dumanın çıktığı yere karabiber veya Amerikalılar'ın kullandığı sabunları koymuşlar.

Ormanın içinde pek çok bubi tuzağı var. Bu kurdukları tuzakların çeşitlerini ise yine bir rehber tek tek bizlere açıkladı.

Ho Chi Minh (Saigon) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ms. Yang Homestay 2, Christina's Saigon - The Transit House, SGN Living By The Park güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Vinhomes Central Cozy Apartment, The Reverie Saigon Residential Suites, Designed 1 BR Apartment 17-7. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Luxury Family Apt Infinity RoofPool, Hotel Majestic Saigon, Qhome Sai Gon - Nguyen Huu Canh gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz La Hostel Saigon, Phuc Khanh Hotel, Quiet Hostel Saigon tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ho Chi Minh (Saigon) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ho Chi Minh (Saigon)-2

Ayrıca burada araba lastiklerinden kesilen sandaletleri gördük. Çünkü lastik sandaletler ormanda yürürken çok ses çıkartmıyorlar. Bu nedenle Vietnamlılar bu sandaletleri giyiyorlarmış.

Ho Chi Minh (Saigon)-3

Buradaki tünelleri o kadar akıllıca yapmışlar ki, nehre açılan kapı bile mevcut. Yokluk had safhadaymış ama bu yokluğa rağmen Amerika’nın karşısında sonuna kadar dik durmuşlar. Çok etkilendik.

Ho Chi Minh (Saigon)-4

Bu bölgede tünellerin darlığını anlatabilmek için yaklaşık 40 metre uzunluğunda bir tüneli turistlere açmışlar. Bu tünellere girdiğimizde net olarak anlıyoruz. Tünelde geri dönmek isteseniz bile dönecek yer yok. Eğilerek ve omuzlarınız tünelin duvarlarına değerek yürüyebiliyorsunuz.

Ho Chi Minh (Saigon)-5

Ayrıca bu alanda savaş döneminde atılmış bombaların açtığı çukurları görüyoruz. Bunun yanında kullanılan bomba ve mayın çeşitlerini de sergiledikleri bir alan var.

Ho Chi Minh (Saigon)-6

Etrafta tanklar, elinde silahları ile oturmuş nöbet tutan asker maketleri, o dönemi sizin gözlerinizde canlandırabilmeniz için tasarlanmış. Hele de tüm gezi boyunca arka fonda patlayan silah sesleri, bomba sesleri çok etkileyici.

Ho Chi Minh (Saigon)-7

Başka bir alanda ise savaş döneminde kullanılmış olan silahlar ile atış yapabildiğiniz bir alan bulunuyor.

Bu stratejik noktada kurulan gizli yeraltı kenti, zamanında Amerikan askerlerinin kabusu olmuş. Günümüzde ise Vietnamlılar için hem yaşadıklarını tüm dünyaya anlatabilmek için bir fırsat hem de turizm geliri elde edebilecekleri bir bölge haline dönüştürülmüş.
Turistler için Ho Chi Minh'de konaklama sağlayan  The Reverie Saigon  ve Phuc An Serviced Apartment  otelleri tercih ediliyor. 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...