Ho Chi Minh Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ho-chi-minh-3039579__340.jpg

Eski adı Saigon olan Ho Chi Minh şehri kısaca HCMC olarak da adlandırılmaktadır. Asya’nın en gözde ve dinamik şehirlerinden biridir. 8 milyona aşkın kalabalık nüfusu ile birçok konuda adından söz ettirmektedir. Aynı zamanda Vietnam’ın en kalabalık şehri ve eski başkentidir. Şimdiki adını, Vietnam’ın bağımsızlığa kavuşmasında önemli rol oynayan devrimci lider olan eski Kuzey Vietnam’ın lideri Ho Chi Minh’den almıştır. Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanı olan Ho Chi Minh halk tarafından hem çok sevilen hem de saygı duyulan bir kişiliktir. Şehir içinde gezerken Ho Chi Minh’in heykellerini ve portrelerini sıkça görebilirsiniz. Savaştan kısa bir süre önce çıkmış bir ülke olarak genç girişimcileri ile diğer Asya ülkelerine göre daha hızlı bir şekilde gelişmiş ve bir tatil cenneti haline gelmiştir.

Dünyanın dört bir yanında her sene milyonlarca turist Ho Chi Minh ruhunu yaşamak için Vietnam’a gelmektedir. Şehre adımınızı attığınız ilk andan itibaren temiz ve düzenli sokakları ile şehir sizi karşılıyor olacaktır. Fransız, işgal döneminde yapılan yapıtlar ile şehir içinde gezerken kendinizi zaman zaman Fransa’da hissedebilirsiniz. Sinema, müze, tiyatro, botanik bahçeleri, kültür parkı, kıyıları gibi birçok sanat ve kültür kurumuna sahip şehir yılda milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Şehir Vietnam’ın güneydoğusunda yer almaktadır.

Para birimi Vietnam dongu’dur. 2018 yılı mart ayındaki bilgilere göre yaklaşık 1 Türk lirası 5.000 Vietnam dongu etmektedir. Şehir içinde dolar veya euro da bozdurulabilmektedir. Şehir içinde konuşulan resmi dil Vietnamca olmasının yanında İngilizce ve Fransızca konuşan nüfus da oldukça fazladır. Türkiye ile Vietnam arasında 4 saat farkı vardır. Ho Chi Minh şehri saat farkı olarak İstanbul’dan 4 saat ileridedir.

Devamını Oku

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Vietnam gezginler açısından oldukça fazla seçeneğe sahip bir şehir olma özelliğine sahiptir. Üçgen şeklinde olan şapkalardan satın alıp adeta ülkenin vatandaşıymış gibi şehri keşfe çıkabilirsiniz. Asya’nın en hareketli ve gece hayatının en çok yaşandığı şehir olarak da bilinmektedir. Lüks barları, güvenilir gece kulüpleri ve eşsiz lezzetlerin sunulduğu restoranlarda harika vakit geçirebilirsiniz. Kalabalık nüfusu ile Vietnam’ın en büyük şehri olan Ho Chi Minh’de gezip göreceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Ancak Ho Chi Minh’i sadece bir şehirden ibaret sanmak doğru olmaz. Kıyısında bulunduğu dev Mekong Nehri size gezilip görülebilecek harika doğa manzaralarını ve tarihî anıtları sunmaktan geri kalmamaktadır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken şehirde yeşil doğanın verdiği huzuru hissedebilirsiniz. Tarihinden en güzel bahçelerine, en güzel manzaralara tanıklık edeceğiniz bu şehir içinizi ısıtacak. Arabadan çok motosikletin bulunduğu sokaklarında, cıvıl cıvıl caddelerinde, sahillerinde gezebilir ve Asyalıların arkadaşça tavırlarına ve hoş sohbetlerine eşlik edebilirsiniz. Her yerde bulunan sokak pazarlarının rengârenk dünyasına adım atabilir ve Vietnam’a özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Sevdiklerinize pazarda bulunan hediyelik eşyalardan da satın alabilirsiniz. Şehirde Fransız etkisinin yoğun olarak görüldüğü pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan biri de Notre Dame Katedrali’dir Mutlaka görülmesi gerekenler listesinde başta gelmektedir. Bunun yanında şehrin önemli simgelerinden biri olan ve Gustave Eiffel’in inşa ettiği eski postane binası oldukça ilgi çekmektedir. Şehir içinde etkileyici dinî mekânların başında gelen Thien Hau Temple (Pagoda), görenleri hayrete düşüren fotoğraflara sahip olan ve iki kere isim değiştiren şimdiki ismiyle Savaş Kalıntıları Müzesi Vietnam tarihi hakkında oldukça bilgi vermektedir.

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Vietnam’ın göz bebeği olarak da adlandırılan Ho Chi Minh şehrinde gezmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Sanattan tarihe, eğlenceden yemyeşil botanik bahçelere kadar pek çok güzelliği hem halkına hem de ziyaretçilerine sunmaktadır. Son yıllarda büyüyen turizmi ile dünya çapında adını fazlasıyla duyurmanın gururunu yaşamaktadır. İki trafik akışının arasında konumlanan Notre Dame Katedrali göz kamaştıran mimarisi ile her sene binlerce turisti kendine çekmektedir. 1886’da inşasına başlanan ve kısa süre içinde biten, günümüze kadar da işlevine devam eden Saigon Merkes Posta Ofisi, Budist bir tapınak olan Thein Hau Temple, Vietnam tarihini en iyi şekilde yansıtan Savaş Kalıntıları Müzesi, Yeniden Birleşme Sarayı, şehrin en gözde alışveriş yerlerinden biri olan Ben Thanh Market, Saigon Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, Harika bir su merkezi olan Dam Sen Su Parkı, Saigon Opera Binası ve Bitexco Financial Tower şehir içinde gezip görülecek en güzel yerlerdir.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Ho Chi Minh’e Ne Zaman Gidilir?

flower-3039583__340.jpg

Asya’da bulunan Ho Chi Minh şehrinde genel olarak tropikal iklim hâkim olmaktadır. Şehir içinde belirgin olarak 2 mevsim görülmektedir. Bunlar yağışlı ve kuru mevsim olarak tanımlanabilmektedir. Yağışlı mevsimin görüldüğü aylar mayıs-ekim ayları arasıdır. Gün boyu aşırı yağmurların yağdığı görülmektedir. Her ne kadar yağışlı olsa da nem oranından dolayı sıcaklıklar düşmemektedir. Kuru mevsim ise aralık-nisan ayları arasında görülmektedir. Bu aylar boyunca ortalama sıcaklık 26-28 derece arasında olmaktadır ve çeşitli gösteriler ve festivaller bu aylarda düzenlenmektedir. En çok tercih edilen aylar aralık ve şubat aylarıdır. Güneşli ve cıvıl cıvıl olan bu günlerde unutulmaz bir Ho Chi Minh serüveni yaşayabilirsiniz. Ho Chi Minh şehrine gitmek isteyen turistler için en ideal zaman aralık ve nisan ayları olan kuru mevsimin yaşandığı zamandır.

Ho Chi Minh’e Nasıl Gidilir?

ho-chi-minh-3039581__340.jpg

Vietnam vizesi ile Atatürk Havalimanı’ndan yapılan uçuşlarla, İstanbul’dan Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye ve Vietnam’ın en büyük şehri Ho Chi Minh’e aktarmasız olarak uçuşlar yapılmaktadır. Uçuşlar yaklaşık 12 saat sürmektedir.

Ho Chi Minh'te Nerede Kalınır?

Ho Chi Minh şehri; hareketliliği ve çeşitli aktiviteleri ile Vietnam’daki en çok tercih edilen yerlerden biridir. Spa merkezleri ile ünlü bu kentte birçok etkinliğe ve şova katılabilir, hafta sonunuzu çok farklı yaşayabilirsiniz. District 1 bölgesinde alışverişin keyfine varabilir, sinema ve tiyatroyla sanata doyabilirsiniz. Burası Vietnam barlarını ve restoranlarını keşfedebileceğiniz bir bölge olma özelliği de taşır. District 2 ise genç nüfusun çoğunlukta olması sebebiyle eğlence dünyasının kapılarını sizlere aralamaktadır. Gece hayatını burada doyasıya yaşayabilirsiniz. Binh Thanh bölgesi ise orta sınıfın en çok tercih ettiği, sakin bir bölgedir. Bu bölgede lüks restoranlarda yerel yemeklerin tadına varabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ho Chi Minh otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Ho Chi Minh Otelleri

Vietnam’ın en büyük kenti olan Ho Chi Minh, koloni döneminden kalma tarihî yapıları ziyaret eden turistlerle dolup taşar. Bu şehrin mistik havası, kozmopolit şehir hayatı, renkli binaları ve müzeleri görülecekler arasındadır. Ho Chi Minh’de en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve yeraltı tünelleri olup ulaşım açısından bu yerlere en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir.   

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Ho Chi Minh otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Ho Chi Minh Şehir İçi Ulaşım

vietnam-2463460__340.jpg

Şehir içi ulaşım çok gelişmemiştir. Yerli halkın yaklaşık %80’i motosiklet ile ulaşımlarını sağlamaktadır. Vietnam’a “motosiklet ülkesi” de denilmektedir. “Dünyada kişi başına en çok motosiklet düşen” ülke unvanına sahiptir ve bunu şehre ayak bastığınız ilk anlarda itibaren görebilirsiniz. Halkın çoğu işlerine, okullarına ve diğer her türlü yere motosikletlerle ulaşım sağlamaktadır. Ho Chi Minh şehrinde yaklaşık 7,4 milyon motosiklet bulunmaktadır. Her ne kadar çok motosiklet bulunsa da taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz fakat çoğu taksici taksimetreyi açmayarak gideceğiniz yere çok daha yüksek fiyatlara götürmektedir. Diğer ülkelere göre taksi fiyatları oldukça ucuzdur ama yine de taksiye binerken taksimetrenin açık olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Bunun için şehir içinde güvenilir taksi firmalarından taksi çağırabilirsiniz. Mai Linh ve Vinasun taksi firmalarından çağıracağınız taksilerle güvenilir bir yolculuk yapabilirsiniz. Taksi fiyatları kilometre başına yaklaşık 15.000 dong’dur.

Devamını Oku

Ho Chi Minh Mutfağı

buncha-19672.jpeg

Kendine has lezzetleri ile dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Vietnam mutfağı genel olarak sebze, meyve, otlar, pirinç ve et ile harmanlanmış bir yemek kültürüne sahiptir ve aynı zamanda yiyecekler oldukça sağlıklıdır. Geleneksel Vietnam yemekleri, daha çok düşük yağ ve yüksek karbonhidratlarla diğer dünya mutfaklarına göre farklılık yaratmaktadır. Ayrıca sokak yemekleri de oldukça ilgi görmektedir. Ho Chi Minh’de bulunan sokak stantlarında satılan yemekler de oldukça lezzetlidir. Şehrin hemen hemen her köşesinde çam fıstıkları, pirinç, çeşitli et veya erişte satılan bir stant veya bir restoran bulunmaktadır.

Ho Chi Minh mutfağında temelde kullanılan iki temel ürün vardır. Bunlar; pirinç ve balık sosudur. Çoğu yemekler bu malzemeler temel alınarak yapılır. Vietnam, Tayland’dan sonra dünyanın ikinci büyük pirinç ihracatçısıdır. Pirinç ülke genelinde, dağlık alanlarda, dağ teraslarında, en güneye doğru Mekong Deltası’nda yetiştirilmektedir. Şehir içinde gezerken her yerde karşınıza çıkacak olan tek şey pirinç ve pirinç yemekleri olacaktır. Pirinç, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, tatlı, kısacası yenilebilen her şeyde bulunmaktadır. Pirinç pilavı, pirinç kâğıdı sargıları, pirinç püresi, meyveli pilav, kızarmış pilav, şişte pilavlı atıştırmalıklar ve pirinç şarabı bu lezzetlerden sadece bazılarıdır.

Devamını Oku

Ho Chi Minh’de Gece Hayatı  

ho-2369594__340.jpg

Ho Chi Minh şehri, yüzlerce bar ve kulüp ile uygun bir gece geçirmek için seçim yapabileceğiniz Vietnam'ın en ideal şehridir. Ho Chi Minh'deki gece hayatı, çok farklı ve çeşitlidir. 1 Bölge’deki şehir merkezi, çatı katındaki barlar, büyük paraların döndüğü kumarhaneler ve kaliteli caz grupları şehirdeki gece hayatının eğlence seçeneklerindendir. Şehrin gece hayatını tecrübe etmek isteyen turistler için en gözde mekânlardan biri, Ben Thanh Pazarı'nda dolaşmaktır. Ho Chi Minh’in kalbinde kusursuz bir konuma sahip olan pazar, şehir en önemli eğlence merkezlerinden biridir.

Vietnam’da Pham Ngu Lao bölgesi, Hai Ba Trung caddeleri gibi yerler gece hayatı açısından en çok tercih edilen yerlerden biridir. Turistler tarafından popüler olan Pham Ngu Lao bölgesi, “kırmızı ışık” bölgesi olarak da bilinmektedir çünkü burada sayısız bar ve "ekstra" hizmet içeren masaj salonları bulunmaktadır. Şehirde gece küpleri saat 01.00 gibi kapanırken, barlar geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Vietnam’da en gözde gece merkezleri olarak bilinen mekânlardan Vietnam Saigon Soul Poll Party, oyun ve eğlence merkezi olarak Ho Chi Minh’de sıkça gidilen yerlerden biridir. Havuz başında eğlencelerin düzenlendiği eğlenceli yerlerden birisi olarak da bilinmektedir. Chill Skybar, açık havada eğlence arayışı içinde olanlar için ideal bir seçim olacaktır. Chill Skybar’ın şefi Hindistanlı olduğu için Hint tatlarını denemek isteyen turistler bu mekânı seçtiklerine pişman olmayacaklardır. Mekâna ücretsiz olarak giriş yapmak için erken saatlerde gelmenizde yarar var. King Pirates Pub, romlarıyla ünlü bir gece mekânıdır. Genelde sakin olan bu mekânda pek çok şey uygun fiyat aralıklarında satılmaktadır.

Devamını Oku

Ho Chi Minh Festivalleri

Bai-Dinh-Pagoda-Festival-e1447407735963.jpg

Çok farklı konseptlerde festivallerin gerçekleştiği Ho Chi Minh’deki festivaller turistlere ve genç nüfusa eğlence imkânı sunar. Renkli ve eğlenceli olan festivaller insanların sosyalleşmesine ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Yerli halk ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler ile daha da canlanan festivaller yılın belirli günlerinde büyük bir coşku ve sevinçle kutlanmaktadır. Her sene baharı karşılamak adına yeni yılın 6. günü Bai Dinh Pagoda Festivali kutlanmaktadır. Baharın gelişini kutlamak için bir diğer festival ise Tet Festivali’dir. Tet Festivali resmi olarak 3 gün sürmektedir fakat bir hafta kadar da uzatılabilmektedir. Tüm halk yemekler yiyip içki içerek eğlenmektedir ve eski yılın kötülüklerinden kurtulmak için herkes evini temizlemektedir. Hue Festivali ise dünyanın her yerinden gelen turistler ile kutlanan ve Vietnam’ın kültürünü tanıtan eğlenceli bir festivaldir.

Devamını Oku

Ho Chi Minh’de Alışveriş

lotte-mart-mall-ho-chi-minh-city.jpg

Geniş bir yelpazeye sahip olan Ho Chi Minh şehri her alanda dünya çapında adından söz ettirmektedir. Şehrin her yerinde bulunan açık hava pazarları, mağazaları ve butikleri ile adeta bir alışveriş kentidir. Kendine özgü pek çok şeyi satın alabileceğiniz en gözde alışveriş mekânı ise Ben Thanh Market’dir. Yerel halktan pek çok insan da buradan alışveriş yapmaktadır. Şehre özgü pek çok şeyi bu pazarda bulabilirsiniz. Baharattan tatlılara, tekstil ürünlerinden süs eşyalarına kadar her şey bu pazarda bulunmaktadır. Bambudan yapılan süs eşyaları, aksesuarlar, el yapımı çantalar, ipek elbiseler, Vietnam’a özgü üçgen şapkalar ve yine aynı şekilde geleneksel Vietnam elbisesi ao dai ve buna benzer birçok şeyi pazardan satın alabilirsiniz. Ben Thanh Market’e gittiğiniz anda Vietnam kültürünü ve yaşam stilini birincil kaynaktan gözlemleyerek öğreneceksiniz. Bir şehri tanımanın en güzel yanı onu sokak sokak gezmektir. Ben Thanh Market’i gezerken şehir hakkında çoğu şeyi burada deneyimleyebilme fırsatını yakalayacaksınız.

Ayrıca yerli ve dünya markalarının ürünlerini şehir içinde kolayca bulabilirsiniz. Şehrin diğer alışveriş bölgeleri ise Dong Khoi, Hai BaTrung, Le Thanh Ton, Nguyen Hue ve Le Loi’dir. Şehrin bu yerlerini de ziyaret edip Ho Chi Minh hatırası olan birçok süs eşyası satın alabilirsiniz. Alışverişinizi yaparken şehri daha iyi görebilir ve yerel halk ile kaynaşarak Ho Chi Minh şehrinin kültürünü daha yakından görebilme ve yaşayabilme şansına erişebilirsiniz. Şehrin tadını doyasıya yaşamak isteyenler için bu yerel pazarlar oldukça ideal bir seçimdir. Yerel pazarların yanında modern alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bunlar; Diamond Plaza ve Parkson Saigontourist Plaza’dır. Dünyaca ünlü markaların ürünlerine bu alışveriş merkezlerinden ulaşabilir ve ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Ho Chi Minh Saat Farkı

Türkiye ile Ho Chi Minh şehri arasında 4 saat farkı bulunmaktadır. Ho Chi Minh şehri İstanbul şehrinden 4 saat ileridedir.

Ho Chi Minh Para Birimi

Para birimi olarak şehir içinde Vietnam Dongu (VDN) kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık 5.000 Vietnam dongu’dur.

Ho Chi Minh Şehri’nin Resmi Dili

Ho Chi Minh şehrinde resmi dil Vietnamcadır. Fakat şehir içinde Fransızca konuşan kesim de bulunmaktadır. Son zamanlarda ise Avrupa ile yapılan iletişim ve ticaretten dolayı şehirde İngilizce konuşanların sayısı artmaktadır. Vietnamca bilmeyip İngilizce, Fransızca ve hatta Almanca biliyorsanız yerel halk ile kolay bir iletişim kurabilirsiniz.

Ho Chi Minh Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

6-12 Şubat: Vietnam Yeni Yılı

16-17 Nisan: Hung Krallarını Anma Bayramı

30 Nisan: Yeniden Birleşme Günü

1 Mayıs: İşçi Günü

2 Eylül: Bağımsızlık Günü

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Ho Chi Minh (Saigon) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 30oC
  • May 30oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8.426.000 / Dil: Vietnamca / Para Birimi: Vietnam Dongu (VDN) / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün