Ho Chi Minh Mutfağı

buncha-19672.jpeg

Kendine has lezzetleri ile dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Vietnam mutfağı genel olarak sebze, meyve, otlar, pirinç ve et ile harmanlanmış bir yemek kültürüne sahiptir ve aynı zamanda yiyecekler oldukça sağlıklıdır. Geleneksel Vietnam yemekleri, daha çok düşük yağ ve yüksek karbonhidratlarla diğer dünya mutfaklarına göre farklılık yaratmaktadır. Ayrıca sokak yemekleri de oldukça ilgi görmektedir. Ho Chi Minh’de bulunan sokak stantlarında satılan yemekler de oldukça lezzetlidir. Şehrin hemen hemen her köşesinde çam fıstıkları, pirinç, çeşitli et veya erişte satılan bir stant veya bir restoran bulunmaktadır.

Ho Chi Minh mutfağında temelde kullanılan iki temel ürün vardır. Bunlar; pirinç ve balık sosudur. Çoğu yemekler bu malzemeler temel alınarak yapılır. Vietnam, Tayland’dan sonra dünyanın ikinci büyük pirinç ihracatçısıdır. Pirinç ülke genelinde, dağlık alanlarda, dağ teraslarında, en güneye doğru Mekong Deltası’nda yetiştirilmektedir. Şehir içinde gezerken her yerde karşınıza çıkacak olan tek şey pirinç ve pirinç yemekleri olacaktır. Pirinç, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, tatlı, kısacası yenilebilen her şeyde bulunmaktadır. Pirinç pilavı, pirinç kâğıdı sargıları, pirinç püresi, meyveli pilav, kızarmış pilav, şişte pilavlı atıştırmalıklar ve pirinç şarabı bu lezzetlerden sadece bazılarıdır.

Domuz ve sığır etinden yapılan, baharatın bolca kullanıldığı Ho Chi Minh mutfağı aynı zamanda pirinç üretimindeki yeteneğini mutfağında da göstermektedir. Pirinç kullanılarak yapılan birçok yemek bulunmaktadır. İsteğe göre bol baharatlar kullanılarak yapılan pirinç yemekleri veya deniz ürünleri sevenler için deniz ürünleriyle harmanlanmış leziz pirinç yemeklerinin de tadına buradan bakabilirsiniz. Vietnam’ın kendine has tüm lezzetlerini içinde barındıran, limon, brokoli, fasulye filizi ve yer fıstığı ile doldurulmuş kırmızı renkteki su içinde pirinç ile hazırlanan ve sunulan Hu Tieu Sa-Te’i yaklaşık 11 dolara yiyebilirsiniz.

Tavuklu bir pirinç püresi olan Chao Ga, Vietnam’da çok tercih edilen bir yemektir. Mükemmel kahve, çay, bira ve sert likör çeşitlerini burada deneyebilirsiniz. Yerli halkın çok fazla tükettiği çay çeşidi olan Tra Viet’i mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Hanoi Birası, Daİviet, ve Bia Hanoi biralarının tadına da bakabilirsiniz. Vietnam dünyanın en büyük Robusta Kahvesi üreticisidir. Sert bir Vietnam kahvesi içmek isteyen turistler, Ca Phe Sua’yı deneyebilirler. Kahve, yoğun süt ve buzla servis edilmektedir.

Ho Chi Minh’in meşhur pirinç şarabı olan Ruop Nep Cam’ı birçok restoran ve barlarda deneyebilirsiniz. Ho Chi Minh şehrinde meşhur olan diğer yemekler ise banchcanh, banhxeo, pho çorbası ve banhcuon’dur. Bunun yanında Asya yemekleri ve Çin yemekleri de şehir içinde oldukça popülerdir. Şehir içinde kurutulmuş karides ve Çin sosisini de deneyebilirsiniz. Birçok restoranda dünya lezzetlerini deneme fırsatını yakalayabilirsiniz.

İlginç ve değişik tatlar denemek isteyenleriçin Ho Chi Minh şehri oldukça ideal bir yerdir. Kendinizi deneyebilir ve çok farklı lezzetlerin tadına bu şehirde tadabilirsiniz. Vietnam’a özgü bu lezzetleri deneyebileceğiniz en iyi restoranlar ve yemek stantları BenThanh Market’in çevresinde konumlanmıştır. Şehir içinde gidebileceğiniz iyi hizmet sunan ve lezzetli yerel yemeklerin sunulduğu birkaç restoran ise nehir kıyısında yer alan The Deck, güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz Temple Club, öğle yemeği için tercih edilen en popüler restoran L’usine ve muhteşem bir şehir manzarası sunan tavandan yere kadar inen camları ile SH Garden’dır.