Vietnam Hakkında Temel Bilgiler

Destination-Header-image-Vietnam

Güneydoğu Asya Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda bulunan Vietnam'ın sınırları; kuzeyde Çin'le, güneybatıda Kamboçya'yla, kuzeybatıda Laos'la ve güneydoğuda Malezya ile çizilmiştir.

Vietnam sahip olduğu benzersiz biyo çeşitlilik ile dünyada 25. sırada gelmektedir. Yaşayan türlerin yüzde on altısına ev sahipliği etmektedir.

Ham madde taşımacılığını kolaylaştırmak üzere Fransa sömürgesi halindeyken geliştirilen ulaşım ağı VietnamSavaşı sonrası tekrar onarılmış ve modernize edilmiştir. Şehirlerarası ulaşım için önerilen başlıca ulaşım ağı havayoludur. Uçaklar oldukça ucuz ve hızlı bir fırsat sunmaktadır. Uzun yolculuk otobüsleri ise genel olarak tüm şehirlere ulaşım sağlamaktadır. Tren ağı en az gelişmiş ulaşım yolu olmakla birlikte tüm ulaşım araçlarına göre daha komforlu bir yoldur ancak otobüsten daha pahalıdır. Şehir içi ulaşımda otobüs ağı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Vietnam, ulusal sürücü kimliğini kabul etmediğinden dolayı araba ancak bir şoförle birlikte kiralanabilir.


Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Vietnam'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

halong-bay-boats-vietnam.640x320.jpg

Sosyalist cumhuriyet ile yönetilen Vietnam, 5 idari bölgeye ve 58 ile ayrılmaktadır. BaşkentiHanoi'dir. Büyük şehirleri: Ho Chi Minh City, Hai Phong, Can Tho, Bien Hoa, Da Nang, Vung Tou, Buan MaThuot, Nha Tranh ve Hue'dir.

Vietnam Nerededir?

IMG_1733.jpg

Güneydoğu Asya Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda bulunan Vietnam'ın sınırları; kuzeyde Çin'le, güneybatıda Kamboçya'yla, kuzeybatıda Laos'la ve güneydoğuda Malezya ile çizilmiştir.

Vietnam'da Konuşulan Diller

012_HoChiMinh_1200x520.ashx

Vietnam'ın resmi dili Vietnamca’dır. Zamanında Fransız sömürgesi olan ülkede Fransızca ikinci dil olarak görülmektedir ancak son yıllarda batı ülkeleriyle sık sık iletişimde olan ülkede İngilizce, Fransızca ile aynı konuma gelmiştir.

Devamını Oku

 Vietnam’da Din ve İnanç

air-vietnam-introduces-cham-tower-complex-1.jpeg

Ülke nüfusunun yüzde 45’i kendisini yerel inançlara, yüzde 16,4'ü Budist, yüzde 8,2'si Hıristiyan, yüzde 29,6'sı inançsız ve geriye kalan kısım diğer inanışlara bağlı olarak tanımlamaktadır.

Vietnam’ın Kısa Tarihi

Vietnam'ın tarihini savaş, sömürü ve isyan oluşturmaktadır. Dört defa Çin tarafından işgal edilen ülke son bin yıllık imparatorluk süresince değişik dönemlerde iç savaşlara ve Songlar, Moğollar, Yualalar, Chanlar, Mingler, Hollandalılar, Quinsler, Fransızlar Ve Amerikalılar tarafından saldırılara maruz kalmıştır. Çin kuşatması sosyal yaşam tarzında ve Fransız sömürgesi yemek kültüründe oldukça derin izler bırakmıştır.
 
Vietnamlıların, Amerikan Savaşı olarak adlandırdıkları Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki VietnamSavaşı ülkenin en acı verici tecrübesi olmuştur. İki bölge 1976 yılında birleşmiştir.

Vietnam’a Ne Zaman Gidilir?

traveling-to-asia-can-be-2181.jpg

Vietnam'ı ziyaret etmek için en iyi zaman seçilirken tropikal iklim koşullarının hâkim olduğu ülkede Mayıs ve Eylül ayları arasında güney ve güneybatı musonlarının, Ekim ve Nisan ayları arasında ise kuzeybatı musonların etkisinin sürdüğünü göz önüne almak gerekmektedir.

Devamını Oku

Vietnam'a Nasıl Gidilir?

o-TRAVEL-TO-VIETNAM-facebook.jpg

Vietnam'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlar; Bangkok'tan Kamboçya'ya oradan Vietnam'a veya Malezya ve Singapur üzerinden yapılmaktadır.

Vietnam’da İklim ve Hava Durumu

voyagesviet-Travel-voyages-au-vietnam.jpg

Güney Asya'da bulunan Vietnam'a tropikal iklim hâkimdir. Enlem farklılıkları ve topografik çeşitlilikten dolayı iklim bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Yaz sezonu ile karşılaştırıldığı zaman kış sezonu kurak geçmektedir.

Devamını Oku

Vietnam’ın Ekonomisi

v1-6.jpg

Tarım ülkesi olan Vietnam'ın en önemli ekonomik kaynakları pirinç, kahveamonyak ve mısırdır.

Ormanlardan elde edilen bambu, Japon sediri, meşe, rodendia ve abanoz ağacı ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır.

Fosfat, demir, çinko ve magnezyum gibi doğal kaynaklar önemli bir yere sahiptir.

Ülkenin balıkçılık sektörü oldukça gelişmiş durumdadır.

Vietnam Kültürü

Hanoi_Old_Quarter_(Flickr_Credit_-_Robert_M)_582_388.jpg

Konfüçyüz öğretilerinin etkisinin hâkim olduğu ülkede, birey konumları bu ilkelere göre belirlenmektedir ve bu ilkelere dayanarak insanlar birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini belli etik bir sistem dâhilinde gerçekleştirmektedirler.

Devamını Oku

Vietnam Mutfağı

Mekong-Delta-min.jpg

Vietnam kültürünün en önemli öğesi olan yemek, Fransız sömürgesinin büyük izlerini taşımaktadır. Mutfak kültürü ise bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.

Devamını Oku

Vietnam'ın Festivalleri

festivals-events-in-august-vietnam-visa-information-site.jpg

Vietnam kültürünün altında birçok renkli festival ve kutlama yatmaktadır. Bu kutlamaların bir bölümü halkı eğlendirmek uğrunayken bir bölümü ülkenin kahramanlarını ve kurucularını anmak amacıyla düzenlenmektedir. Festivallerin çoğu ay takvimine göre kutlanmaktadır.

Devamını Oku

Vietnam’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ly Thuong Kiet Str. Hanoi Central Office Bulding, 44B, 14th floor, Hanoi-Vietnam

Telefon: 84438222460

Faks: 84438222458

E-posta:[email protected]

İnternet sitesi:http://www.hanoi.be.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00-12.30)(14.00-18.00)

Turistik vize alınarak gidilen Vietnam yerine vize işlemleriyle uğraşmadan vizesiz gidilen ülkeler arasından tercih yapmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Vizesiz ülkeler listesi güncel haliyle burada. 

Vietnam’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni yıl (01 Ocak)

TET Bayramı

Vietnam Yeni yılı (27-28 Ocak)

Vietnam Krallarını Anma Günü (06 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Vietnam Aile Günü (28 Haziran)

Milli Gün (02 Eylül)

Vietnam Kadınlar Günü (20 Ekim)

Noel (24-26 Aralık)

Vietnam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 91.700.000
Dili: Vietnamca
Para Birimi: Viet Nam Dong (VND)
İklim: Tropikal İklim
Big Mac Index: 2,69 USD