Google+

Vietnam

ASYAVietnam
Vietnam - : - / -
--℃
1 VND=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
  Nüfus: 91.700.000 Dili: Vietnamca Para Birimi: Viet Nam Dong (VND) İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: 2,69 USD  

Destination-Header-image-Vietnam

Güneydoğu Asya Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda bulunan Vietnam'ın sınırları; kuzeyde Çin'le, güneybatıda Kamboçya'yla, kuzeybatıda Laos'la ve güneydoğuda Malezya ile çizilmiştir.

Vietnam sahip olduğu benzersiz biyo çeşitlilik ile dünyada 25. sırada gelmektedir. Yaşayan türlerin yüzde on altısına ev sahipliği etmektedir.

Ham madde taşımacılığını kolaylaştırmak üzere Fransa sömürgesi halindeyken geliştirilen ulaşım ağı Vietnam Savaşı sonrası tekrar onarılmış ve modernize edilmiştir. Şehirlerarası ulaşım için önerilen başlıca ulaşım ağı havayoludur. Uçaklar oldukça ucuz ve hızlı bir fırsat sunmaktadır. Uzun yolculuk otobüsleri ise genel olarak tüm şehirlere ulaşım sağlamaktadır. Tren ağı en az gelişmiş ulaşım yolu olmakla birlikte tüm ulaşım araçlarına göre daha komforlu bir yoldur ancak otobüsten daha pahalıdır. Şehir içi ulaşımda otobüs ağı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Vietnam, ulusal sürücü kimliğini kabul etmediğinden dolayı araba ancak bir şoförle birlikte kiralanabilir.

vietnam-1.jpg

Vietnam'ın ekolojik hayatı büyük bir tahribata maruz kaldığı için vahşi hayattan geriye çok bir şey kalmamıştır. Ancak kırsal alanlarda nadir de olsa kobra, timsah ve kaplan türleriyle karşılaşılabilmektedir.

Genel olarak bir aşılama bulunmamaktadır. Sıtma, humma ve Japon ensefaliti gibi endemik hastalıklara kırsal bölgelerde rastlanmaktadır. Sağlık sektörü son yıllarda oldukça gelişmiştir.

vietnam_2439566a-xlarge.jpg

Vietnam'ı ziyaret etmek için en başlıca neden ülkenin adeta küllerinden doğan bir anka kuşu gibi olmasıdır.

Unesco Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Hue, antik tapınakları, değişik kültürleri, mezarları, pagodaları ve saray çöküntülerini keşfetmek için harika bir yerdir. Bir zamanlar imparatorun evi olan Citade'le ve metreslerinin yaşadığı "Yasaklı Mor Şehir"e ev sahipliği yapmaktadır.

Sapo'ya giderek muhteşem doğa manzarasının eşliğinde dağ yürüyüşleri yapabilirsiniz.

2000 adanın yer aldığı Halong'ta bulunan Tonkin Körfezi'nde sivri kayalıklarının arasında denize açılmak inanılmaz bir deneyim olacaktır. Ejderhanın denize indiği yer olarak adlandırılan bölgede gezmek oldukça keyiflidir.

Nha Trans, Mui Ne ve Phu Quac'ta sahil şeridinin keyfini çıkartabilir; Ho Chi Minh'te Cu Chi Tünelleri'ni keşfedebilir ve Hanoi'de çeşitli yemek kursları alabilirsiniz.

Vietnam'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

halong-bay-boats-vietnam.640x320.jpg

Sosyalist cumhuriyet ile yönetilen Vietnam, 5 idari bölgeye ve 58 ile ayrılmaktadır. Başkenti Hanoi'dir. Büyük şehirleri: Ho Chi Minh City, Hai Phong, Can Tho, Bien Hoa, Da Nang, Vung Tou, Buan MaThuot, Nha Tranh ve Hue'dir.

IMG_1733.jpg

Güneydoğu Asya Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda bulunan Vietnam'ın sınırları; kuzeyde Çin'le, güneybatıda Kamboçya'yla, kuzeybatıda Laos'la ve güneydoğuda Malezya ile çizilmiştir.

Geolocation

012_HoChiMinh_1200x520.ashx

Vietnam'ın resmi dili Vietnamca’dır. Zamanında Fransız sömürgesi olan ülkede Fransızca ikinci dil olarak görülmektedir ancak son yıllarda batı ülkeleriyle sık sık iletişimde olan ülkede İngilizce, Fransızca ile aynı konuma gelmiştir.

Soğuk Savaş döneminde Sovyet Bloğu ile ilişkili olanlar Rusça ve az da olsa Almanca, Çekçe ve Lehçe bilmektedirler.

air-vietnam-introduces-cham-tower-complex-1.jpeg

Ülke nüfusunun yüzde 45’i kendisini yerel inançlara, yüzde 16,4'ü Budist, yüzde 8,2'si Hıristiyan, yüzde 29,6'sı inançsız ve geriye kalan kısım diğer inanışlara bağlı olarak tanımlamaktadır.

Vietnam'ın tarihini savaş, sömürü ve isyan oluşturmaktadır. Dört defa Çin tarafından işgal edilen ülke son bin yıllık imparatorluk süresince değişik dönemlerde iç savaşlara ve Songlar, Moğollar, Yualalar, Chanlar, Mingler, Hollandalılar, Quinsler, Fransızlar Ve Amerikalılar tarafından saldırılara maruz kalmıştır. Çin kuşatması sosyal yaşam tarzında ve Fransız sömürgesi yemek kültüründe oldukça derin izler bırakmıştır.
 
Vietnamlıların, Amerikan Savaşı olarak adlandırdıkları Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki Vietnam Savaşı ülkenin en acı verici tecrübesi olmuştur. İki bölge 1976 yılında birleşmiştir.

traveling-to-asia-can-be-2181.jpg

Vietnam'ı ziyaret etmek için en iyi zaman seçilirken tropikal iklim koşullarının hâkim olduğu ülkede Mayıs ve Eylül ayları arasında güney ve güneybatı musonlarının, Ekim ve Nisan ayları arasında ise kuzeybatı musonların etkisinin sürdüğünü göz önüne almak gerekmektedir.

Ülkenin güney bölümü Aralık ayıyla Mayıs ayı arasında kurak bir sezon geçirirken, Mayıs ve Kasım arası yağmurlu bir sezon geçirmektedir. Mart, Nisan, Mayıs aylarında ise sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselmektedir.

Ülkenin merkezinde kuzeydoğu musonları etkilidir. Kasım-Aralık yağmur sezonu, Ocak-Mart ilkbahar sezonudur. Yaz sezonunda sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselmektedir. Ağustos-Kasım ayları bu bölgede sıklıkla tayfunlar görülebilmektedir.

Ülkenin kuzeyi Eylül-Aralıkta güneşli ve sıcak geçmektedir. Mart ayına kadar soğuk kış sezonu hâkimiyet sürer ve Mart ayından itibaren sıcaklıklar yükselmeye başlamaktadır. Mart-Ağustos arası sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselse de yağmur görülmektedir.

Sonbahar sezonu olan Ekim-Aralık ve ilkbahar sezonu olan Mart-Nisan ülkeyi ziyaret etmek için en iyi seçenek olacaktır.

o-TRAVEL-TO-VIETNAM-facebook.jpg

Vietnam'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlar; Bangkok'tan Kamboçya'ya oradan Vietnam'a veya Malezya ve Singapur üzerinden yapılmaktadır.

Vietnam Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istenmektedir. (Vietnam Vizesi)

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Vietnam’da İklim ve Hava Durumu

Güney Asya'da bulunan Vietnam'a tropikal iklim hâkimdir. Enlem farklılıkları ve topografik çeşitlilikten dolayı iklim bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Yaz sezonu ile karşılaştırıldığı zaman kış sezonu kurak geçmektedir.

v1-6.jpg

Tarım ülkesi olan Vietnam'ın en önemli ekonomik kaynakları pirinç, kahve amonyak ve mısırdır.

Ormanlardan elde edilen bambu, Japon sediri, meşe, rodendia ve abanoz ağacı ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır.

Fosfat, demir, çinko ve magnezyum gibi doğal kaynaklar önemli bir yere sahiptir.

Ülkenin balıkçılık sektörü oldukça gelişmiş durumdadır.

Hanoi_Old_Quarter_(Flickr_Credit_-_Robert_M)_582_388.jpg

Konfüçyüz öğretilerinin etkisinin hâkim olduğu ülkede, birey konumları bu ilkelere göre belirlenmektedir ve bu ilkelere dayanarak insanlar birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini belli etik bir sistem dâhilinde gerçekleştirmektedirler.

Vietnam sosyal yaşamı aile çevresinde gelişmektedir ve en önemli olan ailedir. Üç neslin aynı çatı altında yaşadığını görmek oldukça mümkündür.

Birçok etik kurala sahip olan Vietnam'da dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur vardır; Karşı cinsle çok fazla samimi olmamak, kadınların halk içerisinde çok fazla alkol tüketmemesi, birine bir şey verilecek ise iki elle uzatılması, bir başkasının başına veya omzuna dokunmamak, parmakla birini göstermemek, elleri belde tutmamak ve sahil dışında şort giymemek bunların en başında gelmektedir.

Eğer bir Vietnamlı tarafından eve yemeğe çağırıldıysanız; şeker, çiçek, tatlı ve meyve götürmek kibarlık olarak görülmektedir. Ancak hediye götürürken sarı bir çiçek ya da kasımpatı, siyah herhangi bir şey ve mendil götürmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

En şaşırtıcı şey ise Vietnam halkının ziyaretçilerin Vietnam Savaşı hakkında konuşmalarından rahatsız olmamalarıdır.

Ülkede Asyalı bir kadının, Asyalı olmayan bir erkekle geziyor olması ise garip karşılanmaktadır.

Gece hayatında özellikle kulüplerde alkol alan yerli halkın hırçınlaşmasından dolayı rahatsızlıklar oluşabilmektedir ve kulüplerde yan kesicilik oldukça yaygın görülmektedir.

Ülkede dolandırıcılık yaygın olduğundan dolayı dikkatli olmakta fayda vardır.

Mekong-Delta-min.jpg

Vietnam kültürünün en önemli öğesi olan yemek, Fransız sömürgesinin büyük izlerini taşımaktadır. Mutfak kültürü ise bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.

Vietnam mutfağı beş ana elementin birleşiminden oluşmaktadır; baharatlı ( metal), ekşi (ahşap), acı (alev), tuzlu (su) ve tatlı (toprak).

Balık sosu, karides ezmesi, soya sosu, pirin, meyve, sebze, limon otu, zencefil, nane, Vietnam nanesi, kişkiş, Saijon tarçını, biber ve fesleğen yaprakları yemeklerin ana damarlarıdır.

Erişte, yılan balığı, salyangoz, yengeç kızarması, yengeç çorbası, pirinç pilavı, soya fasülyesi ve karides en yaygın yemeklerdir.

Ulusal yemek olan ve fu diye okunan pho; taze otlar ve tavuk veya et ile yapılan bir çorbadır ve her yerde bulunabilmektedir.

Vejetaryen yemek Budizim etkisinden dolayı her yerde vardır.

Günlük yapılan bir bira olan "bia hoi" kesinlikle denenmesi gereken tatlardan bir tanesidir. Vietnam'ın en popüler ve yerel bira markaları ise güney için Saigon Do, kuzey için ise Bia Honai'dir.

Vietnam'ın taze meyveler eşliğinde, küçük porselen bardaklarda servis edilen alkollü içkisi "ruou de" denenmesi gerekenler arasındadır.

Üzüm ile yapılan ancak kokonat tadı veren kokonat şarabı olukça güzeldir.

Ülkenin en popüler içeceği ise kokonat suyudur. Seker kamışı suyu ve Sinhto (ezilmiş buzlar, tatlı süt, kokonat sütü ve taze meyveler ile yapılan bir tür meyve suyu) her yerde satılmaktadır.

Çeşme suyu içmek kesinlikle önerilmemektedir.

festivals-events-in-august-vietnam-visa-information-site.jpg

Vietnam kültürünün altında birçok renkli festival ve kutlama yatmaktadır. Bu kutlamaların bir bölümü halkı eğlendirmek uğrunayken bir bölümü ülkenin kahramanlarını ve kurucularını anmak amacıyla düzenlenmektedir. Festivallerin çoğu ay takvimine göre kutlanmaktadır.

Bahar festivali olan "Bai Dinh Pagoda Festival" yeni yılın 6. gününde kutlanmaya başlar ve ay takvimine göre üçüncü ayın bitişine dek kutlanır. Bu festival Hoa Iu'dan başlayan Hac'cı kutlamak üzere ayarlanmaktadır.

"Huang Pagoda Festivali", Bai Dinh ve Yentu Pagoda festivalleri ile birlikte kuzey bölümünün en büyük Budist festivalidir.

"Giong Festival", Vietnam mitolojisinden ve dört ölümsüzden biri olan Aziz Giong'u anmak amacıyla bahar sezonunda düzenlenmektedir.

"Hue Festival", iki yılda bir düzenlenmekte ve dünyanı dört bir yanında birçok kişiye ev sahipliği yapmakta olan Vietnam'ın kimliğini ve kültürünü tanıtan son derece eğlenceli, kültürel bir festivaldir.

Diğer festivaller; Ooc Om Bac Temple Festival, Ba Chua Xu Temple Festival, Kate Festival, Keo Pagoda Festival, Khau Va'love Market Festival ve Le Mat Snake Village Festival.

20160408121030-ao-dai.jpg

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebilecek magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Vietnam, sıra dışı, kültürel ve güzel birçok hediyelik eşya için en doğru adreslerden bir tanesidir.

Bambudan yapılma yerel konik şapkalar, geleneksel ipek kıyafet "ao dai", kum ile yapılmış resimler, el işleri, ipek tekstil ürünleri, tahta terlikler, bambu flütler ve pipolar, ulusal yemek pho, yılan şarabı, Ho Chi Minh tişörtleri ve savaş hatıraları birbirinden güzel hediyelerdir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ly Thuong Kiet Str. Hanoi Central Office Bulding, 44B, 14th floor, Hanoi-Vietnam

Telefon: 84438222460

Faks: 84438222458

E-posta: embassy.hanoi@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://www.hanoi.be.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00-12.30)(14.00-18.00)

Yeni yıl (01 Ocak)

TET Bayramı

Vietnam Yeni yılı (27-28 Ocak)

Vietnam Krallarını Anma Günü (06 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Vietnam Aile Günü (28 Haziran)

Milli Gün (02 Eylül)

Vietnam Kadınlar Günü (20 Ekim)

Noel (24-26 Aralık)

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.