Da Nang

Da Nang Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Da Nang, Vietnam’ın dördüncü büyük şehridir. Nüfusu 1,5 milyona yakındır. Kentsel ve ekonomik anlamda büyük Ho Chi Minh ve Ha Noi şehirleri ve büyük bir liman kentinin ardından en büyük kent olan Da Nang, Orta Vietnam’ın en büyük kentidir. Şehir, merkezi hükümetin doğrudan idaresi altındadır.

Kuzey-güney demiryolu hattındaki konumda bulunmasından ve iyi korunmuş bakımlı bir limana sahip olmasından dolayı Da Nang, ulaşım açısından merkez niteliğindedir. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hue İmparatorluk Kenti, Hoi An Eski Kenti ve My Son kalıntılarına 100 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Da Nang Fransız yönetimi altındayken başka bir adla, Turon olarak bilinmiştir. 1997’den önce Quang Nam-Da Nang Eyaleti'nin bir parçasıyken, 1 Ocak 1997’den itibaren eyaletten bağımsız hale gelip, Vietnam’daki merkezi olarak kontrol edilen dört belediyeden biri olmuştur. Vietnam’daki diğer büyük şehirlerden daha hızlı bir kentleşme oranına sahip Da Nang, birinci sınıf şehir olarak değerlendirilmektedir.

Şehrin adının, Hàn Nehri hattında konumlanmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Şehrin bugünkü adı “büyük bir nehrin açılması” olarak tercüme edilmektedir. Başka kaynaklardaysa “Han’ın ağzı”, “büyük su”, “nehir kaynağı” gibi çeviriler de mevcuttur.
Şehrin tarihi, MS 192’de kurulmuş Champa Krallığı’na kadar dayandırılmaktadır. Ayrıca, Champa Krallığı şehri Sinhapue’de, diğer adıyla “Aslan Kenti”nde halen tapınak ve kule kalıntıları izlenebilmektedir.

Kent, Vietnam Savaşı sırasında Güney Vietnam ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kullandığı büyük hava üslerine ev sahipliği yapmıştır. Bu üs, günlük 2595 hava trafiği ile dünyanın herhangi bir havaalanından daha fazla yoğunluğa sahip olmuştur. “Gimlet Operasyonu” olarak bilinen Kuzey ve Güney Vietnam çatışması 21 yıl sürmüştür. 1976 yılında ise bu olayın anısına posta pulları basılmıştır.

Şehir, ülkenin endüstri merkezi olma özelliğine sahiptir. Makine, elektrik, ilaç, tekstil ve gemi yapımı sanayisi şehrin başlıca ekonomik sektörleridir. Kentsel bir yerleşim olmasına rağmen şehir sakinlerinin yaklaşık 40.000’i tarımla uğraşmaktadır. Tarihsel olarak, ticari bağlamda önemli bir pazar alanına da sahip olan Da Nang’ın şehir merkezine yakın Hàn Nehri kıyısında büyük bir pazarı bulunmaktadır. Bu pazarda; giyim, ipek, mücevher, çiçek, kuru meyve ve balık gibi gıda maddelerinin yanı sıra kahve, çay ve şarap gibi ürünler satılmaktadır. 

Da Nang Nerededir?

Da Nang, Vietnam’ın en büyük şehir ve limanlarından biridir. Şehrin bir tarafı sıra dağlar diğer tarafıysa Güney Çin Denizi ile çevrilidir. Doğusunda okyanus, batıda ve güneyde Quảng Nam ili, kuzeydeyse Hi Vân Geçidi bulunmaktadır. Da Nang, Hanoi kentinin 795 kilometre güneyinde, Ho Şin Min kentinin 960 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır.

 

Da Nang’a Nasıl Gidilir?

Da Nang Uluslararası Havalimanı (DAD), Vietnam’ın üç uluslararası havalimanı arasında en küçüğüdür. Havalimanı, şehir merkezinin yalnızca 3 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Havalimanı küçük olmasına rağmen ülkenin en modernleri arasındadır. Şehre tren yoluyla ulaşım The Reunification Express ile sağlanabilmektedir. Şehir, tren yolunun durakları arasındadır. Da Nang’a, birçok otobüs seferi de düzenlenmektedir. Hue’dan yolculuk yaklaşık üç saat sürerken; Hoi An’dan düzenlenen otobüs seferleri yaklaşık 45 dakika zaman almaktadır. 

Da Nang’da Görülecek Yerler

Mermer Dağları’nın efsanesine göre denizden çıkan ejderha yumurta bırakmıştır. Yumurta kırılmış ve içinden güzel bir kız çıkmıştır. Orada kalan yumurta kabuklarından da mistik Mermer Dağları meydana gelmiştir. Şehirdeki en çok tercih edilen aktivitelerden biri; bu dağa tırmanıp büyüleyici Non Nuoc veya diğer adıyla My Khe Plajı manzarasını izlemektir.

Da Nang’taki Ejderha Köprüsü, görülecek yerlerin başında sayılmaktadır. Köprü, şehrin kurtuluşunun 38. yıldönümünde, iki yıl süren inşaat çalışmalarının ardından 2013 yılında hizmete açılmıştır. Ejderha Köprüsü, Vietnam’ın en uzun köprüsüdür. 666 metre uzunluğa sahip bu köprü altın bir ejderha görünümündedir. Altı şeridi bulunan köprü, Han Nehri’nden geçip My Khe ve Non Nouc Plajı güzergâhına devam etmektedir. Bu bölge, sunduğu manzaradan dolayı seyahat fotoğrafçıları arasında çok popülerdir. 11. yüzyılda hüküm sürmüş Ly Hanedanlığı’nın yerel inancına göre ejderha, iktidar, soyluluk ve şansın önemli bir sembolüdür.

My Khe Plajı ise 20 kilometre uzunluğu ile beyaz kumlarıyla şehrin 6 kilometre doğusunda yer almaktadır. Vietnam’ın en güzel plajlarından kabul edilen My Khe; balık tutma, şnorkelle yüzme, güneşlenme, jet ski ve sörf yapmak için tercih edilen bir plajdır.

Da Nang ile İlgili

Da Nang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 28oC
  • Haz 30oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 26oC
  • Kas 24oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa