Nha Trang

NHA TRANG HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Vietnam’ın en ünlü sahil beldesi olan Nha Trang, yemyeşil doğası, benzersiz güzellikteki denizi, insanı kendisine hayran bırakan su altı yaşantısı ve canlı atmosferiyle ilgi çeker. Enerji dozu yüksek belde tropik adalarla çevrili olup, yukarıdan bakıldığında bir inci gibi bir kolye ucuna benzetilmektedir. Park ve heykellerle dolu bahçeler ile kesişen yolları bütünleştiren kent yapısı beyaz kumdan oluşan kumsal kıyıları ile ziyaretçilerine doyumsuz bir huzur hissi verir. Nha Trang’ın iç bölgeleri Vietnam’ın geri kalanına göre daha kozmopolit denebilecek bir yaşantıya sahiptir.

Restoranlarla çevrili sokaklarında oldukça cazip bir gece hayatının aktığı Nha Trang’ın merkezi aynı zamanda partinin kalbi diye anılmaktadır. Bilhassa Rusya ve Asya’dan gelen turistlerin ağırlıkta olduğu Nha Trang’da ekim ve ağustos ayları arası dönem muson yağmurlarının görüldüğü dönem olup, havanın çokça yağışlı ve denizin bir o kadar hareketli olduğu zaman aralığıdır. Tayfun benzeri şiddetli doğa olaylarının da gerçekleştiği bu dönem haricinde özellikle de ekim, kasım ve aralık ayları Nha Trang’ın turistik açıdan en popüler olduğu zamandır.

NHA TRANG’A NASIL GİDİLİR?

Nha Trang’a gelişte ilk alternatifiniz havayolu ile önce Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye gelip ardından buradan hareket eden 12 kişilik minibüslerle kente geçmek olabilir. Ayrıca Bangkok, Kamboçya, Malezya ve Singapur gibi güzergâhlar üzerinden aktarmalı uçuşlarla direkt Nha Trang’a ulaşım seçeneğiniz de mevcuttur. Benzersiz bir manzaraya sahip Nha Trang’a ulaşımda diğer seçeneğiniz olan tren ise belki biraz daha uzun ama aynı zamanda çok daha keyifli ve unutulmaz olan alternatifinizdir. Lokasyon olarak Hanoi ve Ho Chi Min City kentlerinin arasında yer alan Nha Trang’a bu iki kent arasında seferler yapan trenler ile ulaşım mümkündür. Altı ila sekiz saat arası süren yolculuk boyunca Vietnam’ın hem doğasını hem kent yaşantısını çok daha nostaljik bir deneyimle hissedebilirsiniz. Tren istasyonu Nha Trang’ın merkezine yaklaşık bir kilometre mesafede olduğundan kente geldikten sonra keyifli bir yürüyüş de daha adımınızı atar atmaz burayı tanımak açısından iyi bir alternatiftir.

NHA TRANG'DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

Po Nagar Cham Kuleleri: 7. ve 12. yüzyıllar arasında inşa edilen etkileyici Po Nagar Cham Kuleleri, bugün hala Çinli ve Vietnamlı Budistlerin ibadet etmek için kullandıkları bir merkezdir. Başlangıçta sekiz kuleden oluşmakta olan bu yapının 28 metre yüksekliğindeki Kuzey Kulesi (Thap Chinh) teraslı bir piramit çatıya sahip olup tonozlu iç mekânı ile de oldukça ihtişamlıydı. Nha Trang’ın iki kilometre kuzeyinde nehir kıyısına inşa edilmiş bu kutsal yapının MS 2. yüzyıla kadar önce ibadet için kullanıldığı düşünülmektedir. Orijinali ahşap olan bu ibadet merkezi MS 774 yılındaCava’ya düzenlenen saldırılarda yıkılmış ancak 784 yılında türünün ilk örneği olarak taş ve tuğla malzemelerle yeniden yapılmıştır. Cham Krallığı’nın güney kesiminde hüküm süren Dua (Liu) klanının tanrıçası Yang Ino Po Nagar’ın onuruna yapılan bu yapının etrafı çoğu tarih ve din ile ilgili taş plakalarla çevrilidir ve Cham’ın manevi yaşamı ve toplumsal yapısıyla ilgili bilgi vermektedir.

Alexandre Yersin Müzesi: Bu küçük ama ilgi çekici müze, 1895 yılında Nha Trang’ın Pasteur Enstitüsü’nü kuran bilim adamı Dr. Alexandre Yersin’e adanmıştır. 1863’te İsviçre’de dünyaya gelen Yersin, Vietnam’a kauçuk ve kinin üreten ağaçlar getirmiş ve bölgede vebaya sebep olan mikrobu keşfetmiş olması sebebiyle Nha Tranglılar için kıymetli bir isimdir. Burada bulunduğu dönemde doğayı keşfe çıkarak pek çok keşif yapan Yersin’in kurduğu enstitü bugün pek çok hijyen programının yürütücülüğünü üstlenmektedir. Avrupa standartlarında bir medikal araştırma merkezi olan enstitünün kuruluşundan Yersin’in keşiflerine ve yaşantısına dair pek çok bilgiyi ve Yersin’in kütüphanesini bu müzede görme imkânınız mevcut.

Long Son Pagoda: 19. yüzyılın sonlarında kurulmuş bu çarpıcı kutsal mekâna gidişte dik merdivenlerden tırmanmaya hazırlıklı olun. Biraz zahmetli bir yolu olmasına karşılık kendine has mimarisi ile oldukça cazip olan bu merkezin giriş ve çatı bölümü cam ve seramikten yapılmış olup mozaik ejderhalarla süslüdür. Geleneksel motiflerin modern yorumlarıyla süslenmiş bir salona sahip bu büyüleyici mekânı ziyaretiniz sırasında omuz ve dizlerinizi kapatan kıyafetler giymeniz gerekmektedir.

Şelaleler: Nha Trang’ın bir diğer özelliği de etrafını çevreleyen yeşilliği çağıl çağlayan sularıyla pek çok şelaleye ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bunlar arasında yer alan Yang Bay, kalıcı bir kumsalın da bulunduğu aynı zamanda yüzebildiğiniz oldukça keyif veren bir adrestir. Diğerlerine göre daha hızlı akan suyuyla Ba Ho nehir kıyısında ve ormanın içinde huzur verici bir atmosfere sahiptir. Küçük bir yüzülebilir alanın da bulunduğu berrak suyuyla dikkat çeken Fairy Spring ise kısa bir orman yürüyüşünden sonra karşınıza çıkacak olan etrafı bungalov evleri ve restoranlarla çevrili bir kompleksin içindedir. Oldukça eğlenceli etkinliklere de ev sahipliği yapan bu şelale ile ilgili bir uyarıda bulunmak gerekirse suyunun soğukluğuna karşı hazırlıklı olun deriz. Bo Hot Suları ve Çamur Banyoları ise kentin kuzeyinde yer alıp sadece sıcak ve şifalı suları ile değil güzellik ve gençlik vadeden çamur banyoları ile de nam salmıştır.

Dalış: Nha Trang’ın bir diğer özelliği de zengin ve büyüleyici su altı yaşantısıyla Vietnam’ın en meşhur dalış noktalarından birisi olmasıdır. Pek çok dalış eğitimi ve merkezin bulunduğu kenti ziyaret ettiğinizde günübirlik turlardan birine katılıp eğitmen eşliğinde buranın su altı dünyasını keşfe çıkın deriz. Gerek deniz canlıları gerekse mercan resifleri ve su altı hayatıyla sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Nha Trang ile İlgili

Nha Trang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa