Vietnam Kültürü

Konfüçyüz öğretilerinin etkisinin hâkim olduğu ülkede, birey konumları bu ilkelere göre belirlenmektedir ve bu ilkelere dayanarak insanlar birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini belli etik bir sistem dâhilinde gerçekleştirmektedirler.

Vietnam sosyal yaşamı aile çevresinde gelişmektedir ve en önemli olan ailedir. Üç neslin aynı çatı altında yaşadığını görmek oldukça mümkündür.

Birçok etik kurala sahip olan Vietnam'da dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur vardır; Karşı cinsle çok fazla samimi olmamak, kadınların halk içerisinde çok fazla alkol tüketmemesi, birine bir şey verilecek ise iki elle uzatılması, bir başkasının başına veya omzuna dokunmamak, parmakla birini göstermemek, elleri belde tutmamak ve sahil dışında şort giymemek bunların en başında gelmektedir.

Eğer bir Vietnamlı tarafından eve yemeğe çağırıldıysanız; şeker, çiçek, tatlı ve meyve götürmek kibarlık olarak görülmektedir. Ancak hediye götürürken sarı bir çiçek ya da kasımpatı, siyah herhangi bir şey ve mendil götürmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

En şaşırtıcı şey ise Vietnam halkının ziyaretçilerin Vietnam Savaşı hakkında konuşmalarından rahatsız olmamalarıdır.

Ülkede Asyalı bir kadının, Asyalı olmayan bir erkekle geziyor olması ise garip karşılanmaktadır.

Gece hayatında özellikle kulüplerde alkol alan yerli halkın hırçınlaşmasından dolayı rahatsızlıklar oluşabilmektedir ve kulüplerde yan kesicilik oldukça yaygın görülmektedir.

Ülkede dolandırıcılık yaygın olduğundan dolayı dikkatli olmakta fayda vardır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı