Hanoi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Hanoi, Vietnam’ın başkenti ve en büyük ikinci kentidir. 2009 yılı sayımlarına göre şehir nüfusu 2,6 milyon, bölge nüfusu ise 6,5 milyona ulaşmıştır. 1010’dan 1802’ye kadar bu bölge Vietnam’ın en önemli siyasi merkezi idi. Ancak Nguyễn Hanedanı (1802 – 1945) döneminde Huế şehrinin gölgesinde kaldı. Buna rağmen Hanoi 1902-54 yılları arasında Fransız Çinhindi’nin başkenti olarak hizmet vermiştir. 1954-76 arasında Kuzey Vietnem’ın başkentliğine, Kuzey’in Vietnam Savaşı’ndaki zaferinin ardından birleşme ile de tüm ülkenin başkentliğine erişmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

 
Devamını Oku

Hanoi Nerededir?

Hanoi Vietnam’ım kuzey bölgesinde bulunur. Vietnam’ın Kızıl Nehir deltasına 90 km uzaklıktadır. Hanoi üç temel alandan oluşur; dağlık, iç ve delta. Deniz seviyesinden 20 metre yüksekliktedir. Dağlık alanın kuzeyi ve batısı şehrin bir parçasıdır. Bölgenin en yüksek konumu 1281 metre olan Ba Vi’dir. 

Hanoi Para Birimi

Vietnam kendi para birimi olan Đồng’u kullanır. Yürürlüğe 3 Mayıs 1987’de girmiştir. Simgesi  ₫’dir. Đồng'un bir alt birimi hào’dur. Ancak değerinin düşük olması itibari ile artık kullanılmamaktadır. 

Hanoi Resmi Dili

Vietnam’ın resmi dili kendi dili olan Vietnamca'dır. Vietnamca 29 harften meydana gelen Vietnam alfabesi ile yazılmaktadır. Vietnam alfabesi Latin alfabesinden türemiştir. Ancak F,J,W ve Z harfleri bulunmaz. Bunun yerine harflerin üzerlerine eklenen işaretler ve bazı bitişik harfler kullanılır. Ayrıca Vietnamca ABD’de 1 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Hanoi Saat Farkı

Vietnam ile Türkiye arasında 4 saatlik zaman dilimi vardır. Vietnam Türkiye’den 4 saat ileridedir.

Hanoi Vize İşlemleri

Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Hanoi'ye Ne Zaman Gidilir?


 

Genel olarak sıcak ve nemli subtropikal iklim hakimdir. Mayıs-Ekim arası yaşanan yazlar sıcak, nemli ve yağışlı geçer. Kasım – Nisan arası yaşanan kışlar ılık ve yağışsız geçer. Sadece Mart – Nisan döneminde nadiren yağış görülebilir.
 

Hanoi'ye Nasıl Gidilir?

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Hanoi seferleri düzenlemektedir. Uçakla yaklaşık 10 saatlik bir uçuşun ardından Hanoi'ye ulaşmak mümkünken, aktarmalı olarak ulaşmak da diğer bir seçenek olarak yer almaktadır.
 

Hanoi'de Nerede Kalınır?

Hanoi, 6 milyon nüfusu ile Vietnam’ın ikinci büyük şehridir. Ha Noi şehrinin büyük bir bölümünün inşası Fransız işgali dönemine denk gelir. Bu yüzden, şehir geniş caddeleri ve Fransız etkisindeki mimarisi ile eşsiz güzelliğe sahip bir kenttir. Hanoi’nin şehir bölgelerinden biri olan Hoam Kiem bölgedeki Hoan Kiem Göl’ünden ismini alır. Bu bölge birçok şirketin ve bankanın bulunduğu yer olup iş dünyasıyla ilgilenen gezginlerin tercih ettiği bir lokasyondur. Politik merkez olan Ba Dinh’de ise pek çok ülke konsoloslukları bulunur. Ba Dinh, Fransız mimarisinin oluşturduğu atmosferi yaşamak isteyen gezginler için çok özel bir yerdir. Bir diğer bölge olan Cau Giay’da şehrin en uzun kulesi olan “Keangnam” bulunmaktadır. Turistik önem taşıyan bu bölge tarihi mekanlarıyla önemli bir yerdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hanoi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Hanoi Otelleri

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, yakın tarihe ilgi duyanların ve doğa meraklılarının ilgisini çeken kentlerden biridir. Bu şehrin plajları, zümrüt yeşili denizi, şelaleleri, etnik yapısı, mimarisi ve komünist ordusunun savaş izleri görülecekler arasındadır. Hanoi’de en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve doğal alanlar olup ulaşım açısından en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir. Hanoi otel fırsatlarını görmek için tıklayın.


Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hanoi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Hanoi Şehir İçi Ulaşım

Hanoi trafiğin yoğun olduğu bir kenttir. 7 milyonluk nüfusun 3 milyonu motosiklet kullanır. Bu yüzdendir ki kent  “Motosikletlerin Şehri” olarak anılır.

Şehre ilk varıldığında muhtemelen büyük bir kültür şoku hissedeceksiniz. Bunlardan ilki iki kişilik cyclo adında pedallı binecek olabilir. Trafikte o kadar yaygın ki bütün şehir bunlarla doludur. Hanoi şehrinin küçük bir şehir olmasından dolayı mesafeler arası yakındır.
 

Devamını Oku

Hanoi Gezilecek Yerler


Kızıl bayrağın gölgesi altında kenti keşfetmeye başlayabilirsiniz. Küçücük bir kara parçası uzun yıllar savaşlarla direnmiş ve Sosyalist Cumhuriyeti ilan etmiştir. Bir zamanlar tüm dünyanın gözü kulağı bu ülkede idi. Bugün o günlerin izleri hala daha görülmektedir. Kent uzun savaşların verdiği yoksulluğu henüz yeni yeni üzerinden atmaktadır. Dayanışma ve insan haklarının ön planda olduğu, işçi sınıfının ezilmediği bir dünya kuran Vietnam’da barışın ve kardeşliğin ne demek olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Burada üst sınıflar bulunmuyor burada büyük insanlıktan başka sınıf yok. İşte gösterdi gücünü bir kez daha büyük insanlık tüm dünyaya karşı ve kurdu kendi medeniyetini, devrimini…
 

Hanoi gezilecek yerler:


Ho Chi Minh’in Mozolesi

Lenin, Stalin ve Mao’nun yoldaşı Ha Chi Minh’in mermerden yapılan mozolesi kentteki en büyük anıttır. Ba Dinh Meydanında yer alır. Ho Chi Minh, 1951’den 1969 yılında ölene kadar Vietnam Komünist Partisi’nde başkanlık yapmıştır. 2 Eylül 1945’de Bağımsızlık Deklarasyonu’nu okumuş ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bir ayıp olarak Amerikan televizyonu CNN International 2012 yılında yapıyı dünyanın en çirkin 6. yapısı olarak ilan etmiştir.

 • Adres: Hùng Vương, Điện Biên, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 11:00

 • Giriş: Ücretsiz

 
Literatür Tapınağı (Temple of Literature)

Literatür Tapınağı, Hanoi’de yer alan bir Konfüçyüs Tapınağı’dır. Tapınak aynı zamanda İmparatorluk Akademisi’ne de ev sahipliği yapar. Burası Vietnam’ın ilk ulusal üniversitesidir. Tapınak 1070 yılında Kral Lý Nhân Tông döneminde inşa edilmiştir. Vietnam’daki tapınakların sadece birkaçı Konfüçyüs bilge ve akademisyenlerine sahiptir. Tapınak Imperial Citadel of Thăng Long’un güneyinde yer alır.

 • Adres: Văn Miếu, Đống Đa, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

 • Giriş: 20,000 VND
   

Hỏa Lò Cezaevi Müzesi (Hỏa Lò Prison)

Hỏa Lò Cezaevi Vietnam’daki Fransız sömürgecilerin mahkûm edildiği, Vietnam Savaşı’nda savaş mahkûmlarının tutsak edildiği, Amerikalı mahkûmlar tarafından “Hanoi Hilton” lakaplı bir hapishanedir. Hapishane 1990’lı yıllarda yıkılmış ve bir bölümü müze olarak düzenlenmiştir. 1987 yapımı “The Hanoi Hilton” adlı film burada yaşanmış olayları konu edinmektedir.

 • Adres: Hoả Lò, Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

 • Giriş: 15,000 VND


Vietnam Etnoloji Müzesi (Vietnam Museum of Ethnology)

Vietnam Etnoloji Müzesi, Vietnam’da resmi olarak tanınan 54 etnik gruba odaklanır. Kent merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alan müze, Hanoi’ye geniş ölçüde turist çekmek için inşa edilmiştir. Buranın açılışı 12 Kasım 1997’de yapılmıştır. Bina tasarımı mimar Ha Duc Linh’in eseridir. Gene de yapıda bazı bölümler Fransız mimar Véronique Dollfus tarafından tasarlanmıştır.

 • Adres: Nguyễn Văn Huyên, Nghĩa Đô, Cầu Giấy, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:30, Pazartesi günleri kapalıdır.

 • Giriş: 40,000 VND

 • Web sitesi
   

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of Vietnamese History)

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi, Vietnam tarihini periyodik olarak takip etme imkânı sunmaktadır. 1932 senesinde Fransız sömürgecileri tarafından yapılan bir binada yer alır. Yapı mimar Ernest Hébrard tarafından tasarlanmıştır. Geleneksel Vietnam mimarisini çağrıştırır. Mimar, çift duvarlar ve balkonlar ile yapıda doğal bir havalandırma sistemi yaratmıştır.

 • Adres: 1 Phạm Ngũ Lão, Tràng Tiền, Hoàn Kiếm, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

 • Giriş: 20,000 VDN

 • Web sitesi
   

Hoan Kiem Gölü (Hoam Kiem Lake)

Hồ Hoàn Kiếm ismi“İade edilen kılıcın gölü” veya “Restore edilen kılıcın gölü” anlamlarını taşır. Burası Hanoi’nin tarihi merkezidir. Hoan Kiem Gölü efsanelere konu olmuş bir göldür. Ziyaretinizde İmparator Lê Lợi’nin efsanesini öğrenebilirsiniz.

 

Vietnam Askeri Tarih Müzesi (Vietnam Military History Museum)

Vietnam’da yer alan 7 milli müzeden birdir. 17 Temmuz 1956 yılında kurulmuştur. 12,800m² alana yayılır. Burası konum olarak kent merkezinde yer alır. Lenin Parkı’nın karşısında Ho Chi Minh Mozolesi’nin yakınında bulunur.

 • Adres: 66 Nguyễn Thái Học, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 16:30

 • Giriş: 30,000 VDN

 • Web sitesi
   

Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi (Vietnam Fine Arts Museum)

Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Vietnam tarihinden periyodik olarak eserlere ev sahipliği yapar. Burası ülkenin ilk sanat müzesidir. Genel itibari ile şehitlik, vatanperverlik ve kahramanlık temaları üzerine kurulmuştur. Müze 20. ve 21. yüzyıldan küçük bir resim koleksiyonuna da sahiptir.

 • Adres: 66 Nguyễn Thái Học, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00

 • Giriş: 20,000 VDN

 • Web sitesi
   

Bach Ma Beyaz At Tapınağı (Bach Ma White Horse Temple)

Old Quarter’in kalbinde küçük bir tapınak. Bach Ma Tapınağı şehirdeki en eski tapınaktır. Konfüçyüs’e ithafen 1839 yılında yeniden yapılmıştır. Orijinal yapı 11. Yüzyılda İmparator Ly Thai To tarafından dini bir figür olan Beyaz At onuruna yapılmıştır. Beyaz At, İslam’da yer alan Miraç’a çıkma hadisesinde, Peygamber’in vasıta olarak kullandığı Burak adlı yaratığa benzer.

 • Adres: Cnr P Hang Buom & P Hang Giay, Hanoi, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00


Hai Ba Trung Tapınağı (Hai Ba Trung Temple)

Hoan Kiem Gölü’nün 2 km. güneyinde yer alır. Bu tapınak 1142 yılında kurulmuştur. Tapınak, Vietnam’da yer alan birkaç Trung Kız kardeşler tapınağından biridir. Tapınak ve kültür Çin ekolüne aittir.

 • Adres: 12, Huong Vien Street, Dong Nhan Ward, Hai Ba Trung District, Ha Noi City, Vietnam

 
Vietnam Devrimi Müzesi (Museum of the Vietnamese Revolution)

Adından da anlaşılacağı üzere burası Vietnam Devrimi’nin anısına Ağustos 1959’da kurulmuştur. 30 galeriden oluşan müzede 40,000 envanter bulunmaktadır. Konum itibari ile Tong Dan bölgesinde yer alır.

 • Adres: 216 Trần Quang Khải, Tràng Tiền, Hoàn Kiếm Tràng Tiền Hoàn Kiếm Hà Nội, Vietnam, Vietnam

 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

 • Giriş: 20,000 VDN


Hanoi gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Vietnam Mutfağı

Vietnam mutfağı bünyesinde yer alan birçok yiyecek ve içecekten meydana gelir. Sofra geleneğinde 5 temel tat bir arada yer alır. Her bir Vietnam yemeği de bu tatlardan birini ortaya koymaktadır. Balık sosu, karides sosu, soya sosu, pirinç, taze otlar, sebze ve meyveler Vietnam’ın ana yemek malzemeleridir. Bunlara ek olarak limon, nane, tarçın, kuş bakışı biber, ıhlamur ve tay fesleğen yaprağı gibi malzemeler de yemeklerde lezzet amaçlı kullanılır. Vietnam mutfağında et ve ot arasında bir denge gözlemlenir. 
 

Devamını Oku

Hanoi Gece Hayatı

Hanoi’de aktif bir gece hayatı bulunmaktadır. Gece hayatının eğlenceli mekanları Old Quarter’da ve Hoan Kiem Gölü etrafında bulunmaktadır. İsterseniz bu mekanları tek tek gezebilir ve beğendiğiniz yerde gecenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Önerilen Mekânlar;

Devamını Oku

Hanoi'de Alışveriş


 

Hanoi’ye alışveriş için geldiyseniz hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Kaliteli tekstilin adreslerinden biri olan Vietnam’da istemeyeceğiniz kadar kıyafet mağazası bulabilirsiniz. Bunun yanında gece pazarları ayrı, gündüz pazarları ayrı olan kentte birçok el işi ürüne ve gıdaya ulaşabilirsiniz. Buradan ne alınır sorusunun cevabı ise ipek olacaktır.

Popüler Alışveriş Adresleri;

Devamını Oku

Hanoi Festivaller


 

Hanoi’de Vietnam kültürünü yansıtan yıl boyunca birçok festival sahne alır. Her yıl düzenlenen başlıca festivaller şu şekildedir;

 • Yeni Yıl; Tüm dünyada olduğu gibi 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece büyük bir coşku ile kutlanır.

Devamını Oku

Hanoi Resmi Tatiller

Yeni Yıl-1 Ocak
Çin Yeni Yılı- Ocak sonu ya da Şubat ortası (ay takvimine göre değişiyor)
Zafer Bayramı- 30 Nisan
İşçi Bayramı- 1 Mayıs
Milli Gün- 2 Eylül

Hanoi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 20oC
  • Nis 24oC
  • May 27oC
  • Haz 29oC
  • Tem 29oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 25oC
  • Kas 21oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

Ülke: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
Kent Nüfusu: 7,087 milyon
Resmi Dil: Vietnamca
Para Birimi: Đồng (₫) (VND)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün