Vasilyevsky Adası

Petersburg'un adalarının en büyüğü olan Vasilyevsky Adası, yeni başkentinin merkezi olarak Büyük Peter tarafından öngörülen ve hükümdarlığı sırasında birkaç büyük inşaat projesinin yapıldığı yer olma niteliğinde. Bununla birlikte, açık konumu ve ana karaya etkin bağlantılar sağlama zorluğu, adadaki gelişmenin yavaşlamasına da sebep olmuş.

Tarihi Vasilyevsky bölgesi şehirdeki en güzel bölgelerden biridir ve ada, prestijli St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Borsa ve Sovyet dalgası dahil olmak üzere St. Petersburg'un en büyük kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Adanın doğu ucunda LenEXPO Sergi Merkezi ve Yolcu Deniz Limanı bulunuyor.

St. Petersburg'un kuruluşundan çok önce, bu ada iki isim, Elk Adası olarak tercüme edilen Fin Khirvisaari ve Rus Vasiliev Ostrov - Vasilii'nin Adası olarak biliniyordu.

Petersburg'un ilk yıllarında, Vasilyevsky Adası kentin kalbi olarak planlandı ve Peter, kentin ilk valisi Büyük Prens Alexander Menshikov ve Peter'ın en yakın sırdaşı da dahil olmak üzere, önde gelen vatandaşları buraya yerleşmeye zorladı. Görkemli barok sarayı, adadaki en eski taş bina ve Peter’in kendi resmi konutunu inşa etmesini geciktirirken imparatorluk mahkemesinin merkezi de bu adada yer alıyor. 1726'ya kadar, Vasilyevsky Ostrov 1.000'den fazla nüfusa sahip olmuş ve adanın eski mahallesinde uzanan “paralel” caddelerin temelini oluşturan bir kanal sistemi de dahil olmak üzere kapsamlı bir şekilde geliştirilmiş. Bu dönemde kurulan binalar arasında Kunstkammer, Peter'ın etbalroyalleri ile ünlü etnografya müzesi ve Peter'in modern bürokrasisinin on iki bölümünü barındıran Oniki Kolej yer alıyor.

19. yüzyılın diğer büyük gelişimi, adanın doğu ucu olan Kış Sarayı'nın tam karşısında duran Strelka idi. 18. yüzyılın çoğunda aktif olan liman,  19. yüzyıllarda, Fransa doğumlu mimar tarafından 1805 ve 1810 arasında dönüştürülmüştür.

Adanın doğu kısmı, özellikle 'hatlar boyunca' çekici 19. yüzyıldan kalma apartmanların sıraları ve son Barok kilisesi olan St. Andrew Katedrali gibi çeşitli tarihi kiliselerden oluşan, kentin en eski alanlarından biridir. Doğrudan Finlandiya Körfezi'ne bakan adanın batı ucu günümüzde de gelişim halinde. Şehirdeki yeni konutlar için en popüler bölgelerden biri olan Yolcu Limanı ve Lenexpo Fuar Merkezi’ne de adanın bu kısmında bulunuyor.

Adres: Birzhevaya ploshchad, Saint Petersburg

Yol Tarifi: 3 ve 5 numaralı metro hattıyla buraya ulaşabilirsiniz. Hermitage Müzesi’nden adaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Otobüs ya da troleybüsü tercih ederseniz Nevsky Prospekt durağında inmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler: Kış Sarayı, St. Andrew Katedrali