Almudena Katedrali

Bu muazzam katedral, Palacio Real'e bakmaktadır. Neo-Gotik tarzda 20. yüzyılın sonlarında biten bu katedral, Asturias Prensleri, Felipe ve Letizia'nın 2004 yılında evlendiği yerdir. Özellikle dikkat çekici olan, 5.000 borulu organ, 15. yüzyıldan kalma büyük boy bir Gotik sunak parçası ve boş Madrid'in koruyucu azizi olan Isidro'nun 12. yüzyıldaki tabutudur. Dışarıdan tüm heybetiyle bir saray gibi sizi büyüleyecek olan katedrale girdiğinizde, Hristiyanlığa ait sanatsal figürleri, boyamaları inceleyerek sanatsal bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Madrid Piskoposluğunun ilk kilisesi, Santa Maria la Real de la Almudena Katedrali, 1883'te başlamış ve 1993'e kadar tamamlanmamış bir yapı olarak tarihten günümüze gelmektedir.  Bina yapı genelinde nispeten modern bir bina olarak kategorize edilmiştir. Bununla birlikte, bina için planlar Papa XIII, Madrid-Alcalá Piskoposunun oluşumunda başkenti Toledo'dan ayırdığında ilerlemiştir. Mevcut bina tamamlanana kadar, Katedral geçici olarak San Isidro'nun Jesuit College kilisesine yerleştirilmiştir. Kilise,  1993 yılında Papa II. Paul Paul tarafından kutsanmış ve bir Papa tarafından kutsanan tek İspanyol katedrali unvanını elinde bulundurmuştur.

İspanya'nın başkenti 1561'de Toledo'dan Madrid'e transfer edildiğinde, Kral II. Felipe yeni başkenti için bir katedral istemiştir. Madrid'de Almudena adanmış bir katedral inşa etme planları 16. yüzyılın başlarında ele alındı, ancak inşaat 1879 yılına kadar başlayamamıştır. Şu an Almudena Katedrali'nin bulunduğu alan ilk olarak Madrid'in ilk camisi, ardından Madrid'in koruyucu azizlerinden biri olan Santa María de la Almudena'ya adanmış bir kilise tarafından işgal edilmiştir. Francisco de Cubas, bu inşaatı Gotik bir canlanma tarzında tasarladı ve yönetti. İspanya İç Savaşı sırasında inşaat tamamen sona erdi ve 1950 yılına kadar Fernando Chueca'nın de Cubas'ın planlarını bir Barok cepheye uyarlamasıyla proje el değiştirmiştir.  Ancak Katedral, Papa II. Paul tarafından kutsandığı 1993 yılına kadar tamamlanamamıştır.

Katedral 104 m uzunluğunda ve 76 m genişliğindedir. Merkezi kubbe 20 m çapındadır. Bina, sarayın bitişiğinde ve  "Plaza de Armas" ın önünde yer almaktadır. Almudena Katedrali'nin aydınlık iç mekânı, Neo-Gotik tarzda, tarihi canlandırmalardan "popüler sanat" dekoruna kadar heterojen tarzlarda, çağdaş sanatçıların şapelleri ve heykelleriyle benzersiz bir şekilde modern mimariye uygun oluşturulmuştur.  19. yüzyılda inşa edilen Neo-Romanesk Kripti, Katedrali’n en eski bölümüdür ve Almudena 16. yüzyıldan kalma görüntüsüne ev sahipliği yapar. Mayor caddesi boyunca kazılar, Mağribi ve ortaçağ surlarının kalıntılarını ortaya çıkarmıştır.

Almudena Katedrali, kilisenin tarihini ve Madrid'in başpiskoposluğunu açıklayan bir müzeye sahiptir. Katedral kutsal ve bölüm salonunu süsleyen yeni mozaikleri ziyaret edebilir, ardından mezarlığı gezebilir ve kubbesinden Madrid'in muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak Katedralin girişi ücretsizdir, müzenin girişi ücretlidir.

Kaçırılmaması gereken detaylar bulunmaktadır. Bunlar; birinci ve ikinci gövdeleri oluşturan düz, uzun sütunların yanı sıra her iki taraftaki kulelerin vurguladığı dikmeliği nedeniyle göze çarpmaktadır. İkinci cephenin köşkü 4 Evanjelistin heykellerini içerirken, Virgen de Almudena ‘nın görüntüsü merkez çan kulesinde oyulmuştur. Geniş bir pasaja sahip Latin çapraz döşeme planının yanı sıra, iç mekânın en dikkat çekici yönü, kiliseyi süsleyen duvar resimleri için seçilen şarap rengindeki tonlardır. Yüksek sunakta olanlar, sanatsal çalışmalarına ek olarak, Neocatechumenal Way'in kurucusu olarak da ünlü olan Kiko Angelo’ya ait. Başkentin en güzel manzaralarından birinin tadını çıkarmak için kubbeye tırmanmaya değer. Buradan Casa de Campo ‘nun yeşil kırsalı ve kentin çatılarının oluşturduğu dolambaç görülebilir.

Katedrali ayrıca şehri gezerken gece ışıklandırmasıyla da görmenizi tavsiye ederiz. Bu katedrale girerken talep edilen bağış yalnızca 1 euro değerindedir. Katedrale giriş 09.00-20.30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres: Bailén Street, 8-10 28013 Madrid

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-14.30 Pazar günü kapalı

Websitesi:http://www.archimadrid.es/catedral/