Google+

Madrid

Madrid - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5.4℃
 • Şubweather-icon7.2℃
 • Marweather-icon9.8℃
 • Nisweather-icon11.7℃
 • Mayweather-icon15.6℃
 • Hazweather-icon20.7℃
 • Temweather-icon24.5℃
 • Ağuweather-icon24.2℃
 • Eylweather-icon20.2℃
 • Ekiweather-icon14.4℃
 • Kasweather-icon9.2℃
 • Araweather-icon6.4℃
Nüfus: 3.166.000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Madrid Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madrid, İspanya Krallığı'nın başkenti ve İspanya'nın en büyük belediyesidir. Şehrin nüfusu yaklaşık 3,2 milyon kişidir ve metropolit nüfusu yaklaşık 6,5 milyondur. Londra ve Berlin'den sonra Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük şehridir. Belediyenin kendisi 604,3 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Madrid, hem Manzanares Nehri üzerinde hem de ülkenin ve Madrid Topluluğu’nun gözde merkezinde yer almaktadır. Bu topluluk, Castile, León ve Castile-La Mancha'nın özerk toplulukları ile sınırlandırılmıştır. İspanya başkenti, hükumet koltuğu ve İspanyol hükümdarının ikametgâhı olan Madrid, aynı zamanda ülkenin siyasi, ekonomik ve kültür merkezidir.

Avrupa Birliği'nin üçüncü en kalabalık kenti olan Madrid; siyaset, eğitim, eğlence, çevre, medya, moda, bilim, kültür ve sanat alanlarındaki etkileri dünyanın her yerinden duyulan bir şehirdir.. Madrid'de dünyaca ünlü iki futbol kulübü olan Real Madrid ve Atlético de Madrid bulunur. Ekonomik üretimi, yüksek yaşam standardı ve pazar büyüklüğü nedeniyle Madrid, Güney Avrupa'nın ve İber Yarımadası'nın en büyük finans merkezi olarak görülüyor; Telefónica, Iberia ve Repsol gibi büyük İspanyol şirketlerinin büyük çoğunluğunun merkez ofisleri de bu şehirde bulunuyor. Monacle dergisine göre Madrid, 2014 endeksinde dünyadaki en canlı 17. şehirdir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Madrid, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Başkent olması, zengin bir kültüre sahip olması ve geçmişinden kalan tarihi güzelliklerinin yanı sıra modern mimari ile birleşen doğal güzellikleri, Madrid’i ziyaret edenleri sabırsızlıkla beklemektedir. Şehre geldiğinizde, müzelerde uzun saatler harcamaya hazır olmalısınız. Çünkü şehirdeki müzeler sayıca fazla olmasının yanı sıra, bu müzelerin her birinde birbirinden değerli koleksiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca içlerindekiler kadar, binaların farklı tarzdaki mimarileri de sizi sıkça fotoğraf çekmeye sevk edecektir. Ayrıca şehir merkezinde gezinirken rastlayacağınız heykeller, anıtlar ve doğal güzellikler belki de Madrid’i tekrar ziyaret etme sebebiniz olacaktır.

PLAZA MAYOR

009 Kas 2017Gezilecek Yerler

Madrid’de Gezilecek Yerler

Plaza Mayor, Madrid'deki belki de en tanınmış meydandır. Bu etkileyici meydan şu anda herhangi bir turist ziyaretindeki ana duraklardan biridir. Başlangıçta surların dışında inşa edilen bu kapalı meydan, boğa güreşleri, pazarlar, senfoniler, turnuvalar ve infazlara ev sahipliği yaparak üzerinde derin bir tarih taşımıştır. Bugün ise turistik dükkanlar, kafeler ve restoranlar ile çevrelenmiş ancak tüm ihtişamıyla ayakta durmaktadır. III. Philip Heykeli, meydanın kuzey tarafındaki iki kule (karşı tarafta iki kule bulunan diğer binayla karıştırılmamalıdır) ile güzelce boyanmış bir yapı olan Casa de la Panadería'nın tam ortasında oturmaktadır. Fırıncıların loncasının karargahı olarak görev yapmasının yanı sıra, şimdi bir turizm bilgi bürosu barındırıyor. Meydana erişim, civardaki yaya caddelerine bağlanan pek çok çarşıdan biri aracılığıyla yapılır.

-

Madrid lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Estudiomad6, Gorgeous Apartment In Old Madrid, Apartment Caceres Madrid. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Retiro Apartment, Welcome Apartments Retiro Park Charme gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartamento Reina Sofía - Centro, Opera Garden Penthouse, Nosolohotel Opera otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Madrid aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

PUERTA DEL SOL

009 Kas 2017Gezilecek Yerler

Madrid’de Gezilecek Yerler-1

Puerta del Sol, Madrid'in kalbidir ve kentin en işlek yerlerinden biridir. Yerel geçiş sistemi için bir merkez, yerli halk için favori bir buluşma noktası, festivaller veya siyasi gösteriler için görünür bir alan ve bunun için uygun bir yerdir. Tur rehberleri, sokak oyuncularının yanı sıra burada yankesicilikten yararlanmak isteyenler olabilir, bu nedenle bu turistik mekânda dikkatli olmanız gerekir.

Plazanın ortasında, plazanın güney tarafında bir saat kulesi bulunan kırmızı-beyaz bina olan Kraliyet Postanesi'ne (Real Casa de Correos) bakan sırtında Kral III. Charles Statüsü bulunur. Başlangıçta bina Madrid'in ilk posta bürosuyken, daha sonra Franco bünyesindeki polis karakolları olarak görev yapmış, daha sonra bölge yönetiminin başı Madrid başkanının ofisi olarak kullanılmaya başlamıştır. Saat kulesi, İspanya çapında yayınlanan ve yeni bir yılın başlangıcında ve On İki Üzüm’ün geleneksel yeminini işaretleyerek, her yıl yılbaşı kutlamalarının odak noktası olmakta ve dikkat çekmektedir. Binanın önünde Kilometre Sıfır (Kilómetro Cero), ulusal karayolu sisteminin ölçümünün başladığı noktayı gösteren bir plak bulunur. Meydanın doğu tarafında, meşhur Ayı ve Madroño Ağacı Heykeli, Madrid'in simgesi olan madroño ağacına tırmanan bir ayı ve plaja batıda Mariblanca heykeli ve beyaz mermer bir tanrıça vardır.

-

KRALİYET SARAYI

009 Kas 2017Gezilecek Yerler

Madrid’de Gezilecek Yerler-2

Kraliyet Sarayı, çevresinde Avrupa'nın en büyük ormanlarından biri olan muazzam bir saraydır. İspanya Kralı'nın resmi ikametgahı olsa da, kraliyet ailesi aslında burada yaşamaktadır ve genellikle devlet törenleri için kullanılmaktadır. Kraliyet Sarayı, yalnızca nehir vadisine bakan bir yer üzerinde değil, aynı zamanda mimarisi ve odalarında bulunması gereken sanatsal hazineler için Madrid'in en sembolik ve güzel binalarından biri olarak kabul edilmektedir. Sarayın basit ve tek yönlü turu (hem kendinden güdümlü hem de rehberli), sizi görkemli merdivenlerden yukarıya, zarif halılar, freskler, porselen, oymalar ve porselen eşyalar, gümüş eşyalar, madalyalar gibi eşyalarla büyüleyecektir. Avludan, yüzlerce sene önce ilaç yapılan ve yeniden yapılandırılmış bir laboratuvarı bulunan Farmacia'ya (Eczane) ve iki katlı bir ortaçağ silah ve zırh topluluğu olan Real Armorial'a (Kraliyet Armonyumu) erişebilirsiniz. Cephanelikteki açıklamalar yalnızca İspanyolca, bu yüzden bütün ortaçağ silahları için İspanyol ismini bilmediğiniz sürece fazla anlamaya beklemeyin.

Sarayın içinde fotoğrafçılığına izin verilmemektedir, ancak fuaye ve avluda izin verilmektedir. Bilet ofisinin arkasında ücretsiz depolama dolapları bulunmaktadır. Giriş 11 euro; Rehberli tur 4 euro; öğrenciler ve çocuklar için 6 euro; engelliler / öğretmenler ve 5 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsizdir. Palacio Real, yani Kraliyet Sarayı ekim-mart ayları arasında 10.00-18.00, nisan-eylül ayları arasında ise 10.00-20.00 arasında ziyaret edilebilirken resmi törenlerin gerçekleşeceği zamanlarda kapalıdır.

-

Madrid, İspanya'nın merkezi Castillian Platosu’nun ortasında, İber Yarımadası coğrafî merkezinin hemen kuzeydoğusunda, ortalama 650 metrelik bir yüksekliktedir. Neredeyse tüm ünlü turistik bölgeler Puerta del Sol, Plaza Mayor, Palacio Real ve Plaza de Colón'un da bulunduğu şehrin merkezinde bulunmaktadır.

Geolocation

sunset-185951_960_720.jpg

Madrid şehri, karasal iklime sahiptir. Bu nedenle kışlar soğuk ve yağışlı, yazları ise bunaltıcı sıcaklarla geçer. Madrid seyahatleriniz için en uygun aylar, mart- mayıs dönemi ile eylül- kasım aylarıdır.

Madrid_Airport.jpg

Madrid’e ülkemizden doğrudan günlük uçuş seferleri mevcuttur. Uçuş süresi İstanbul’dan yaklaşık olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir. Ayrıca farklı ülkelerden ve şehirlerden geçiş için diğer aktarmalı uçuşları da inceleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, Avrupa’da bulunan bu güzide şehre gerekli evraklarınızı yapmanız halinde otomobille de seyahat edebilirsiniz. Macera severler için ayrıca tren tarifeleriyle birlikte düzenlenen turlar ile de şehre demiryolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Madrid’de Nerede Kalınır?

Madrid’e geldiğinizde, konaklama sürenize, amacınıza ve bütçenize uygun çok farklı konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Gran Vía, Paseo del Prado, Chueca, Salamanca ve Barrio de las Letras gibi yerleri detaylıca inceleyerek Madrid'de kalmak için en iyi alanları sizin için derledik.

Gran Vía, Plaza de Cibeles'den Plaza de España'ya uzanan ana merkezdir. Madrid’in her zaman insanlarla dolu, trafiği bol olan sokağıdır burası ancak bazı insanlar için biraz fazla yoğun olabilir. Yine de burada kalırsanız, Chueca, Malasaña ve Santa Ana da dâhil olmak üzere beş ila on dakika içinde farklı karakterlerle birkaç semtte yürüyebilir, alışveriş yapmak ve yemek yemek için kullanışlı alanlara erişebilirsiniz.

Plaza de Espana, geniş meydan Gran Vía ile merkezin batı kenarı arasındaki ekseni oluşturur. Burada kalıyorsanız, önemli mekanlara ve mağazalara yakın olursunuz ancak konaklama için şehrin daha az turistik tarafına da bakabilirsiniz. Kraliyet Sarayı'na ve rahatlatıcı Oeste Park'a yürüyerek 10 dakikadan kısa sürede ulaşabilirsiniz ya da tepeden tırmanışlı Conde Duque alanına yürüyün, burada büyük bir kültür merkezi ve bazı harika tapas barları bulunur. Ayrıca El Corte Inglés mağazası dâhil olmak üzere caddenin karşısında yer alan mağazalarla Argüelles semtinde bulunmaktadır.

Madrid onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Madrid Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Madrid Otelleri

En Uygun Fiyatlı Madrid Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Madrid Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Madrid Otelleri

Madrid İçi Ulaşım

Madrid'e çeşitli yollar ve üç adet toplu ulaşım şekli ve bir havaalanı sunulmaktadır. Büyükşehir bölgesinin diğer bölgeleriyle, İspanya'nın geri kalan kısmı ve Avrupa'nın diğer bölgeleriyle etkili bağlantılar sağlayan, birçok önemli karayolu, demiryolu ve hava yolu bağlantıları başkentte bir araya gelir.

Madrid’de, yüksek kapasiteli bir yol ağı bulunmaktadır. Madrid İspanya'nın en önemli yollarının merkezidir. Madrid bölgesindeki yol şebekesi, dokuz radyal otoklav içermektedir. Bu nedenle kalabalık yollar görmeye hazırlıklı olabilirsiniz. 2016'da Madrid'in önümüzdeki on yılda dizel motorlu araçların ve kamyonların kullanımını durduracağı açıklandı.

Madrid metrosuna gelindiğinde, birincisi 294 kilometrede Avrupa'nın en uzun ikinci metro sistemi olan metro ağıdır. Bir diğeri ise, Madrid'de uzun mesafelerde kullanılan Cercanías yerel demiryolları, metrodan daha hızlıdır ve şehrin merkezinde daha az durur. Bu sistem, 382 kilometreden ve dokuz hattan oluşan metro birkaç bağlantıya sahiptir. Madrid, metroyla ve Cercanias ile birkaç bağlantıya sahip dört adet hafif metro hattına sahiptir.

madrid-botin.jpg

İspanya genelinde popüler yemekler de restoranlarda yer alsa da, Madrid'e kadar gelmişken yerel yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Gallinejas and entresijos, yağda kızartılmış geleneksel bir kuzu yemeğidir. Callos a la madrileña, Türkiye ve Balkanlar'da bulunanlara benzer acılı bir sığır yemeğidir. Cocido madrileño nohut, et ve sebzeli güveç. Bu güvecin özelliği, sunum şeklidir. Çorba, nohut ve et ayrı olarak servis edilir ve yenir. Oreja de cerdo domuz kulaklarının sarımsakta kızarmış haliyle sunulan bir yemektir. Bu popüler yemek merkezi İspanya genelinde çokça yenir. Sopa de ajo, sarımsak çorbasıdır. Genellikle kırmızı biber, rendelenmiş İspanyol jambonu, kızarmış ekmek ve haşlanmış yumurta içeren zengin ve yağlı bir çorbadır. Bu çorbanın bir varyasyonu sopa castellana olarak bilinir.

İspanya'nın merkezinde bulunan Madrid'in çoğu kıyı bölgelerinden daha kaliteli deniz ürünlerinin bulunduğu ironiktir. Madrid'in deniz ürünlerini tecrübe etmek, ziyaretçinin karşılığı olacak bir deneyim olabilir. Et ve et ürünleri (jamón iberico, morcilla, chorizo vb.) Genellikle İspanya'da ve özellikle Madrid'de çok yüksek bir kaliteye sahiptir.

Madrid’de Gece Hayatı

 

Madrid gece hayatı için en önemli turistik yerlerden biridir. Tapas barları, kokteyl barları, kulüpler, caz salonu, canlı müzik mekanları, flamenko tiyatroları ve her türlü kuruluşa hitap eden mekanlar mevcuttur. Her gece, Canlı Müzik Mekanları Birliği La Noche en Vivo'ya ait mekanlar, çok çeşitli canlı müzik şovlarına ev sahipliği yapıyor. En beğenilen müziği sergilemek için gelen sanatçılar, şarkıcı-söz yazarları, rock grupları, caz konserleri veya elektronik müzik oturumlarına kadar her şey gecenize renk katabilir.

Özellikle 80'li yıllarda Franco'nun ölümünden sonra gece hayatı ve genç kültürel uyanışlar gelişti; buna karşın Madrid Belediye Başkanı Enrique Tierno Galván görevde kaldı. Şu anda, La Movida adı verilen kültürel hareket gelişti ve başlangıçta Plaza del Dos de Mayo'nun etrafında toplandı. Günümüzde, Malasaña alanı alternatif sahnesi ile biliniyor.

Bilbao, Mahkeme, Atocha, Alonso Martínez veya Moncloa semtlerini, popüler meydanın bitişiğindeki Puerta del Sol bölgesi ve Huertas gece gündüz de turist dolu yerlerdendir. Chueca bölgesi ayrıca Madrilenian gece hayatında, özellikle de trans bireyler için sıcak nokta haline geldi.

Ayrıca parklarda veya sokaklarda arkadaşlarıyla bir araya gelme ve birlikte alkol tüketme uygulaması (botellón, botella'dan “şişe” denir) vardır, ancak son yıllarda sokakta içmek 600 euro ceza ile cezalandırılır.

Madrid Festivalleri

Madrid, hareketli gece hayatı ile ün yapmışken belirli festivallere gelince, Andalucia'nın ve İspanya'nın diğer bölgelerinin harikaları ile rekabet edemez. Her sene düzenlenen ve kentin azizini kutlayan San Isidro en önemli festivaldir. Bunun dışında Madrid'e özgü Dos de Mayo ve Almudena gibi festivaller vardır ancak bunlar, yabancı ziyaretçilere göre İspanya'nın bilinen en iyi festivalleriyle karşılaştırıldığında çok dikkat çekici olmayacaktır. Madrid yılın her saatinde ziyaret etmek için harika bir şehirdir, bu nedenle ziyaretinizi belirli festivallere göre planlamanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, ziyaretinizin herhangi biriyle çakışması ihtimaline karşı kentin kutlamalarını takip edebilirsiniz.

San Isidro: Madrid Şenlikleri 15 martta San Isidro festivali düzenleniyor ancak Madrid'in boğa güreşi Las Ventas'ta bu arada bir boğa güreşi festivali de düzenleniyor. Bu, dünyanın en büyük boğa güreşi etkinliğidir ve tüm en iyi matadorları cezbeder. Boğa dövüşü için yapılan biletler tüm ay boyunca önceden peşinen satılır. San Isidro'nun öbür tarafı, geleneksel kıyafet giymiş birçok Madrilleos'u içeren dokuz günlük çeşitli etkinliklerden oluşur. Bir dizi kültürel etkinlik, konser ve çeşitli sanat sergileri ile birlikte gerçekleşir.

Madrid’de Alışveriş

Madrid’de alışveriş için pek çok nokta bulabilirsiniz. Çoğu mağazada önemli kredi kartları ve yabancı banka kartları kabul edilmektedir, ancak fotoğraflı kimlik istenmesi yaygın bir uygulamadır. Esasında fotoğrafınız ve adınızla ilgili olan her şey esnaf tarafından kabul edilecek. Kredi kartlarındaki imzalar genellikle kontrol edilmemektedir.

Turistler için en uygun bölge, Calle de Preciados ve Calle del Carmen civarındadır.

Salamanca en lüks alışveriş bölgesi olup merkezin kuzeydoğusunda, Calle Serrano ve yan caddelerinde bulunur. Akrilik kumaşlar ve İspanyol tasarımcı Adolfo Domínguez'in zarif kesimlerini içeren Chanel, Versace, Hermès, Hugo Boss, Louis Vuitton, Emporio Armani ve Dolce & Gabbana gibi en iyi tasarımcı isimleri Calle Ortega y Gasset'de bulunuyor. Purificación Garcia, Roberto Verino, Ermenegildo Zegna, Loewe, Carolina Herrera, Manolo Blahnik, Cartier ve Yves Saint Laurent için Calle Serrano'nun başında Prada Goya caddesindedir ve Jorge Juan'da daha da lüks mağazalar bulabilirsiniz.

Türkiye (GMT +1) ile İspanya (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır. İspanya saati Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Madrid’de para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık 4,14 Türk Lirasıdır.

İspanya’nın başkenti Madrid’in resmi dilleri İspanyolcadır. Şehrin yüksek eğitim düzeyi ve gelişmiş turistik faaliyetleri sayesinde geziniz boyunca rahatça İngilizce veya Fransızca konuşarak da bölge halkıyla anlaşabilirsiniz.

Madrid, T.C. Madrid Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 34 913 103 904

e-Posta: embajada.madrid@mfa.gov.tr

Adres: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid

Yılbaşı Tatili: 1 Ocak

Epifani Bayramı: 6 Ocak

Paskalya Bayramı: 13-14 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Halk Günü: 2 Mayıs

Meryem Ana Yortusu: 15 Ağustos

İspanya Milli Günü: 12 Ekim

Azizler Günü: 1 Kasım

Anayasa Günü: 6 Aralık

Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu: 8 Aralık

Noel: 25 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 080

Polis: 091